Ухвала від 06.04.2018 по справі 758/3562/17

Справа № 758/3562/17

Категорія

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2018 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - СупрунГ.Б.,

за участю секретаря судового засідання- Солошенко Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за заявою ОСОБА_1 про роз'яснення постанови суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Подільського районного суду м. Києва від 10.05.2017 позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в перерахунку йому розміру пенсії відповідно до довідки Національної академії прокуратури від 27.01.2017р. задоволено частково та зобов'язано

відповідача здійснити перерахунок пенсії , передбаченої ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці від 27.01.2017р. (23665,80 грн.), починаючи з 01.02.2017р. В решті вимог відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2017р. у задоволенні апеляційної скарги відповідача відмовлено, а постанову Подільського районного суду м. Києва залишено без змін.

Позивач звернувся до суду із заявою про роз'яснення постанови Подільського районного суду м. Києва в частині виплати пенсії, в якій просить роз'яснити, чи може бути відповідачем відмовлено у виплаті пенсії у відповідності до постанови суду, якщо в резолютивній частині постанови не вказано порядок виплати .

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч.1 ст.254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Як вбачається із листа Департаменту пенсійного забезпечення ПФУ від 26.12.2017 № 20772/Н-11 під час проведення перерахунку пенсії , коли судовим рішенням не встановлено порядок виплати пенсії, застосовуються нормативно-правові акти, які діяли на дату, з якої обчислюється пенсія на виконання рішення суду.. Тобто, розмір пенсії становив 10740,00 грн. ( з 01.02.2017р по 31.10.2017р).

Зазначене обмеження не може бути застосоване при здійсненні перерахунку пенсії на підставі постанови Подільського районного суду м. Києва від 10.05.2017р, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-XII втратила чинність із 15 липня 2015 року у зв'язку із набранням чинності Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, відповідно до ст.86 якого позивачу була призначена пенсія за вислугу років, з березня 1997р.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015 внесено зміни до ст.86 Закону України "Про прокуратуру", якими пенсію обмежено максимальним (граничним) розміром, таким чином звужено та обмежено право прокурора на отримання пенсії у повному розмірі, що є грубим порушенням ст.22 Конституції України.

Згідно зі ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Конституційний суд України, який є єдиним органом конституційної юрисдикції і до повноважень якого належать тлумачення норм Конституції України, неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист громадян України та констатував, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи її суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99, рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 № 5 -рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказував, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проведення служби, так і після її закінчення.

За таких обставин, зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 у справі № 21 -348а13, постанові від 17.12.2013 у справі № 21-445а13.

За загальними правилами норми, які розтлумачені у рішеннях Конституційного Суду України, визнання окремих положень Законів України неконституційними, розповсюджуються на всі подібні правовідносини.

Статтею 22 Конституції України гарантується, що конституційні права людини не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 звернуто увагу судів, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Оскільки пенсія позивачу була призначена згідно ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991р в редакції, чинній на час призначення пенсії), про що зазначено в постанові суду, до набрання законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24.12.2015, яким внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, слід прийти до висновку, що зазначені обмеження на позивача не поширюються.

Перевіряючи доводи апеляції відповідача , Київський апеляційний адміністративний суд зазначив, що суд першої інстанції правильно дійшов висновку про перерахунок пенсії позивача саме з цієї дати - з 01.02.2017р. Також зазначено, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії. Відтак, підстави для перерахунку пенсії за вислугу років позивачу у відповідності до постанови Подільського районного суду від 10.05.2017р., наявні, при тому, і з дати, яка вказана в резолютивній частині постанови. Застосуванням обмежень її розміру і порядку відсутні.

Відповідно до ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Враховуючи резолютивну частину постанови суду від 10.05.2017р., роз'яснити, шо про жодні обмеження розміру пенсії та порядку перерахунку у резолютивній частині рішення не йдеться, а тому необхідно здійснювати перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», починаючи з 01.02.2017р., у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Національної академії прокуратури України від 27.01.2017р. №24/29 вих.17 ( тобто від суми 23665,80 грн.)

Керуючись, ст.ст. 254, 294-295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про роз»яснення постанови Подільського районного суду від 10.05.2017р. задовольнити.

Роз'яснити, що Центральне об»єднане управління Пенсійного фонду має здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" і здійснити перерахунок та виплату цієї пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Національної академії прокуратури України від 27.01.2017р. №24/29 вих.17 ( розмір 23665,80 грн.), починаючи з 01.02.2017р.

Ухвала може бути оскаржено протягом 15 днів до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м.Києва.

Якщо було оголошено вступну та резолютивну частину судового рішення ( ухвали) або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

СуддяГ. Б. Супрун