65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983,
e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"13" червня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/678/18
Господарський суд Одеської області у складі судді Д'яченко Т.Г.
при секретарі судового засідання Воровіній Т.О.
розглянувши справу №916/678/18
За позовом: Южненської міської ради
До відповідача: Торгової компанії „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю)
Про стягнення 298448,57 грн.
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю
Від відповідача: не з'явився
Встановив: Позивач - Южненська міська рада звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх. № ГСОО 723/18 від 11.04.2018р.) до Торгової компанія „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) про стягнення збитків.
Позовні вимоги позивача у справі - Южненської міської ради обґрунтовано використанням Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) земельної ділянки без правовстановлюючих документів та направлено на стягнення з відповідача збитків у розмірі 298448,57 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.04.2018р. прийнято позовну заяву (вх. № ГСОО 723/18 від 11.04.2018р.) Южненської міської ради до розгляду, відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 14.05.2018р. о 10:30.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.05.2018р. відкладено підготовче засідання на 04.06.2018р. о 10:30.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.06.2018р. закрито підготовче провадження у справі №916/678/18 за позовом Южненської міської ради до Торгової компанії „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) про стягнення 298448,57 грн. Призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 13 червня 2018р. о 11:40. Викликано учасників справи у судове засідання, призначене на 13.06.2018р. о 11:40 год.
Відповідачем - Торговою компанією„АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) відзиву на позовну заяву не надано, відповідач свого права на захист не використав, хоча відповідача було належним чином повідомлено про дату, час та місце проведення засідань суду, шляхом скерування на його юридичну адресу ухвал суду, однак, така кореспонденція суду повернулась без вручення. (а.с. 72-74, 80-82).
У судові засідання представник відповідача не з'явився, про поважність причин відсутності суд не повідомив.
Згідно до п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Приймаючи до уваги, що судові відправлення скеровувались судом на адресу реєстрації відповідача, а також відсутність жодних клопотань з боку відповідача про відкладення розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, за наявними в ній матеріалами відповідно до п.9 ст.165 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, суд встановив.
Як зазначає позивач - Южненська міська рада, відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 27.08.2008р. № 1247 та Договору купівлі-продажу від 23.11.2006р., за №3962. відповідач за даним позовом - Торгова компанія „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) є власником нежитлових приміщень Торгового центру загальною площею 2001,6 кв.м.
Право власності підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 24.10.2017р. №101232515.
Не житловим приміщенням присвоєно поштові адреси - м. Южне Одеської області, проспект Леніна. 19-Х та проспект Леніна. 19-к.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Южненської міської ради від 17.11.2015р. № 14-VІІ, частину проспекту Леніна перейменовано у проспект Миру.
Будівля Торгового центру розташована за адресою: Одеська область, м. Южне, пр-т. Миру, 19. Відповідно до технічного паспорту 13.03.2006 року, виготовленого КП “ЮМБТІ”, загальна площа приміщень Торгового центру складає 5632,74 кв.м.
Відповідно до інформації, наданої Управлінням архітектури та містобудування Южненської міської ради (лист від 17.03.2017р. № 51/14-01-15) площа земельної ділянки, розташованої по пр. Миру, 19 м. Южного складає 4856 кв.м., з них площа будівлі - 2534 кв.м., площа прибирання - 2322 кв.м.
Рішенням Южненької міської ради від 22.08.2007р. №447-V „Про надання дозволу суб'єкту підприємницької діяльності-фізичній особі ОСОБА_2, Приватному підприємству „Людвік-Юг”, суб'єкту підприємницької діяльності-фізичній особі ОСОБА_3, фізичній особі -підприємцю ОСОБА_4, фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5, Торгової компанії „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю), фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6, приватному підприємству „Арніка”, суб'єкту підприємницької діяльності-фізичній особі ОСОБА_7, Приватному малому підприємству „Гармонія” та Фонду комунального майна Южненької міської ради, на оформлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приблизною площею 0,6118га в спільну довгострокову оренду терміном на 10 років з визначенням дольової участі у загальній площі землекористування кожного власника приміщень „Торгового центу”, для експлуатації та обслуговування будівлі „Торговий цент”, розташованого за адресою: Одеська обл., м. Южне, пр. Леніна, 19 із земель територіальної громади м. Южного Одеської області”, було надано дозвіл торговій компанії разом з іншими користувачами на оформлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приблизною площею 0,6118 га в спільну довгострокову оренду терміном на 10 років з визначенням дольової участі у загальній площі землекористування кожного власника приміщень „Торгового центру”, для експлуатації та обслуговування будівлі „Торговий цент”, для експлуатації та обслуговування будівлі.
Земельна ділянка комунальної власності під будівлею Торгового центру не сформована, проект землеустрою щодо її відведення в оренду землекористувачам не розроблявся, кадастровий номер відсутній, державна реєстрація земельної ділянки не проводилась.
Відповідно до Акту комісії з обстеження прилеглої території до Торгівельного центру, розташованої за адресою: Одеська обл., м. Южне, проспект Миру, буд. 19 від 13.03.2018р., при огляді прилеглої території членами комісії встановлено, що зі сторони розташування входу (рампи) до ТК „АЛМІ”, де проводиться завантаження - розвантаження продукції, на землі, уздовж стіни розташовані пластикові ящики та картоні коробки, а також розкидане побутове сміття, картоні вироби. Наявність обладнання, техніки та робочого персоналу свідчить що прилегла територія фактично використовується ТК „АЛМІ”.
Відповідно до листа Управління Держгеокадастру у Комінтернівському районі Одеської області від 24.08.2016р. № 34-1503-0.12-7734/2-16, станом на 01.01.2016 року нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки під розміщення Торгового центру, розташованого по пр. Миру, 19 м. Южного становить 3 025,65 грн.
Рішенням Южненської міської ради № 795 - VII від 02.11.2017 року “Про розгляд звернення ПП “ОСТРІВ - 1” щодо відведення земельної ділянки”, рекомендовано погасити заборгованість з плати за фактичне землекористування за 2016-2017 р.р. у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки.
При визначенні періоду нарахування збитків Южненської міської ради комісія з визначення збитків врахувала, що Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю), як власником нежитлового приміщення Торгового центру не здійснювалось відшкодування збитків власнику земельної ділянки - Южненській міській раді за користування земельною ділянкою, збитки розраховано за період з 01.01.2015р. по 31.10.2017р.
31 жовтня 2017 року відбулось засідання комісії при виконавчому комітеті Южненської міської ради із визначення збитків (неодержаного Южненською міською радою доходу) внаслідок використання Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) земельної ділянки без правовстановлюючих документів, на якому осатаній був запрошений листом. за №577/11-01-32 (а.с. 31).
У протоколі № 1 від 31 жовтня 2017 р. засіданням комісії вирішено затвердити розмір збитків (неодержаного Южненською міською радою доходу) внаслідок використання Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) земельної ділянки без правовстановлюючих документів у розмірі 298448,57 грн.
Рішенням виконавчого комітету Южненської міської ради № 1019 від 11.12.2017 року “Про затвердження Акту розміру збитків (неодержаного Южненською міською радою доходу) внаслідок використання Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) земельної ділянки без правовстановлюючих документів, затверджено акт розміру збитків (неодержаного Южненською міською радою доходу), заподіяних Відповідачем, в розмірі 298448,57 грн.
На підставі вищенаведеного позивач - Южненська міська рада звернулась до господарського суду Одеської області з відповідним позовом до Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) пор стягнення збитків у розмірі 298448,57 грн.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши у судовому засіданні пояснення представника позивача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
При цьому, ст.12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу.
Статтею 143 Конституції України визначено: “Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності”.
Частиною 1 статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено: “Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси...”
Частиною 5 статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” зазначено: “Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду”.
Відповідно до частини 2 статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Використання землі в Україні є платним (ст. 206 Земельного кодексу України).
Податковий кодекс України встановлює, що плата за землю входить до податку на майно, який належить до місцевих податків. Плата за землю справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Пунктом 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підстави для настання цивільно-правової відповідальності за порушення земельного законодавства встановлено, зокрема, Земельним кодексом України.
За змістом статті 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Водночас, відповідно до статті 156 Земельного кодексу України, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Згідно зі статтею 157 Земельного кодексу України, відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, (затвердженого постановою Кабінет) Міністрів України від 19.04.1993 № 284 (далі - Порядок), власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання етап та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок. Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
Як встановлено судом, 31 жовтня 2017 року відбулось засідання комісії при виконавчому комітеті Южненської міської ради із визначення збитків (неодержаного Южненською міською радою доходу) внаслідок використання Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) земельної ділянки без правовстановлюючих документів, на якому осатаній був запрошений листом. за №577/11-01-32 (а.с. 31).
У протоколі № 1 від 31 жовтня 2017 р. засіданням комісії вирішено затвердити розмір збитків (неодержаного Южненською міською радою доходу) внаслідок використання Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) земельної ділянки без правовстановлюючих документів у розмірі 298448,57 грн.
Протокол № 1 від 31 жовтня 2017 р. було отримано відповідачем, про що свідчить відповідний підпис представника Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) на відповідному протоколі.
Рішенням виконавчого комітету Южненської міської ради № 1019 від 11.12.2017 року “Про затвердження Акту розміру збитків (неодержаного Южненською міською радою доходу) внаслідок використання Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) земельної ділянки без правовстановлюючих документів, затверджено акт розміру збитків (неодержаного Южненською міською радою доходу), заподіяних Відповідачем, в розмірі 298448,57 грн.
Відповідно до пункту 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284, відшкодуванню підлягають збитки власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.
Згідно ст. 224 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно ч.1 ст. 225 Господарського кодексу України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються, зокрема, неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.
Вирішуючи цей спір, необхідно брати до уваги загальні положення статті 22, глави 82 ЦК України.
Так, згідно зі статтею 22 Цивільного кодексу України, збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Отже, відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить наявність шкоди, протиправну поведінку заподіювача шкоди, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача і вину. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Для застосування такого заходу відповідальності як відшкодування шкоди слід встановити як наявність у діях винної особи усіх чотирьох елементів складу цивільного правопорушення (протиправної поведінки), так і ступінь вини у розумінні статті 1193 Цивільного кодексу України.
Згідно п. 5 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця затвердження актів комісій.
Дослідивши обставини спору, судом було встановлено факт того, що відповідачем - Торговою компанією „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) спричинено збитки державі в особі територіальної громади м. Южного, у розмірі 298448,57 грн., відповідно до акту комісії з визначення розміру внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, що затверджений Рішенням Южненької міської ради 11.12.2017р. за №1019 , у зв'язку з чим, позовні вимоги про стягнення з відповідача збитків у розмірі 298448,57 грн. - є обґрунтованими, підтверджені відповідними доказами і підлягають задоволенню судом
Згідно зі ст. 142 Конституції України, ч.3 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Внаслідок використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів, Южненська міська рада була позбавлена можливості використання та розпорядження відповідною земельною ділянкою, що призводить до ненадходження коштів до бюджету та суперечить інтересам держави.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи усе вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Южненської міської ради зі стягненням з Торгової компанії „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) збитків у розмірі 298448,57 грн.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судові витрати у розмірі 4476,73грн. покладаються на відповідача, у зв'язку з задоволенням позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 129, п. 2, ч. 1, ст. 231, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позов Южненської міської ради до Торгової компанії „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) про стягнення 298448,57 грн. - задовольнити повністю.
2.Стягнути з Торгової компанії „АЛМІ” (Підприємство у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю) (65005, м. Одеса, вул. Середня, 83-В; код 31327274) на користь Южненської міської ради (65481, Одеська обл., м. Южне, проспект Григорівського десанту, 18; код 21018103) збитки у розмірі 298448 (двісті дев'яносто вісім тисяч чотириста сорок вісім) грн. 57 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 4476 (чотири тисячі чотириста сімдесят шість) грн. 73 коп.
Повний текст рішення складено 15 червня 2018 р.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та відповідно до п.п. 17.5. п. 17 Розділу ХІ „Перехідні положення” ГПК України може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Т.Г. Д'яченко