14 червня 2018 року Чернігів Справа № 825/1858/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ткаченко О.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (вул. 1-го Травня, буд. 180, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ 40310334) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000) про стягнення коштів,
Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (далі - позивач, ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області) звернулось до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1), в якому просить стягнути на користь держави штрафні санкції в розмірі 850,00 грн.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.04.2018 позовну заяву залишено без руху (а.с.28-30).
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та відповідно до приписів статей 12, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами (а.с.2-3).
Свої вимоги позивач мотивує тим, що за порушення законодавства про рекламу на відповідача було накладено штраф у сумі 850,00 грн. відповідно до рішення №02/18 від 24.01.2018 року. У добровільному порядку вказана сума штрафу не сплачена.
Ухвалою судді від 15.05.2018 про відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву. Відповідачем відзив на позовну заяву до суду не надано.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
20.11.2017 року завідувачем сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 15, а саме: розповсюдження зовнішньої реклами «меблі маркет, розпродаж для оновлення, виставки меблів з натурального дерева, знижки до - 30%, тел. 611-542», без зазначення в рекламі відомостей про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару, в кількості 1 (одного) рекламоносія, розташованого за адресою: АДРЕСА_2, що є порушенням частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу» (а.с.9).
Для з'ясування власника рекламної конструкції ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області зроблений запит до робочого органу Управління житлово-комунального господарства ЧMP, на що отримана відповідь: - дозвіл на розміщення рекламної конструкції типу «сіті-лайт» наданий за адресою АДРЕСА_3 ФОП ОСОБА_2, який є розповсюджувачем зовнішньої реклами (а.с.12).
На виконання листа-вимоги ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області від 03.01.2018 № 01-06-03-29/40 ФОП ОСОБА_2 надана відповідь та договір про рекламний супровід №20.06.17-1 від 20.06.2017 з підтверджуючими документами та макетами реклами, яка розповсюджувалася з порушенням вимог норм чинного законодавства. З вказаного листа вбачається що ФОП ОСОБА_2 лише надавав в оренду рекламну конструкцію типу «сіті-лайт» та виготовив на замовлення ФОП ОСОБА_1 для подальшого розповсюдження цієї реклами (а.с.17-21).
ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області на адресу ФОП ОСОБА_1 направлено вимогу від 21.11.2017 № 01-06-03-29/4153, в якій його зобов'язано відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про рекламу» надати до ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області за ознаками порушення чинного законодавства про рекламу інформацію, яка необхідна для розгляду, зокрема: копію свідоцтва про державну реєстрацію, документально підтверджену вартість розповсюдження реклами, письмові пояснення щодо розповсюдження реклами з порушенням вимог частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу», але такої інформації Головному управлінню надано не було. Даний лист направлений на адресу ФОП ОСОБА_1 рекомендованим листом та отриманий відповідно до витягу з поштового реєстру (а.с.11).
18.12.2017 на підставі протоколу про порушення законодавства про рекламу позивачем прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу № 14 відносно ФОП ОСОБА_1 Повторно листом від 03.01.2018 року №01-06-03-29/22 на адресу ФОП ОСОБА_1 направлена вимога, в якій його зобов'язано відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про рекламу» надати до ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області за ознаками порушення чинного законодавства про рекламу інформацію, яка необхідна для розгляду, зокрема: копію свідоцтва про державну реєстрацію, документально підтверджену вартість розповсюдження реклами, письмові пояснення щодо розповсюдження реклами з порушенням вимог частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу» (а.с.14).
На підставі матеріалів справи (протоколу та фотографій реклами, розміщеної на фасадах магазину) встановлений факт порушення ФОП ОСОБА_1 вимог частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу». В даній нормі зазначено, що реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відповідач запрошувався, зокрема, листом від 15.01.2018 № 01-06-03-29/302, який був отриманий, про що свідчить реєстр Укрпошти (а.с.15, 16). Відповідач на розгляд справи не з'явився.
У зв'язку з цим, ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області винесено рішення про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу за рекламу № 02/18 від 24.01.2018 в розмірі 850,00 грн., який передбачений частиною 7 статті 27 Закону України «Про рекламу» (а.с.23).
Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, є Закон України «Про рекламу» від 03.07.1996 №270.
Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно з частиною 5 статті 8 Закону України «Про рекламу» реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
З матеріалів справи про порушення законодавства про рекламу, суд вбачає, що при розміщені зовнішньої реклами на металевій конструкції типу «сіті-лайт», розташованої за адресою: АДРЕСА_3, розміщено рекламу про знижку цін на товар, а саме: меблі маркет, розпродаж для оновлення, виставки меблів з натурального дерева, знижки до - 30%, тел. 611-542. Однак, зазначена реклама не містить інформації про дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару. Даний факт також підтверджується матеріалами фотофіксації, доданими до протоколу про порушення законодавства про рекламу (а.с.10, 19, 20 на звороті).
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 27 Закону України «Про рекламу» особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 11 Порядку за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду (пункт 12 Порядку).
Пунктом 9 Порядку встановлено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Відповідно до пункту 14 Порядку Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
Згідно з пунктом 16 Порядку справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку (пункт 18 Порядку).
Обов'язок щодо повідомлення відповідача у письмовому порядку про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу, позивачем дотримано.
Згідно з вимогами пункту 20 Порядку сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
З матеріалів справи суд вбачає, що рішення про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про рекламу від № 02/18 від 24.01.2018 направлялось відповідачу на адресу: АДРЕСА_1 (а.с.23,24).
Відзиву на позовну заяву не надано, проти позову відповідач не заперечив, доводи позивача не спростував.
Доказів оскарження в судовому порядку рішення про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про рекламу від № 02/18 від 24.01.2018 суду не надано, як не надано й доказів сплати штрафу.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача суми штрафу у розмірі 850,00 грн. є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (вул. 1-го Травня, буд. 180, м. Чернігів, 14034, код ЄДРПОУ 40310334) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000) про стягнення коштів задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000) на користь держави (р/р 31118106700002 в УК м. Чернігові (м. Чернігів) 21081100, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38054398) штрафні санкції в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.Є. Ткаченко