Дата документу 15.06.2018
Справа № 501/550/18
1-кс/501/337/18
11 червня 2018 року слідчий суддя Іллічівського міського суду Одеської області ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
заявника - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чорноморську Одеської області скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області,
До Іллічівського міського суду Одеської області 07 березня 2018 року надійшла скарга голови громадської організації «Право» ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області щодо невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) відомостей про злочин відносно ОСОБА_4 , з попередньою правовою кваліфікацією за ст. 1971 КК України. Заявник просить зобов'язати посадових осіб Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області внести в ЄРДР відомості, щодо вчинення злочину, згідно його звернення.
Заявник ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав заяву, пояснив, що не звертався із зазначених питань до органів місцевого самоврядування та контролюючих органів.
Представник Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області в судове засідання не прибув, про дату та час якого повідомлений у встановленому порядку, його відсутність не є перешкодою у розгляді скарги (ч. 3 ст. 306 КПК України).
Вивчивши матеріали справи, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
За системним аналізом ч.6 ст.9, чч.1,4 ст. 214, п.1 ч.1 ст.303 КПК України, передбачено право на оскарження бездіяльності слідчого, прокурора, службових осіб, уповноважених на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Голова громадської організації «Право» ОСОБА_3 29 січня 2018 року подав заяву до Іллічівської місцевої прокуратури Одеської області про вчинення злочину, з якої вбачається, що ОСОБА_4 власник земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , самовільно зайняв земельну ділянку розміром 0,33м х 29,96м х 1,3м х 29,96м, яка належить територіальній громаді м. Чорноморська та побудував на ній кам'яну огорожу. Вважає, що в діях ОСОБА_4 є ознаки злочину, передбаченого ст. 1971 КК України - самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво.
06 квітня 2018 року зазначена заява подана до Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області, відповідь заявнику не надано.
Раніше за аналогічними заявами Чорноморським ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області відмовлялось ОСОБА_3 у задоволенні заяви, з посиланням на наявність цивільно-правових відносин.
Згідно ч. 1 ст. 1971 КК України, передбачено кримінальну відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику.
Згідно ч. 3. ст. 1971 КК України, передбачено кримінальну відповідальність за самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, зазначеній у частині першій цієї статті.
Даний склад злочину передбачає наявність умислу на його вчинення у винної особи на час самовільне зайняття земельної ділянки, самовільного будівництва на неї.
Згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон) міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ст. 11 Закону).
Згідно ч. 1 п. б) ст. 33 Закону до відання виконавчих органів міських рад належать делеговані повноваження щодо, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.
Тобто, міські ради та їх виконавчі органи представляють інтереси громади з питань додержанням земельного законодавства, де саме і встановлюється факт порушення законодавства та є подалі підставою звернення до прокуратури, органів поліції щодо внесення відомостей про кримінальне правопорушення.
Відомостей від міської ради та її виконавчих органів, щодо порушень викладених у скарзі суду не надано.
Крім того, статтею 531 КУпАП передбачено адміністративна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки.
Згідно ст. 2421 КУпАП центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені, в тому числі ст. 531 цього Кодексу.
Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Головний державний інспектор України з охорони навколишнього природного середовища та його заступники, старші державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступники, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Чорного і Азовського морів та їх заступники, старші державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій.
Зазначені питання знаходяться безпосередньо в компетенції Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.
Таким чином, відомості викладені в заяві ОСОБА_3 не містять обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, у зв'язку з чим відсутні підстави для внесення відомостей до ЄРДР за вказаною заявою, а скарга ОСОБА_3 не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 214, 303, 306, 307 КПК України, слідчий суддя, -
Скаргу голови громадської організації «Право» ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Чорноморського ВП Овідіопольського ВП ГУНП в Одеській області - залишити без задоволення.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1