Рішення від 19.06.2018 по справі 803/909/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/909/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Фенікс" до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Фенікс" звернулося з позовом до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про скасування (анулювання) державної реєстрації автомобіля "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 (після переобладнання "MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L" шассі НОМЕР_3), яке викладене в п.2 висновку від 19.04.2017.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що в січні 2018 року позивачу стало відомо про те, що на підставі висновку Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 19.04.2017 року №31/3-978 було скасовано державну реєстрацію автомобіля "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1.

Даним висновком Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області зобов'язано Територіальний сервісний центр 0741 скасувати державну реєстрацію транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 на підставі пункту 40 Порядку державної реєстрації транспортних засобів Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388.

Позивач, з вказаним висновком, як підставою скасування державної реєстрації, належного йому транспортного засобу не погоджується, вважає таким, що порушує його право на володіння транспортним засобом.

Зазначає, що порушення, на яких наполягає відповідач, мали місце під час первинної реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, здійсненої у 2015 році попереднім власником цього транспортного засобу. На час перереєстрації транспортного засобу у відповідальних осіб територіального сервісного центру 0741 не виникало зауважень щодо поданих документів, у зв'язку з чим реєстрація транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 за Приватним підприємством "Фенікс" є законною.

Крім того, у висновку не міститься даних про те, яким доказами доводиться факт підробки документів та яких саме документів, а також способу підробки, відсутні висновки експертиз чи спеціальних досліджень, які б підтвердили факт підробки. В той же час інспекторам Регіонального сервісного центру не надано повноважень визначати чи встановлювати факт підробки документів, а наявність кримінального провадження не являється достатнім доказом для скасування реєстрації автомобіля.

На підставі викладеного вище, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом осіб.

11.06.2018 представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву у якому, позовні вимоги не визнає та вважає їх безпідставними, з огляду на наступне.

22.02.2017 на адресу РСЦ МВС надійшов лист ГСЦ МВС від 21.02.2017 за вих. № 31/792, де зазначено, що реєстраційні операції з автомобілем "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, проведені працівниками ТСЦ 0741 за документами, які, ймовірно, мають ознаки підробки.

Проведеною, на підставі листа ГСЦ МВС від 21.02.2017, перевіркою встановлено, що 23.10.2015 фахівцем Центру з надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м. Луцьк, Луцького, Ківерцівського та Рожищенського районів, підпорядкованого УДАІ УМВС України у Волинській області було зареєстровано автомобіль MERCEDES-BENZ, шасі № НОМЕР_1, модель - 914D, тип транспортного засобу - вантажний, тип кузова - бортовий, 1987 р.в., маса власна - 3100 кг, маса повна - 8890 кг, н.з. НОМЕР_5, свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_4, власник - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: Тернопільська обл., Шумський р-н, с. Соснівка. В особливих відмітках зазначено "з маніпулятором".

Проте, документи, які б пояснювали наявність на транспортному засобі маніпулятора, відсутні.

Крім того, згідно довідки-рахунку серії ДПІ №340424 від 16.11.2012, що знаходиться серед документів, які стали підставою для державної реєстрації автомобіля, приватним підприємством "Арабус" вказаний транспортний засіб продано гр. ОСОБА_1. При цьому у довідці-рахунку вказана адреса реєстрації покупця: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_6, виданий 03.02.2004 року 1-м відділом ЧMB УМВС у Чернівецькій області".

При перевірці довідки-рахунка за базою даних НАІС виявлено, що даний документ видавався на ім'я ОСОБА_2, адреса: АДРЕСА_2 паспорт серії НОМЕР_6, виданий 3 лютого 2004 року 1-м відділом ЧMB УМВС у Чернівецькій області, код платника податків: НОМЕР_2.

Порівняння вищевказаних даних дає підстави вважати, що документ, який став підставою для державної реєстрації автомобіля "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, а саме довідка-рахунок серії ДПІ №340424 від 16.11.2012, виданий ПП "Арабус" є підробленим.

Оскільки на момент проведення перевірки не було в наявності офіційних документів, які б підтверджували факт підробки довідки-рахунку, перевірку було зупинено, матеріали направлено в ГУНП у Волинській області для прийняття процесуального рішення.

16.03.2017 на запит РСЦ МВС з ПП "Арабус" отримано відповідь, згідно якої довідка-рахунок серії ДПІ №340424 від 16.11.2012 видавалася на ім'я ОСОБА_2, а не ОСОБА_1.

У зв'язку з чим, наявні достатні підстави вважати, що довідку-рахунок, на підставі якої здійснено державну реєстрацію автомобіля "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, підроблено.

За результатами проведеної перевірки, відповідачем прийнято рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 на підставі п.40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388.

Враховуючи вищевикладене, представник відповідача просила суд відмовити в задоволенні позову.

В доповненнях до позовної заяви від 19.06.2018 представник позивача наголошує на тому, що при первинній реєстрації 23.10.2015 та перереєстрації транспортного засобу 29.06.2016, здійснено комплекс заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які стали підставою для проведення реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, а відтак питання скасування державної реєстрації даного транспортного засобу повинно відбуватися виключно згідно вимог нормативно-правових актів України.

Акцентує увагу суду на тому, що скасування державної реєстрації транспортного засобу на підставі пункту 40 Порядку державної реєстрації транспортних засобів «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», повинне здійснюватися на підставі встановлених фактів підробки чи фіктивності документів. В свою чергу, встановлення факту підробки чи фіктивності документів можливо лише у судовому рішенні, постановленого за наслідками розгляду кримінального провадження, а не на підставі листа ГСЦ МВС від 21.02.2017 у якому зазначено, що реєстраційні операції з автомобілем MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, проведені працівниками ТСЦ 0741 за документами, які ймовірно, мають ознаки підробки.

Відсутність на момент винесення оскаржуваного висновку відповідного судового рішення, яким було б встановлено факт підробки чи фіктивності документів поданих під час первинної державної реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, свідчить про незаконність та протиправність висновку відповідача про скасування державної реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1.

А тому, помилка державного органу при первинній реєстрації транспортного засобу не може порушувати право нового власника транспортного засобу, на якого останній перереєстрований, на користування та розпорядження належним йому майном.

19.06.2018 від представника позивача та відповідача до суду надійшли заяви про розгляд справи у їх відсутності.

Як визначено частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, оскільки в судове засідання особи, які беруть участь у справі, не прибули, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому судовий розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлені наступні обставини справи.

23.10.2015 Автомобіль марки «MERCEDES-BENZ», шасі НОМЕР_7, модель - 914D, тип транспортного засобу - вантажний, тип кузова - бортовий, 1987 р.в., зареєстровано за ОСОБА_1

29.10.2016 проведено перереєстрацію даного автомобіля при переобладнанні, з зміною моделі на «MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L» та заміною шасі на НОМЕР_3.

02.11.2016 даний автомобіль перереєстровано на ОСОБА_3

18.01.2017 автомобіль марки «MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L» зареєстровано за Приватним підприємством "Фенікс".(а.с.34)

Висновком Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 19.04.2017 року №31/3-978 зобов'язано Територіальний сервісний центр 0741 скасувати державну реєстрацію транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, на підставі пункту 40 Порядку державної реєстрації транспортних засобів Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388. (а.с.8-10)

20.04.2017 на підставі висновку РСЦ МВС у Волинській області від 19.04.2017 №31/3-978 скасовано державну реєстрацію автомобіля "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1.

Суд не погоджується із висновком РСЦ МВС у Волинській області від 19.04.2017 №31/3-978, яким було зобов'язано Територіальний сервісний центр 0741 скасувати державну реєстрацію транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, вважає його протиправним та винесеним без наявних на те підстав, з огляду на наступне.

Як вбачається з тексту висновку від 19.04.2017 №31/3-978 підставою для проведення перевірки законності реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 слугували обставини викладені в листі ГСЦ МВС від 21.02.2017 за вих. №31/792, де зазначено, що реєстраційні операції з автомобілем "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, проведені працівниками ТСЦ 0741 за документами, які, ймовірно, мають ознаки підробки.

У висновку від 19.04.2017 №31/3-978 відповідачем зазначено, що 23.10.2015 фахівцем Центру з надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м. Луцьк, Луцького, Ківерцівського та Рожищенського районів, підпорядкованого УДАІ УМВС України у Волинській області було зареєстровано автомобіль MERCEDES-BENZ, шасі № НОМЕР_1, модель - 914D, тип транспортного засобу - вантажний, тип кузова - бортовий, 1987 р.в., маса власна - 3100 кг, маса повна - 8890 кг, н.з. НОМЕР_5, свідоцтво про реєстрацію - НОМЕР_4, власник - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: Тернопільська обл., Шумський р-н, с. Соснівка. В особливих відмітках зазначено "з маніпулятором".

Проте, документи, які б пояснювали наявність на транспортному засобі маніпулятора, відсутні.

Крім того, згідно довідки-рахунку серії ДПІ №340424 від 16.11.2012, що знаходиться серед документів, які стали підставою для державної реєстрації автомобіля, приватним підприємством "Арабус" вказаний транспортний засіб продано гр. ОСОБА_1. При цьому у довідці-рахунку вказана адреса реєстрації покупця: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_6, виданий 03.02.2004 року 1-м відділом ЧMB УМВС у Чернівецькій області".

При перевірці довідки-рахунка за базою даних НАІС виявлено, що даний документ видавався на ім'я ОСОБА_2, адреса: АДРЕСА_2 паспорт серії НОМЕР_6, виданий 3 лютого 2004 року 1-м відділом ЧMB УМВС у Чернівецькій області, код платника податків: НОМЕР_2.

Порівняння вищевказаних даних дає підстави вважати, що документ, який став підставою для державної реєстрації автомобіля "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, а саме довідка-рахунок серії ДПІ №340424 від 16.11.2012, виданий ПП "Арабус" є підробленим.

Оскільки на момент проведення перевірки не було в наявності офіційних документів, які б підтверджували факт підробки довідки-рахунку, перевірку було зупинено, матеріали направлено в ГУНП у Волинській області для прийняття процесуального рішення.

16.03.2017 на запит РСЦ МВС з ПП "Арабус" отримано відповідь, згідно якої довідка-рахунок серії ДПІ №340424 від 16.11.2012 видавалася на ім'я ОСОБА_2, а не ОСОБА_1.

У зв'язку з чим, наявні достатні підстави вважати, що довідку-рахунок, на підставі якої здійснено державну реєстрацію автомобіля "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, підроблено.

Надаючи правову оцінку висновкам відповідача при застосуванні норм права щодо скасуванні державної реєстрації належного позивачу транспортного засобу, суд зазначає, що згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частинами першою, четвертою, дев'ятою статті 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-ХІІ (далі - Закон №3353-ХІІ) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачою реєстраційних документів та номерних знаків. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Відповідно до пункту 1 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (далі - Порядок №1388), цим Порядком встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Пунктом 3 Порядку визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Згідно із пунктом 7 Порядку, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Як передбачено пунктом 8 Порядку, державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, акт про проведені електронні торги або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем.

Пунктом 10 Порядку встановлено, що Державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

Таким чином, з аналізу наведених вище норм чинного законодавства слідує, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків та проводиться з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.10.2015 року автомобіль марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 зареєстровано за ОСОБА_1, 02.11.2016 перереєстровано на ОСОБА_3, а 18.01.2017 року вказаний транспортний засіб зареєстрований за позивачем - Приватним підприємством "Фенікс".

Отже, ТСЦ 0741 РСЦ МВС у Волинській області, при первинній реєстрації 23.10.2015 року та перереєстрації транспортного засобу 02.11.2016 року та 18.01.2017 року, здійснено комплекс заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які стали підставою для проведення реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 (після переобладнання "MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L", шасі НОМЕР_3), а відтак питання скасування державної реєстрації даного транспортного засобу повинно відбуватись виключно згідно вимог нормативно-правових актів України.

Так, пунктом 40 Порядку №1388 передбачені підстави зняття з обліку транспортних засобів.

Зокрема, згідно з абзацом третім пункту 40 Порядку №1388 у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, уповноважені особи сервісних центрів МВС оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до відповідного органу досудового розслідування. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до органів доходів і зборів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Відповідно до пункту 5.7 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2010 №379 (далі- Інструкція №379), на підставі документів, що підтверджують встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в Центрі, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, або інформацію про реєстрацію яких несанкціоновано внесено до автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та (або) Єдиного державного реєстру Державтоінспекції, працівники Центру оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи до органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.

Аналіз вищенаведених норм дає підстави суду дійти висновку про те, що уповноважені особи сервісних центрів МВС скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію) у разі виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, і передають усі відповідні документи до відповідного органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки.

При цьому з вищевказаного слідує, що скасування державної реєстрації (перереєстрації) транспортного засобу може бути здійснено тільки після отримання відповідних документів, що підтверджують, зокрема, факт підробки чи фіктивності документа, який став підставою для реєстрації (перереєстрації) ТЗ.

Отже, на момент прийняття рішення про скасування державної реєстрації транспортного засобу у розпорядженні уповноваженої особи сервісного центру МВС повинні бути беззаперечні документальні докази того, що транспортний засіб був зареєстрований (перереєстрований) за фіктивними чи підробленими документами.

В свою чергу, обставини викладені в листі ГСЦ МВС від 21.02.2017 за вих. №31/792, де зазначено, що реєстраційні операції з автомобілем "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1, проведені працівниками ТСЦ 0741 за документами, які, ймовірно, мають ознаки підробки, не можуть бути використані відповідачем як встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, як це вимагає як це вимагає п.40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388.

З огляду на наведене, суд звертає увагу на те, що скасування державної реєстрації транспортного засобу можливе лише у разі виявлення факту фіктивності чи підробки документів, за якими проводилася реєстрація. При цьому ці обставини мають бути підтверджені належними та допустимими доказами. Так, підставою для скасування державної реєстрації ТЗ може слугувати судове рішення за результатом розгляду кримінального провадження, в якому встановлений факт підробки (фіктивності) документів, на підставі яких був зареєстрований автомобіль.

Проте, обвинувального вироку суду чи постанови про закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, якими було б встановлено факти знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в уповноважених органах МВС, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, як це вимагає п.40 Порядку як на момент прийняття оскаржуваного рішення, так і на час судового розгляду цієї справи немає.

Вказане свідчить про порушення відповідачем вимог п.40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388 при скасуванні державної реєстрації належного позивачу транспортного засобу, а відтак висновок Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 19.04.2017 року №31/3-978 щодо скасування державної реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 (після переобладнання "MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L", шасі НОМЕР_3) за Приватним підприємством "Фенікс" є протиправним.

При вирішенні даної справи суд враховує практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що потреба виправити колишню "помилку" не повинна непропорційним чином втручатись в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (справа "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", "Лелас проти Хорватії"). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Отже, помилка державного органу при первинній реєстрації транспортного засобу не може порушувати право нового власника транспортного засобу, на якого останній перереєстрований, на користування та розпорядження належним йому майном.

Водночас, суд звертає увагу відповідача на те, що 18 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №941 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації транспортних засобів», яка безпосередньо стосується скасування використання довідки-рахунка при купівлі-продажу та оформлення транспортних засобів.

У зв'язку з чим, з 18 листопада 2015 року довідка-рахунок не являється документом - підставою для здійснення операцій з транспортним засобом та не підтверджує право власності.

Аналогічний правовий висновок зроблений Верховним Судом у постанові від 25.04.2018 в справі №803/336/16.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач - РСЦ МВС України у Волинській області як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів, які підтверджують правомірність прийняття оскаржуваного рішення, з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення для його прийняття, а відтак висновок Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 19.04.2017 року №31/3-978 щодо скасування державної реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 (після переобладнання "MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L", шасі НОМЕР_3) за Приватним підприємством "Фенікс" є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, позовні вимоги Приватного підприємства "Фенікс" підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з листа Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області від 05.06.2018 року, скасування державної реєстрації транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 (після переобладнання "MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L", шасі НОМЕР_3) було здійснено 20.04.2017 року, а відтак, суд вважає за необхідне, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Територіальний сервісний центр 0741 РСЦ МВС у Волинській області поновити реєстрацію транспортного засобу марки "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 (після переобладнання "MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L", шасі НОМЕР_3) за Приватним підприємством "Фенікс".

У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області підлягає до стягнення на користь позивача судовий збір в розмірі 740 гривень 00 копійок, сплачений при поданні адміністративного позову.

Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області від 19.04.2017 за №31/3-978 щодо скасування державної реєстрації автомобіля "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 (після переобладнання "MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L", шасі НОМЕР_3).

Зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС України у Волинській області поновити реєстрацію автомобіля "MERCEDES-BENZ 914D", номер кузова НОМЕР_1 (після переобладнання "MERCEDES-BENZ ATEGO 1233L", шасі НОМЕР_3).

Стягнути на користь Приватного підприємства "Фенікс" (43000, Волинська область, Рожищенський район, с. Козин, вул. Ковельська, 1/а, код ЄДРПОУ 05383900) за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області (43000, м. Луцьк, вул. Гордіюк, 14Б) судовий збір у розмірі 740 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя Ю.Ю. Сорока