Справа № 646/5249/16-а
№ провадження 2-а/646/98/2016
30.06.2016 року м. Харків
Червонозаводський районний суд міста Харкова у складі:
головуючий суддя Єжов В.А.
при секретарі Марковій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
29 квітня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Червонозаводського районного суду із адміністративним позовом в якому просила: Визнати протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова щодо відмови від 28.04.2016 р. в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р., №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», та зобов'язати УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова провести з 01.12.2015 р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 86% заробітної плати державного службовця на підставі довідки №4246/04-28 від 28.04.2016 р. з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців.
Позивач в судове засідання не з'явилась, надавши заяву в якій просила розглядати справу за її відсутністю.
Представник відповідача подав до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що вважає позов необґрунтованим.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
Згідно із законом «Про державну службу» ОСОБА_1, з 02 квітня 2009 року отримує пенсію державного службовця, яка була призначена в розмірі 86% заробітної плати відповідно до протоколу №1503 від 06.04.2009 року.
28 квітня 2016 року позивач звернулась до УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.12.2015 року як непрацюючому пенсіонеру, додавши довідку про заробітну плату за №4246/04-28 від 28.04.2016 року. цього ж дня відповідачем отримано витяг з рішення від 28.04.2016 року про розгляд спірних питань, які виникають під час призначення, перерахунку та виплати пенсії УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова,
Згідно вказаного рішення ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, а відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений.
01.01.2015 року набрав чинності ЗУ від 28.12.2014 року №76-УІІІ «Про внесення змін та визнання такими, втратили чинність деяких законодавчих актів України».
Порядок перерахунку пенсії державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України та урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 « Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії» яким передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року N432-IV «Про внесення змін до Закону України Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності ЗУ «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
У відповідності до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премії підвищуються на 25 % посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37,431,432,48-55 до постанови КМУ від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів», даною постановою 4 пункт постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії» на який посилався УПФУ в Комінтернівському районі м. Харкова - виключений.
У зв'язку з чим суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на перерахунок пенсії.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Статтею 58 Конституції України визначене правило дії законів у часі, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Положеннями статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (стаття 22 Конституції України).
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини щодо пенсійне забезпечення громадян України, у тому числі, порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
Таким чином, під час розгляду справи знайшли своє підтвердження ті обставини, на які позивач посилався в обґрунтування своїх позовних вимог, що є підставою для їх задоволення.
Крім того, згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Тому, з урахуванням вказаної норми суд приходить до висновку, що для повного захисту прав позивача, окрім задоволення позовних вимог, необхідно також скасувати рішення УПФУ в Комінтернівському району м. Харкова, яким позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, а також, задовольняючи позовну вимогу про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, визначити час, з якого такий перерахунок потрібно здійснити, а саме з 01.12.2015.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 10, 17, 18, 71, 88, 99, 100, 104, 105, 106, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1.
Визнати протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова щодо відмови від 28.04.2016 р. в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р., №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова від 28 квітня 2016 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по заяві від 28 квітня 2016року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова провести з 01.12.2015 р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 86% заробітної плати державного службовця на підставі довідки №4246/04-28 від 28.04.2016 р. з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р., №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Комінтернівському районі міста Харкова, на користь ОСОБА_1, судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд міста Харкова.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя: В.А. Єжов