Справа № 347/692/18
15.06.2018 м. Косів
Косівський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді: Сабадаха Б.В.,
при секретарі: Удудяк І.А.,
за участю: правопорушника ОСОБА_1,
адвоката: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Косові Івано-Франківської області справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Косівського відділу поліції ГУНП України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не працюючого,
за ч.1 ст.130 КУпАП, -
З протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 393802 від 15.04.2018 року вбачається, що нібито 15.04.2018 року о 08.10 год. в селі Вербовець по вулиці Центральній, гр. ОСОБА_1 керував автомобілем НОМЕР_1, з ознаками алкогольного сп'яніння: нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, у встановленому законом порядку водій відмовився в присутності двох свідків.
Суд, вислухавши пояснення правопорушника та свідків, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, не вбачає в діях ОСОБА_1ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, виходячи з наступного.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення не визнав та зазначив, що він з дружиною повертався зі святкування на транспортному засобі Fiat Cromа. Оскільки він випив, то за кермом автомобіля знаходилась дружина. Вони зупинилися біля магазину, коли дружина вийшла з автомобіля, він заснув. Зазначає, що коли він прокинувся, біля нього стояли працівники поліції та вимагали пред'явити документи. Оскільки він не знаходився за кермом, вважав, що в працівників поліції немає вагомих підстав перевіряти посвідчення водія та реєстраційне свідоцтво автомобіля. Однак, працівники поліції запропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, він погодився, але не пройшов. Запевняє, що свідків при цьому ніяких не було. В даний момент біля магазину стояли люди і бачили даний інцидент, однак працівники поліції під'їхали до його транспортного засобу через декілька хвилин вже зі свідками, яких до цього часу не було.
Так, будучи допитаним в судовому засіданні свідок ОСОБА_3, суду надав наступні покази, що 15.04.2018 року близько 08.30 год. він знаходився біля свого будинку, який розташований поруч із магазином та бачив, що в автомобілі Fiat спить чоловік. Близько через 20 хвилин приїхали працівники поліції, розбудили чоловіка та разом із ним поїхали в місто. Через декілька хвилин приїхали разом із цим чоловіком та ще двома, яких до цього моменту на біля автомобіля не було.
Будучи допитаним в судовому засіданні свідок ОСОБА_4, суду надав наступні покази, що він зранку йшов до магазину та бачив, як в автомобілі спить чоловік. Потім до даного транспортного засобу під'їхало авто працівників поліції, які розбудили чоловіка та поїхали з ним у невідомому напрямку. Через деякий час вони повернулися, проте в авто знаходились ще двоє чоловіків. Вони вийшли з службового авто та почали розмовляти, а потім знову поїхали. Зазначає, що чув, як вони говорили про експертизу.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Також, відповідно до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оцінка доказів, відповідно до ст.252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Виходячи з вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як встановлено в судовому засіданні, протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 393802 від 15.04.2018 року, складений поліцейським Косівського ВП ОСОБА_5
Згідно п.2 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п.п. 6, 7 розділу 1 Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, відповідно до пункту 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду..
Окрім того, відповідно до ч.1 ст.266 КУпАП, Особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Суд звертає увагу на те, що в порушення вимог КУпАП, Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яку затверджено наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395 та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яку затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння. Окрім того, в матеріалах справи відсутні докази, що особу було направлено до закладу охорони здоров'я та відсторонено від керування транспортним засобом, хоча працівники поліції вважали, що мають достатньо підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Зважаючи на те, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог статті 266 КУпАП, вважається недійсним.
Таким чином, суд вважає, що працівники поліції, складаючи протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, не зібрали належних доказів про його вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до вимог п.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин суд і прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, тому провадження по справі слід закрити.
На підставі викладеного та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735 та керуючись ст.ст. 9, 245, 247, 266, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, - закрити в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржено шляхом подачі апеляції протягом десяти днів з дня її винесення до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Косівський районний суд.
Суддя: Б.В. Сабадах