Справа № 646/4844/16-а
№ провадження 2-а/646/90/2016
15.06.2016 року м. Харків
Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:
головуючий суддя Єжов В.А.
при секретарі Марковій О.В.
за участю представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
19 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Червонозаводського районного суду із адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправним рішення УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111). Скасувати рішення УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова від 31.03.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років. Зобов'язати УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з розрахунку 90% починаючи з 01 грудня 2015 року, без обмеження її максимального розміру.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву в якій просив розглядати справу за його відсутністю.
Представник відповідача ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що відмова позивачу у перерахунку пенсії винесена у відповідності до діючого законодавства.
Вислухавши пояснення представника відповідача, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
З 03 листопада 2010 року ОСОБА_2 призначена пенсія за вислугу років у відповідності до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-XII (у редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-11, чинний на час призначення пенсії) виходячи із максимального розміру 90% від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.
30 березня 2016 року позивач звернувся до УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова з заявою про здійснення перерахунку та виплату пенсії на підставі Закону №1789-XII відповідно до довідки прокуратури Харківської області від 29 березня 2016 року №18-336 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, з застосуванням нових посадових окладів, які отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури.
Виходячи з п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру» УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова 31 березня 2016 року винесено рішення про відмову в даному перерахунку.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зі змінами, внесеними постановами КМУ від 30 вересня 2015 року № 763 та від 09 грудня 2015 року №1013, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури.
Разом з тим, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії.
Так, положеннями частин 1, 13, 18 статті 501 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Статтею 58 Конституції України визначене правило дії законів у часі, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовим висновком Верховного Суду України, який викладено у постанові від 10.12.2013 у справі № 21-348а/13, внесені Законом № 3668-VI зміни до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 501 Закону України «Про прокуратуру».
Стаття 22 Конституції України гарантує, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України: "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури повинна застосовуватися правова норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії.
Разом з тим, внесені вищезазначеним Законом №213-ІІІ від 02.03.2015 зміни до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Тобто, норми, якими визначено механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, а саме, частинами 13 та 18 статті 501 Закону України «Про прокуратуру», не зазнали змін в зв'язку з прийняттям вказаного Закону від 02.03.2015.
Таким чином, під час розгляду справи знайшли своє підтвердження ті обставини, на які позивач посилався в обґрунтування своїх позовних вимог, що є підставою для їх задоволення.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Тому, з урахуванням вказаної норми суд приходить до висновку, що для повного захисту прав позивача, окрім задоволення позовних вимог, необхідно також скасувати рішення УПФУ в Червонозаводському району м. Харкова, яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, а також, задовольняючи позовну вимогу про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, визначити час, з якого такий перерахунок потрібно здійснити, а саме з 01.12.2015.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 9, 71, 88, 99, 100, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, частинами 1, 13 та 18 статті 501 Закону України «Про прокуратуру», суд
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років в розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 №2663-111).
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі м. Харкова від 31.03.2016 про відмову в перерахунку ОСОБА_2 пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Червонозаводському районі міста Харкова здійснити перерахунок ОСОБА_2, пенсії за вислугу років відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII (у редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-111), що діяла станом на листопад 2010 року, тобто на момент призначення пенсії з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури згідно з довідкою прокуратури Харківської області від 29 березня 2016 року №18-336 про заробітну плату, починаючи з 01 грудня 2015 року, без обмеження її максимального розміру, та здійснити виплати зазначених коштів.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд міста Харкова.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя: В.А. Єжов