Справа № 162/405/18
Номер провадження 3/162/189/2018
18 червня 2018 року суддя Любешівського районного суду Волинської області Гладіч Н.І., розглянувши матеріали, що надійшли з Любешівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ст. 183-1 КУпАП, -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №3 від 14.05.2018 року вбачається, що 14 травня 2018 року о 11 год. 05 хв. за адресою смт. Любешів, вул. Свободи, 33 при примусовому виконанні виконавчого листа №162/1485/15-ц від 12.07.2016 року, виданого Любешівським районним судом Волинської області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів в твердій грошовій сумі на утримання малолітніх дітей: сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 та дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 в розмірі по 400 гривень на кожну дитину, щомісячно, починаючи стягнення з дня подання заяви до суду, тобто з 05.10.2015 року і до досягнення дітьми повноліття, в боржника ОСОБА_1 наявна заборгованість зі сплати аліментів в розмірі 17899 грн. 90 коп., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, за що передбачена відповідальність за ст.183-1 КУпАП та ч.12 ст.71 Закону України "Про виконавче провадження ".
Вивчивши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, приходжу до висновку про необхідність повернення справи для належного оформлення.
Відповідно до п. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так, протокол про адміністративне правопорушення №3, складений 14.05.2018 року головним державним виконавцем Любешівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_5 відносно ОСОБА_1 не містить пояснень правопорушника, копія даного протоколу про адміністративне правопорушення від 14.05.2018 року йому не вручена, у протоколі відсутній підпис ОСОБА_1, не зазначено відомостей про свідків, також ОСОБА_1 був позбавлений можливості надати пояснення при складенні протоколу про адміністративне правопорушенняь та було порушено його право на захист.
Окрім цього, слід роз"яснити, що адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стаття 183-1 КУпАП вступила в дію 06.02.2018 року.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом"якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі.
Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
За таких обставин, оскільки вказані обставини перешкоджають суду належним чином розглянути справу, тому даний матеріал про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 необхідно направити до Любешівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області для належного оформлення, для усунення вказаних вище недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
постановив :
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Любешівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області для належного оформлення з підстав, зазначених у мотивувальній частині постанови.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя: