Рішення від 13.06.2018 по справі 916/2688/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" червня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/2688/17

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань ОСОБА_1

За участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_2 за довіреністю № 1544 від 21.03.18р.;

Від відповідача: ОСОБА_3 /директор/;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „ Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал” до науково-виробничого підприємства „Океан” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про стягнення 26 738,82 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал” (далі - ТОВ "Інфокс") звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до науково-виробничого підприємства „Океан” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (далі - НВП „Океан”) про стягнення заборгованості за послуги водовідведення ненормативно-очищених стоків у сумі 26 738,82 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом скидання відповідачем у мережу водовідведення стічних вод з перевищенням величин концентрації.

НВП „Океан” заперечувало проти задоволення позовних вимог, посилаючись на недостовірність результатів проведеного аналізу стічних вод, оскільки при відборі проб, за переконанням відповідача, були допущені численні порушення. Окрім того, НВП „Океан” було наголошено про невідповідність результатів аналізу, проведеного на замовлення ТОВ "Інфокс", результатам аналізу, проведеного у лабораторії НВП „Океан”.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

27.05.2003р. між КП „Одесводоканал”, правонаступником якого виступає ТОВ „Інфокс”, та НВП „Океан” було укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення №2518/3, відповідно до умов якого водоканал надає послуги з подачі питної води на об'єкти абонента та приймає стічні води, які скидаються абонентом до комунальної каналізації у відповідності до дислокації об'єктів абонента.

30.05.2013р. між ТОВ „Інфокс” (Виконавець) та НВП „Океан” (Споживач) було укладено додаткову угоду до договору на послуги водопостачання та водовідведення №2518/3 від 27.05.2003р., відповідно до умов якої сторони дійшли згоди викласти текст договору, починаючи з 2 розділу, у новій редакції.

Відповідно до п. 2.4.1, 2.4.2 договору №2518/3 від 27.05.2003р. Споживач зобов'язаний утримувати у належному технічному стані свої мережі та прибори, які знаходяться у нього на балансі; здійснювати викиди стоків, якість яких не перевищує максимально допустимі концентрації, встановлені „Правилами приймання стоків”.

Згідно з п. 2.4.6 договору №2518/3 від 27.05.2003р. Споживач зобов'язаний забезпечити безпеку та вільний доступ представникам Виконавця для пробірки технічного стану внутрішніх систем каналізацій, зняття показників засобів обліку і стоків, відбору проб води та стоків; своєчасно та у повному обсязі виконувати вимоги Виконавця.

Умовами п. 4.7 договору №2518/3 від 27.05.2003р. передбачено, що Споживач зобов'язаний відшкодовувати матеріальні збитки, завдані комунальним системам каналізації, обладнанню та засобам обліку, а також водним об'єктам, які викликані викидом ненормативно-очищених стоків в міську каналізацію.

17.01.2017р. представниками ТОВ „Інфокс” на об'єкті споживача, який розташований за адресою: м. Одеса, вул. Лиманна, 19, та за участю представників НВП „Океан” було здійснено відбір проб стічної води, про що було складено відповідний акт.

За результатами вимірювання показників якості стічних вод, проведених протягом періоду з 17.01.2017р. по 24.01.2017р. лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Одеської гідрогеолого-меліоративної експедиції, які були відібрані 17.01.2017р. на об'єкті відповідача, було визначено показники вмісту концентрації речовин у стічних водах за 24 показниками.

З матеріалів справи вбачається, що 09.02.2017р. ТОВ „Інфокс” звернулось до НВП „Океан” із листом, відповідно до якого повідомило відповідача, що за результатами проведеного аналізу відібраних стічних вод було здійснено розрахунок вартості ненормативно-очищених стоків на суму 26 738,82 грн., яка повинна бути сплачена з боку НВП „Океан”.

У відповідь на лист позивача від 09.02.2017р., НВП „Океан” листом за №7 від 17.02.2017р. було повідомлено позивача про незгоду із результатами проведеного аналізу стічних вод, оскільки такі результати істотно відрізняються від результатів, отриманих лабораторією НВП „Океан”. Окрім того, відповідачем було повідомлено позивача, що у порушення вимог чинного законодавства лист від 09.02.2017р. був вручений із порушенням термінів, встановлених Правилами приймання стічних вод в комунальні та відомчі каналізації населених пунктів України.

Листом №1373ВК-10 від 02.03.2017р. позивачем було повідомлено відповідача, що у випадку не оплати вартості ненормативно-очищених стоків у розмірі 26 738,82 грн., ТОВ „Інфокс” буде вимушене припинити надання послуг по водовідведенню на об'єкти відповідача. У відповідь на повторну претензію позивача НВП „Океан” листом від 17.03.2017р. повідомило позивача, що вимоги про оплату вартості ненормативно-очищених стоків на суму 26 738,82 грн. є безпідставними, оскільки, по-перше, результати наданих позивачем досліджень відрізняються від результатів досліджень, проведених у лабораторії відповідача, по-друге, повідомлення про необхідність оплати суми у розмірі 26 738,82 грн. було надіслано на адресу відповідача із порушенням встановлених термінів.

У поданій до господарського суду позовній заяві ТОВ „Інфокс” зазначає, що відповідачем вимога про оплату вартості ненормативно-очищених стоків у сумі 26738,82 грн. була залишена без задоволення, у зв'язку з чим, позивач з метою захисту порушеного права звернувся до суду із даними позовними вимогами.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Зобов'язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно ч.1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. ч. 1, 6 ст. 33 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” від 25 червня 1991 року N 1264-XII (з наступними змінами) екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів. Екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 1.2. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 за № 37 ( чинні на дату виникнення спірних правовідносин, даті - Правила № 37) правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.

Пунктом 2.1. Правил № 37 передбачено, що водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Підприємств; пред'являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання.

Відповідно до вимог п. 2.4 Правил № 37 підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.

Згідно з п. п. 1.5, 1.6 Правил № 37 на підставі цих правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів Водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту, у яких установлюються допустимі концентрації для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію. Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.

Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007р. за №632 було затверджено Правила приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, які відповідно до п. 1.2 Правил поширюються на підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації м. Одеси (далі - Правила № №632).

Згідно з п. 9.1 Правил №632 підприємства зобов'язані здійснювати щомісячний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації. Перелік забруднень, на наявність яких провадиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються Водоканалом. Місця та періодичність відбору проб Підприємствами мають бути погоджені з Водоканалом, а методики проведення аналізів - з органами державного нагляду. При проведенні аналізів сторонніми лабораторіями за договором з Водоканалом, відповідальність за методику несе лабораторія, яка повинна бути атестована (акредитована) Держстандартом.

Відповідно до п. 9.4 Правил №632 підприємства, які скидають стічні води до міської каналізації, повинні забезпечити можливість проведення Водоканалом у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу. Водоканал здійснює раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю та кількістю стічних вод, що скидаються. Плановий відбір проб здійснюється Водоканалом один раз в два місяця. Позаплановий відбір проб здійснюється Водоканалом раптово по мірі необхідності при наявності інформації про порушення Правил.

Положеннями п. 9.8 Правил №632 передбачено, що з метою контролю за якістю стічних вод Підприємств, Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств проводиться представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному акті, іменуємий "ОСОБА_2 стічної води", який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента.

Господарським судом під час розгляду справи було встановлено, що ТОВ „Інфокс” на виконання вимог Правил № 37 та Правил №632 17.01.2018р. було здійснено контрольний відбір стічних вод на об'єкті НВП „Океан” та за участю представника останнього, що підтверджується актом від 17.01.2017р. При цьому, представником відповідача було підписано акт без будь-яких зауважень, в тому числі щодо порядку та об'єму відібраної проби.

Відповідно до п. п. 10.3, 10.4, 10.9, 10.10 Правил №632 після відбору проб посуд пломбується представником Водоканалу. Об'єм разової проби повинен бути не менше ніж 1000 мл. Відбір проб проводить представник Водоканалу в присутності представника підприємства. При відмові представника відбір проб здійснює представник Водоканалу самостійно. Підприємство має право здійснювати паралельний відбір проб.

Як зазначалось вище по тексту рішення, за результатами вимірювання показників якості стічних вод, яке проводилось лабораторією моніторингу вод та ґрунтів Одеського гідрогеолого-меліоративної експедиції протягом періоду з 17.01.2017р. по 24.01.2017р. було визначено показники вмісту концентрації речовин у стічних водах за 24 показниками та виявлено перевищення допустимих концентрацій за 7 показниками.

Відповідно до п. п. 4.9. 4.10 Правил №632 якщо встановлений факт одночасного скиду до міської каналізації кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності K визначають за формулою, наведеною у Правилах. Період, за який стягується плата за скид Підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установленим разовим аналізом, складає два календарних місяці (місяць, у якому відібрана проба, та попередній місяць). Плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Підприємством за цей період з даного об'єкта.

Згідно з п. 4.11 Правил №632 плата за скид стічних вод Підприємств у систему каналізації м. Одеси вноситься Підприємствами, згідно з розрахунками Водоканалу, на розрахункові рахунки Водоканалу у порядку та в терміни, передбачені договором. У разі прострочення платежів з Підприємств стягується пеня, згідно з умовами договору.

Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Підсумовуючи вище наведені приписи чинного законодавства, враховуючи наявні в матеріалах справи докази, господарський суд доходить висновку про обґрунтованість та правомірність заявлених ТОВ „Інфокс” до НВП „Океан” позовних вимог про стягнення вартості ненормативно-очищених стоків у сумі 26 738,82 грн., що має насідком необхідність їх задоволення у повному обсязі.

При цьому, господарським судом критично оцінюються доводи НВП „Океан” щодо недостовірності наданих позивачем результатів аналізу та їх невідповідності аналізам, проведеним у лабораторії відповідача, оскільки відповідачем не було доведено факту та не надано жодного доказу на підтвердження паралельного відібрання 17.01.2017р. стічних вод разом із ТОВ „Інфокс”, що передбачено п. 10.10 Правил №632, у зв'язку з чим, підстави для відмови у позові з наведених мотивів відсутні. Окрім того, господарський суд відхиляє доводи НВП „Океан” щодо відібрання позивачем недостатньої кількості проб (3 л) для визначення результатів концентрації речовин за 24 показниками, оскільки на виконання п. 10.4 Правил №632 ТОВ „Інфокс” було відібрано об'єм проби, що перевищує 1000 мл.

З огляду на вимоги п. 1.6 Правил № 37, якими передбачено, що місцеві правила приймання є обов'язковими для всіх підприємств, яким водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради, господарський суд критично оцінює доводи НВП „Океан”, який в обґрунтування власної правової позиції посилався на положення Методики відбору проб і проведення лабораторних досліджень контролю стічних вод споживачів, що скидаються до системи каналізації ОКВП „Дніпро-Кіровоград”, оскільки відповідач здійснює свої діяльність на території Одеської міської ради.

Посилання відповідача на несвоєчасне направлення ТОВ „Інфокс” повідомлення про перевищення забруднень як на підставу для відмову у позові господарський суд оцінює критично з огляду на наступне.

Відповідно до п. 7.10 Правил № 37 при виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод.

Разом з тим, положеннями п. 9.10 Правил №632 при виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або цими Правилами приймання, Водоканал після отримання аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом) у термін в міру необхідності, але не більше 30 діб. При невиконанні оплати в строк відповідно до укладеного договору до Підприємства застосовуються заходи у відповідності до діючого законодавства.

Господарський суд зауважує, що місцевими правилами №632 встановлено обов'язок водоканалу надіслати повідомлення споживачу про виявлені перевищення забруднень у термін в міру необхідності, але не більше 30 діб, хоча правилами № 37 передбачено необхідність надсилання такого повідомлення у термін, не більше 15 днів. Наведене, з урахуванням положень п. 1.5 Правил № 37, яким передбачено, що місцеві правила приймання стічних вод регулюють питання допустимості концентрацій для кожної забруднюючої речовини, а також відображають місцеві особливості приймання стічних вод у міську каналізацію, дозволяє дійти висновку про обов'язок ТОВ „Інфокс” направити повідомлення про виявлені порушення у термін, що не перевищує 15 днів, тобто відповідно до правил №37. Разом з тим, несвоєчасне направлення повідомлення не позбавляє водоканал (відповідно до п. п. 7.10 Правил № 37) права направити у шестимісячний термін після виявлення порушення претензію до споживача, та, у випадку відмови останнього задовольнити пред'явлену претензію, - звернутись до суду з метою захисту порушеного права. В будь-якому випадку, повідомлення має інформативний характер та його надсилання з порушенням строків не впливає на обов'язок споживача щодо здійснення оплати за виявлені водоканалом порушення.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи вищезазначене, позов товариства з обмеженою відповідальністю „Інфокс” в особі філії „Інфоксводоканал” до науково-виробничого підприємства „Океан” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю підлягає задоволенню шляхом присудження до стягнення із відповідача заборгованості за послуги водовідведення ненормативно-очищених стоків у сумі 26 738,82 грн. відповідно до ст. ст. 11, 509, 525, 526, 610, 612, 629, 901 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 33 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” від 25 червня 1991 року N 1264-XII, п.п. 1.1, 1.5, 1.6, 2.1, 2.4, 7.10 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 за № 37, п.п. 4.9, 4.11, 9.1, 9.4, 9.8, 9.10, 10.3, 10.4, 10.9, 10.10 Правил приймання стічних вод підприємств, установ і організацій в систему каналізації м. Одеси, затверджених рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 14.06.2007р. за №632.

Судові витрати зі сплати судового збору розподіляються судом відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з науково-виробничого підприємства „Океан” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю /65029, м. Одеса, вул. Лиманна, буд. 19, ідентифікаційний код 20948362/ на користь товариства з обмеженою відповідальністю „ІНФОКС” /04073, м. Київ, вул. Шулявська, буд. 5, ідентифікаційний код 14289688/ в особі філії „Інфоксводоканал” /65039, м. Одеса, вул. Басейна, буд. 5, ідентифікаційний код 26472133/ заборгованість за послуги водовідведення ненормативно-очищених стоків у сумі 26 738,82 грн. /двадцять шість тисяч сімсот тридцять вісім грн. 82 коп./, судовий збір у розмірі 1600,00 грн. /одна тисяча шістсот грн. 00 коп./.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 21 червня 2018 р.

Суддя С.П. Желєзна