Справа № 709/879/18
01 червня 2018 року смт. Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Чубай В.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від Чорнобаївського ВП Золотоніського ВП ГУНП в Черкаські області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, який мешкає за адресою:
вул. Центральна, 97, с. Богодухівка, Чорнобаївський район, Черкаська обл., працюючого в
СТОВ " Першотравневе", ідентифікаційний номер в адміністративних матеріалах відсутній,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за
ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 7 травня 2018 року серії БР № 058378 ОСОБА_1 7 травня 2018 року о 22:35 по вул. Центральній у смт. Чорнобай Чорнобаївського району Черкаської області керував автомобілем "OPEL OMEGA" (д.н.з. НОМЕР_1) у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у Чорнобаївській ЦРЛ. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху України, за що ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність.
У судовому засіданні представник ОСОБА_2 подав клопотання СТОВ "Першотравневе" про передачу матеріалів стосовно ОСОБА_1 на розгляд трудовому колективу.
Розглянувши адміністративні матеріали, заслухавши пояснення представника ОСОБА_2, суд встановив таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні за наведених вище обставин підтверджується сукупністю досліджених у судовому засіданні доказів, які не викликають сумнівів у їх достовірності і допустимості, зокрема даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення від 7 травня 2018 року серії БР № 058378, висновку щодо результатів медичного огляду за метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 66 від 7 травня 2018 року.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення згідно з вимогами
ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність відповідно до ст.ст. 34-35 КУпАП, судом не встановлено.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Представником ОСОБА_2 надано клопотання трудового колективу
СТОВ "Першотравневе" від 11 травня 2018 року про передачу адміністративних матеріалів стосовно ОСОБА_1 на розгляд трудового колективу.
Зі змісту вказаного клопотання вбачається, що на загальних зборах розглянуто питання про передачу адміністративних матеріалів стосовно ОСОБА_1 на розгляд трудового колективу з огляду на те, що він сів за кермо у зв'язку з крайньою необхідністю. При цьому трудовий колектив зобов'язався здійснити заходи виховного характеру, спрямовані на недопущення вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень та на його перевиховання і виправлення.
Частиною 1 ст. 21 КУпАП встановлено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, крім посадової особи, звільняється від адміністративної відповідальності з передачею матеріалів на розгляд громадської організації або трудового колективу, якщо з урахуванням характеру вчиненого правопорушення і особи правопорушника до нього доцільно застосувати захід громадського впливу.
З огляду на викладене, враховуючи особу ОСОБА_1, який характеризується позитивно, відсутність обтяжуючих обставин, беручи до уваги, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення не потягло значних негативних наслідків, суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 заходів громадського впливу, у зв'язку з чим клопотання трудового колективу
СТОВ "Першотравневе" підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 21, 130, 221, 245, 247, 280, 283-284 КУпАП, суд -
Клопотання трудового колективу СТОВ "Першотравневе" - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за
ч. 1 ст. 130 КУпАП з передачею адміністративних матеріалів на розгляд трудового колективу СТОВ "Першотравневе".
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити.
Зобов'язати СТОВ "Першотравневе" у десятиденний строк з дня одержання адміністративних матеріалів повідомити Чорнобаївський районний суд Черкаської області про заходи громадського впливу, застосовані до ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Чубай