Рішення від 06.06.2018 по справі 920/126/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

06.06.2018 Справа № 920/126/18

Господарський суд Сумської області у складі судді Соп'яненко О.Ю., при секретарі судового засідання Середі І.Г., розглянувши матеріали у справі №920/126/18

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Охоронно-детективна агенція Альфа”

до відповідача: Тендерного комітету Комунального закладу Сумської обласної ради “Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни”

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ПП “Явір-2000” , м. Полтава

про скасування рішення та визнання недійсним договору

представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1

від відповідача: ОСОБА_2

третя особа - ОСОБА_3

встановив:

Відповідно до вимог позовної заяви позивач просить суд скасувати рішення тендерного комітету КЗ Сумської обласної ради “Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни” від 01.02.2018 року про визнання переможцем торгів ПП “Явір-2000” та визнання недійсним Договору № 617/с від 06.02.2018 року про надання послуг з фізичної охорони, також, позивач просить суд стягнути з відповідача судовий збір.

Ухвалою суду № 920/126/18 від 27.02.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено підготовче засідання.

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву № 05-09/12/546 від 15.03.2018, відповідно до якого проти позову заперечує та просить суд відмовити позивачу в задоволенні заявлених вимог.

Ухвалою господарського суду від 10.04.2018 залучено до участі у даній справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ПП “Явір-2000” (36009, м. Полтава, вул. Степана Кондратенка, 6, код ЄДРПОУ 31175036).

Третя особа направила суду письмові пояснення № 425 від 18.04.2018 щодо позову, відповідно до яких просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Позивач подав суду відповідь на пояснення третьої особи № 50 від 26.04.2018.

Ухвалою господарського суду від 27.04.2018 продовжено строк підготовчого провадження у даній справі до 27.05.2018, зобов'язано ПП “Явір-2000” надати дозвіл Сумського Територіального управління поліції ГУНП за місцем діяльності на території м. Суми та Сумської області на відкриття та функціонування об'єкта дозвільної системи, дозвіл органу поліції м. Суми та Сумської області на право зберігання зброї, копію акта (довідки) перевірки стану дотримання Сумським регіональним управлінням охорони у складі ПП “Явір - 2000” вимог Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання зброї (якщо така здійснювалась органом поліції).

На виконання вимог ухвали суду від 27.04.2018 третя особа направила суду витребувані документи (лист № 559 від 21.05.2018).

Ухвалою господарського суду від 21.05.2018 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено розгляд справи по суті на 24.05.2018.

В судовому засіданні 24.05.2018 оголошено перерву в розгляді справи до 06.06.2018 до 11 год. 00 хв.

В судовому засіданні представник позивача надав усні пояснення в підтримку позовних вимог.

Представники відповідача та третьої особи в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив:

19.01.2018 оголошено закупівлю товару у СПЗ ProZorro за ДК 79710000-4 «Охоронні послуги (охорона території КЗ Сумської обласної ради «Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни» площею 4 га з будівлями) очікуваною вартістю 157 014,00 грн.

29.01.2018 відбувся аукціон між двома учасниками:

ПП" Явір-2000" з первинною пропозицією 151 903,20 грн., остаточна пропозиція - 151 903,20 грн. та з відповідними пропозиціями ТОВ "ОДА Альфа" - 154 588,56 грн. і 154 588,56 грн.

Рішенням тендерного комітету від 01.02.2018 р. переможцем торгів для КЗ СОР "Сумський обласний госпіталь ветеранів війни” визнано ПП "Явір-2000".

Проте, на думку позивача, вказане рішення є протиправним, незаконним і підлягає скасуванню, оскільки, після оголошення результатів торгів інший їх учасник ТОВ "ОДА Альфа" встановив численні порушення нормативно-правових актів, допущені ПП "Явір- 2000" при підготовці та наданні Замовнику (він же відповідач) тендерної документації.

У зв'язку з цим ТОВ "ОДА Альфа" надіслало на адресу Замовника 29 січня, 02 лютого та 05 лютого 2018 р. скарги, у яких детально вказало на встановлені порушення та заявило вимоги про відхилення пропозицій ПП "Явір- 2000".

Зокрема, позивач у скаргах вказував, що відповідно до пункту 8.7. Оголошення про проведення закупівлі товару через систему електронних закупівель вимагалось від учасників торгів надати «Нотаріально завірені копії свідоцтв з додатками про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації «охоронник» державного зразку працівників, яких Учасник планує залучати до виконання умов договору, у кількості не менше за необхідну для виконання охорони об'єктів замовника».

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2015 року № 645 затверджено Перелік документів про загальну середню та професійно - технічну освіту державного зразка і додатків до них, серед яких значиться свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації, відповідно його зразок та додаток до свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації, у якому зазначено, що додаток без свідоцтва недійсний.

Позивач вказує, що, в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2015 року № 645 ПП "Явір-2000" надані копії свідоцтв працівників про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації «охоронник», видані ПП "Явір-2005" що не відповідають вимогам державного зразку.

Окрім цього, навчальний заклад, в даному випадку, ПП "Явір-2005", що видав вказані свідоцтва, не мав на це законного права, скільки не пройшов атестацію, що підтверджується наступним.

Відповідно до п.7 Положення про атестацію професійно-технічних навчальних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.02.1996 р. № 200, передбачено, що атестованому професійно-технічному навчальному закладу видається свідоцтво про атестацію встановленого зразка. Зразок свідоцтва про атестацію затверджує Міносвіти. Лише атестований професійно-технічний навчальний заклад набуває право видачі документа про професійно-технічну освіту державного зразка.

На підставі рішення Акредитаційної комісії за своїм наказом Міністерство освіти і науки України видає свідоцтво про атестацію з відповідним додатком, яким професійно-технічний навчальний заклад (підприємство) визнається атестованим із зазначенням терміну дії свідоцтва.

Водночас на офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки України розмішується інформація про прийняте останнім рішення та внесення даних наказів до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

За даними Реєстру суб'єктів освітньої діяльності, закладів професійної (професійно-технічної) освіти, які забезпечують професійно-технічне навчання, підвищення кваліфікації охоронника, ПП "Явір-2005” станом на 12.02.2018 р. не значиться.

ПП "Явір-2005” на даний час є не атестованим, оскільки не пройшло атестацію, а тому не має права видавати свідоцтва про присвоєння (підвищення) кваліфікації за професією охоронника. Отже, надані ПП "Явір-2000" нотаріально завірені копії свідоцтв з додатками про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації працівників «охоронник» є не законними, оскільки документально не підтверджено проходження атестації, а тому їх слід вважати як ненаданими, а вимоги пункту 8.7. Оголошення про проведення торгів, - не виконаними.

У скаргах, також зазначалось, що ПП "Явір-2000” у документі" Відомості про учасника торгів" на виконання пункту 8.2. не зазначено повну назву Учасника згідно вимог вказаного пункту.

На вимогу пункту 8.8. ПП "Явір-2000" не надано документ "Довідка про наявність в Учасника власних чи за договором субпідряду мобільних груп швидкого реагування".

Відповідно до пункту 8.9. "Довідка у довільній формі, завірена Учасником про матеріально-технічне забезпечення груп швидкого реагування у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2013 року № 97" ПП "Явір- 2000" у складі пропозиції надано таблицю без назви, у якій не вказано про наявність відомчої травматичної зброї у складі груп швидкого реагування, які використовуються на території м. Суми.

А також ПП "Явір-2000" додатково у складі своєї пропозиції надано документи "Довідка про обладнання транспорту реагування та екіпіровку охоронників" та документ без назви у табличній формі, виготовлений не на фірмовому бланку ПП "Явір-2000", за підписом Учасника, завірений печаткою ПП "Явір-2000”. У обох документах є переліки матеріально-технічної бази, однак за змістом ці переліки мають суттєві розбіжності (відомості про травматичну зброю, гумові кийки, одноразові наручники і т. ін.), тому не можуть бути прийнятими до уваги тендерним комітетом.

Згідно з пунктом 8.10. Замовник вимагає надання нотаріально завіреної копії дозволу МВС України на право відкриття та функціонування об'єкту дозвільної системи, який є підставою для придбання суб'єктом охоронної діяльності зброї травматичної дії для використання групами швидкого реагування. Надані ПП "Явір-2000" документи не відповідають вимогам вищевказаного пункту, оскільки у складі пропозиції наданий дозвіл МВС на право відкриття та функціонування об'єкту дозвільної системи у м. Полтава, що не може бути підставою для використання групами швидкого реагування відомчої травматичної зброї на території м. Суми. Це є прямим порушенням наказу МВС України від 21.08.1998 року № 622, яким регламентується порядок придбання, використання та зберігання відомчої зброї травматичної дії.

Таким чином ПП "Явір-2000" документально не підтверджено законне використання групами швидкого реагування, які будуть задіяні на території м. Суми, зброї травматичної дії, що належить Учаснику на правах власності у відповідності до нормативних документів, що регламентують обіг травматичної зброї та боєприпасів до неї.

За наслідками розгляду скарг ТОВ "ОДА Альфа" Замовник у протоколі засідання тендерного комітету від 05.02.2018 р. № 15 фактично повторив їх зміст, не спростовуючи при цьому наведені у скаргах порушення, а в підтвердження своєї позиції щодо визнання переможцем торгів ПП "Явір-2000" послався на отриману 05.02.2018 від ПП "Явір-2000" ліцензію на надання освітніх послуг навчальними закладами, пов'язаних з одержанням професійної освіти на рівні кваліфікаційних вимог до курсового професійного навчання, підвищення кваліфікації, яка видана ПП "Явір-2000" Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України.

09.02.2018 р. ТОВ "ОДА Альфа" звернулось з обґрунтованою вимогою до Замовника торгів про скасування протиправного рішення тендерного комітету від 01.02.2018 р., на яку Замовник листом від 15.02.2018р. № 05-09/12/366 повідомив, що документи, які подані ПП "Явір-2000", відповідають вимогам Замовника, а тому підстав для відхилення його тендерної пропозиції не було. Тому 06.02.2018 р. Замовник і ПП "Явір-2000" уклали договір про надання послуг з фізичної охорони № 617/с.

Позивач вважає, що рішення тендерного комітету від 01.02.2018 р. є протиправним, оскільки прийнято з грубими порушеннями процедури закупівлі, допущеними як ПП "Явір-2000" так і Замовником і на його підставі укладено вказаний вище договір, останній вважається недійсним, оскільки сторони не дотримались в час його укладання вимог ст. 203 ЦК України.

Матеріали справи свідчать, що дійсно рішенням тендерного комітету від 01.02.2018 р. переможцем торгів для КЗ СОР "Сумський обласний госпіталь ветеранів війни” визнано ПП "Явір-2000". У вищевказаному рішенні вказано, що пропозиція даного учасника відповідає вимогам оголошення про проведення закупівлі.

Зокрема, ПП "Явір 2000" надало нотаріально завірені копії свідоцтв із додатками про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації працівників «охоронник» державного зразка працівників.

Вказані копії документів подано за зразками, затвердженими Постановою КМУ від 22.05.2015 № 645 та примірнику переліку інформації, що повинна мітститься у документі про підвищення кваліфікації, затвердженого наказом Міністерства очсвіти і науки України від 19.01.2016 № 34 "Про документи про підвищення кваліфікації".

Відповідно до п. 4 Положення про атестацію професійно-технічнимх навчальних закладів, затвердженого постановою КМУ від 12.02.1996 № 200 професійно-технічні навчальні заклади інших форм власності (не державні) атестуються за їх заявками або заявками їхніх застовників і підлягають переатестації через 10 років.

Тобто ПП "Явір 2005", яке є приватним навчальним закладом, проходить атестацію за бажанням та необхідністю, а не в обов'язковому порядку, як необхідно для навчальних закладів державної форми власності.

ПП "Явір 2005" має ліценцію (серія АД № 072864) Міністерста освіти і науки, молоді та спорту України на надання освітніх послуг навчальними закладами, пов'язаних з одержанням професійної освіти на рівні кваліфікаційних вимог до професійно-технічного навчання, підвищення кваліфікації. Інформація про вказаний навчальний заклад внесена до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (Реєстр суб'єктів освітньої діяльності. Заклади професійної (професійно-техгічної) освіти) (том 1 а.с. 68, 145, 234, том 2 а.с. 13).

Інформація про учасника торгів на виконання пункту 8.2. Оголошення викладена на бланку підприємства ПП "Явір 2000", де вказано повне найменування.

Також, ПП "Явір 2000", на підтвердження наявності мобільних груп швидкого реагування надано наказ від 24.01.2012 № 78с, де вказано про наявність 4-х мобільних груп швидкого реагування у м. Суми.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 97 від 11.02.2013 ПП "Явір 2000" надало довідку про обладнання ттранспорту реагування та екіпіровку охоронників, у якій зазначено, що охоронники повністю забезпечені всім необхідним.

Тендерний комітет КЗ СОР "Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни" у п. 8.10 Оголошення про проведення закупівлі товару через систему електроних закупівель вимагав надання нотаріально завіреної копії дозволу МВС України на право відкриття та функціонування об'єкту дозвільної системи, який є підставою для придбання суб'єктом охоронної діяльності зброї травматичної дії для використання групами швидкого реагування не вказував, що дозвіл МВС України має бути виданий у м. Суми, що обмежувало б учасників закупівлі .

ПП "Явір 2000" подано суду дозвіл № 006698 від 28.04.2016 на право зберігання зброї (спецзасобів), який дійсний до 28.04.2019, довідку № 557 від 21.05.2018 про те, що не здійснювалася перевірка ПП "Явір 2000" щодо дотримання вимог Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання зброї.

З викладеного вбачається, що документи ПП "Явір 2000" відровідають вимогам, які ставились Замовником при проведенні закупівлі товару у СПЗ ProZorro за ДК 79710000-4 «Охоронні послуги (охорона території КЗ Сумської обласної ради «Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни» площею 4 га з будівлями), внаслідок чого з ПП "Явір-2000" 06.02.2018 Замовник уклав Договір № 617/С, який опубліковано в системі ProZorro.

Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, але позивач, з урахуванням всіх обставин справи, не подав суду належних доказів, які б об'єктивно і у визначеному законом порядку підтвердили його позицію.

Також, суд зауважує, що відповідно до приписів ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідач у даній справі - Тендерний комітет КЗ Сумської обласної ради «Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни» - не є юридичною особою, а тому в розумінні приписів ст. ст. 4, 45 ГПК України не може бути відповідачем у даній справі. Залучення до участі у справі співвідповідача, заміна неналежного відповідача за приписами ст. 48 ГПК України можлива лише за клопотанням позивача. Позивач з відповідним клопотання до суду не звертався.

Також, позивач, крім скасування рішення Тендерного комітету від 01.02.2018 р., просив суд визнати недійсним укладений Комунальним закладом Сумської обласної ради «Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни» з Приватним підприємством "Явір-2000" договір № 617/с про надання послуг з фізичної охорони. Отже, відповідачами за даною позовною вимогою мали бути сторони спірного договору - Комунальний заклад Сумської обласної ради «Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни» та Приватне підприємство "Явір-2000". Клопотання позивача про залучення співвідповідача до суду не надходило.

Враховуючи вищевикладене, проаналізувавши норми діючого законодаства, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вимоги позивача задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 45, 48, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 247- 252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

вирішив:

1. В задоволенні позову - відмовити.

Згідно зі ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, встановленому статтями 256-258 ГПК України.

Повний текст рішення складено 15.06.2018 року.

Суддя О.Ю. Соп'яненко