Справа № 369/6172/17
Провадження № 2/369/917/18
Іменем України
04.06.2018 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Волчка А.Я.,
за участю секретаря Раситюк М.П.,
за участю представника ОСОБА_1 адвоката ОСОБА_2,
за участю відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про відшкодування витрат на лікування та поховання та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про відшкодування витрат на лікування та поховання, -
У березні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до ОСОБА_3 про відшкодування витрат лікування та поховання.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовувала тим, що 01 лютого 2016 року помер її батько ОСОБА_4 і вона після смерті батька здійснила його поховання за власні кошти, понесла витрати на ритуальні послуги, організацію поховання спадкодавця з урахуванням віросповідання спадкодавця на суму 5 520 грн. і облаштувала на могилі батька пам'ятник, за який сплатила 30 800 грн. Оскільки спадщину після його смерті прийняли два спадкоємці , вона та дружина померлого, ОСОБА_3, то просила суд стягнути з ОСОБА_3 половину понесених нею витрат в розмірі 18 160 грн.
В зустрічному позові ОСОБА_3 зазначала, що нею також були понесені витрати на поховання померлого, які складаються із витрат на копання могили, авто послуги в сумі 2372 грн. 06 коп. та із витрат за надмогильну споруду з цементно-піщаного розчину в розмірі 4000 грн., то просила суд стягнути з іще ти Г.В. половину понесених нею витрат в розмірі 3186 грн.03 коп.
В судовому засіданні представник позивача адвокат ОСОБА_2 позов підтримала, посилаючись на вищевказані факти. Зустрічний позов визнала частково і не заперечувала, щодо стягнення половини витрат на копання могили, авто послуги в сумі 1185 грн. 03 коп., та 1000 грн. витрат за надмогильну споруду з цементно-піщаного розчину, зазначаючи, що надмогильна споруда з цементно-піщаного розчину загальною вартістю 4000 грн. була придбана ОСОБА_3 на двох осіб, а тому до стягнення підлягає половина вартості на одну особу, яка похована.
Відповідач ОСОБА_3 позов не визнала посилаючись на те, що її затрати на поховання чоловіка були значно більшими, грошові кошти вона передавала ОСОБА_1 для поминального обіду і передавала 10000 грн. на виготовлення пам'ятника та підтримала зустрічний позов в повному обсязі і просила стягнути із ОСОБА_1 половину коштів, які вона витратила на поховання свого чоловіка і на залиття надмогильної споруди з цементно-піщаного розчину.
Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що основний позов підлягає повному задоволенню, а зустрічний позов частковому задоволенню з наступних підстав.
В порядку ст. 206 ЦПК України, у разівизнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
З матеріалів справи вбачається, що згідно свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 та ОСОБА_3 прийняли у спадщину по ? частині спадщини кожна .
Сторони по справі ОСОБА_1 та ОСОБА_3 у відповідності до ч. 2 ст. 1223, ст. 1261 ЦК України є спадкоємцями за законом першої черги на спадщину після смерті ОСОБА_4, який помер 01 лютого 2016 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.
ОСОБА_1 понесла витрати на поховання батька в розмірі 36320 грн., що підтверджується копіями накладних та товарного чеку.
ОСОБА_3 понесла витрати на поховання чоловіка в розмірі 4 372 грн. 06 коп., що підтверджується копією товарного чека, накладної договору замовлення та копією листа КП «Міська ритуальна служба Боярської міської ради» від 15.11.2017 року.
Згідно положень ч. 1 ст.1232 ЦК України спадкоємці зобов'язані відшкодувати розумні витрати, які були зроблені одним із них або іншою особою на утримання, догляд, лікування та поховання спадкодавця. Витрати на утримання, догляд, лікування спадкодавця можуть бути стягнені не більше як за три роки до його смерті.
Зазначена норма містить особливість при покладенні на спадкоємців обов'язку щодо покриття витрат на поховання спадкодавця, а саме такі витрати повинні бути розумними, що стосується їхнього розміру та необхідності здійснення.
Згідно положень ст. 2 Закону України «Про поховання та похоронну справу» визначено, що поховання померлого - комплекс заходів та обрядових дій, які здійснюються з моменту смерті людини до поміщення труни з тілом або урни з прахом у могилу або колумбарну нішу, облаштування та утримання місця поховання відповідно до звичаїв та традицій, що не суперечить законодавству. Під комплексом заходів та обрядових дій розуміється, зокрема, організація поховання померлого і проведення у зв'язку з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.
Тобто, зазначена норма закону чітко визначає, що комплекс заходів та обрядових дій, якими є організація поховання померлого і проведення у зв'язку з цим ритуальних послуг, охоплює поняття поховання померлого, і ці заходи здійснюються з моменту смерті людини до поміщення труни з тілом у могилу. Також до поняття поховання відноситься облаштування та утримання місця поховання відповідно до звичаїв та традицій.
Згідно положень ч. 1 ст.1232 ЦК України ОСОБА_3 повинна відшкодувати ОСОБА_1 половину понесених витрат на поховання батька в розмірі 18160 грн., як і ОСОБА_1.В. повинна відшкодувати ОСОБА_3 половину понесених витрат на поховання чоловіка в розмірі 2 185 грн. 03 коп., при цьому судом приймається до уваги лише витрати понесені на облаштування місця поховання лише на одну особу, на померлого ОСОБА_4
Запереречення ОСОБА_3 щодо задоволення основного позову з тих підстав, що вона передавала ОСОБА_1 грошові кошти для поминального обіду не приймаються судом до уваги, так як витрати понесені на проведення поминального обіду не можливо віднести до витрат на поховання померлого, оскільки такі заходи проводяться після поміщення труни з тілом померлого у могилу.
В силу ст. 141 ЦПК України судовівитрати, суд покладає на сторін порівну, у зв'язку з чим вони не підлягають стягненню.
Керуючись ст.1232 ЦК України, ст.2 Закону України «Про поховання та похоронну справу» ст.ст. 10-13, 81,83, 141,259,263,264,265, 266, 354 ЦПК України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про відшкодування витрат на лікування та поховання задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , половину витрат на поховання та виготовлення і встановлення пам'ятника в розмірі 18160 грн. (вісімнадцять тисяч сто шістдесят грн.)
Зустрічний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про відшкодування витрат на лікування та поховання задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 на користь ОСОБА_3,ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, половину витрат на поховання та облаштування могили в розмірі 2185 грн. 03 коп. (дві тисячі сто вісімдесят п'ять грн.. 03 коп. )
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя А.Я. Волчко