Рішення від 21.06.2018 по справі 803/760/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2018 року Справа № 803/760/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні у м. Луцьку адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, позивач) звернулося з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 6 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час фактичної перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1, було встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої, чим порушено вимоги постанови КМУ від 30.10.2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (із змінами та доповненнями).

За результатами перевірки складено акт від 16 листопада 2017 року за №03/217/40-01/НОМЕР_1, на підставі якого ГУ ДФС у Волинській області прийняло рішення №00000452-40 від 26 грудня 2017 року про застосування фінансових санкцій, яким до відповідача відповідно до абзацу чотирнадцятого частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 №481/95-ВР застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10 000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої.

Вказане рішення у встановленому порядку не оскаржене та не скасоване. Відповідачем частково сплачено фінансові санкції в добровільному порядку у розмірі 4000,00 грн. А тому, ГУ ДФС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 6000,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.04.2018 було відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

Копію ухвали від 27.04.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримала 04.05.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, проте, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подала.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, проаналізувавши матеріали справи суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до повного задоволення, з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що працівниками Головного управління ДФС у Волинській області 15.11.2017 на підставі наказу ГУ ДФС у Волинській області №3448 від 14.11.2017 та направлень на перевірку №621, №622 від 14.11.2017 було проведено фактичну перевірку магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_2, де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1, з питань дотримання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (а.с.7-8).

Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 для роздрібної торгівлі алкогольними напоями було придбано ліцензію бланк серії НОМЕР_2 - термін дії з 19.08.2017 до 19.08.2018.

Під час проведення перевірки контрольних стрічок РРО (Z-звітів електронного журналу) у даному торговому закладі встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями, а саме: 11.09.2017 згідно чеку №3 продано одну пляшку горілки "Горілочка" класична, ємкістю 0,25 л. за ціною 35,00 грн.; 02.10.2017 згідно чеку №3 продано одну пляшку шампанського "Наш Київ»", ємкістю 0,75 л. за ціною 75,00 грн.; 02.10.2017 згідно чеку №6 продано одну пляшку шампанського "Совєтскоє", ємкістю 0,75 л. за ціною 75,00 грн.; 02.10.2017 згідно чеку №13 продано одну пляшку шампанського "Наш Київ»", ємкістю 0,75 л. за ціною 75,00 грн.; 05.10.2017 згідно чеку №1 продано одну пляшку шампанського "Совєтскоє", ємкістю 0,75 л. за ціною 75,00 грн.; 05.10.2017 згідно чеку №2 продано одну пляшку шампанського "Наш Київ»", ємкістю 0,75 л. за ціною 75,00 грн.; 12.10.2017 згідно чеку №11 продано одну пляшку шампанського "Совєтскоє", ємкістю 0,75 л. за ціною 75,00 грн., тобто за цінами, які є нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої, чим порушено вимоги постанови КМУ від 30.10.2008 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (із змінами та доповненнями), якою установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв, а саме: мінімальна роздрібна ціна з 09.09.2017 на горілку ємкістю 0,25 л. 40% становить 39,78 грн., на шампанське ємкістю 0,75 л. становить 79,19 грн.

Накладні на отримання алкогольних напоїв підприємцем надано під час перевірки. Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 горілку "Горілочка" класична, ємкістю 0,25 л. у кількості 5 пляшок придбала згідно накладної №Б-ЛУ 002212 від 14.02.2017, шампанське "Совєтскоє", ємкістю 0,75 л. у кількості 3 пляшки та шампанське "Наш Край", ємкістю 0,75 л. у кількості 3 пляшки придбала згідно накладної №2688 від 28.09.2017.

За наслідками проведеної перевірки складено акт від 16.11.2017 №03/217/40-01/НОМЕР_1, у висновку якого зазначено порушення відповідачем вимог постанови КМУ від 30.10.2008 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (із змінами та доповненнями) - роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої (а.с.5-6).

На підставі акту перевірки від 16 листопада 2017 року №03/217/40-01/НОМЕР_1, начальником Головного управління ДФС у Волинській області прийнято рішення №00000452-40 від 26 грудня 2017 року про застосування фінансових санкцій, згідно якого до відповідача у відповідності до абзацу чотирнадцятого частини другої статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-BP "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 10 000,00 грн. за роздрібну торгівлю горілкою за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої (а.с.11).

Копія вищевказаного рішення із супровідним листом про роз'яснення порядку його оскарження, порядку та строків сплати фінансових санкцій направлялась ФОП ОСОБА_1 рекомендованою кореспонденцією за адресою місця реєстрації та отримана останньою 05.01.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.10, 10 зворот).

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідачем ні в судовому ні в адміністративному порядку не оскаржувалось. Проте, відповідачем частково сплачено фінансові санкції в добровільному порядку у розмірі 4000,00 грн.им

Як вбачається з витягу з АІС "Податковий блок" від 20.06.2018, за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати фінансових санкцій у розмірі 6 000,00 грн. (а.с.21).

Частиною 1 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до абзацу чотирнадцятого частини другої статті 17 вищевказаного Закону України до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Згідно із частиною четвертою статті 17 цього ж Закону рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Згідно частини п'ятої статті 17 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій №00000452-40 від 26 грудня 2017 року прийнято з дотриманням вимог чинного законодавства України та у встановленому порядку не скасоване, відповідач добровільно фінансові санкції у повному обсязі не сплатила, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості у розмірі 6 000,00 грн. підлягають до задоволення.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1762,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 12.04.2018 №436 (а.с.2) з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 ідентифікаційний код НОМЕР_1) до місцевого бюджету (Банк ГУДКСУ у Волинській області, МФО 803014 н/р 31417561700005, одержувач коштів УК у м. Нововолинську /м. Нововолинськ/, 21081500, ідентифікаційний код одержувача 37950540, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 6 000,00 грн. (шість тисяч гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук