Справа № 529/490/18
іменем України
14 червня 2018 рокусмт Диканька
Суддя Диканського районного суду Полтавської області Новак Д. І.,
при секретарі Бурлизі Н.Л.
з участю прокурора Скиби Є.І.,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління захисту економіки в Полтавській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України , відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки та жительки с. Надежда Диканського району Полтавської області, вул. Миру, 58 б, українки, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_2, одруженої, пенсіонерки, але працюючої на посаді інспектора з ведення військового обліку Надеждинської сільради Диканського району, депутата Надеждинської сільської ради Диканського району Полтавської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка протягом року до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1, будучи депутатом Надеждинської сільської ради Диканського району Полтавської області /далі - Надеждинської сільської ради/ сьомого скликання, та згідно підпункту "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції" суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції", усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його шкідливі наслідки і хоча не бажаючи, але свідомо припускаючи їх настання, тобто діючи з непрямим умислом, без поважних причин, несвоєчасно, тобто після закінчення встановленого ЗУ "Про запобігання корупції" терміну декларування до 01 квітня 2018 року, а саме 02.05.2018 року о 16 год. 02 хв. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік.
При розгляді справи в суді ОСОБА_1 свою вину у вчинені адміністративного правопорушення визнала. При цьому пояснила, що нею було оновлено електронну адресу, процедура якої зайняла значну кількість часу, а тому вона електронну декларацію особи, яка уповноважена на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, подала лише 02.05.2018 року замість встановленої законом кінцевої дати 01.04.2018 року. Також ОСОБА_1 вказала, що поважних причин порушення строку подачі декларації не мається, зазначила, що у вчиненому розкаюється.
Прокурор Скиба Є.І. в судовому засіданні протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, складений відносно ОСОБА_1, підтримав, вказавши, що ОСОБА_1 була достатньою мірою проінформована про наслідки порушення строку подачі електронної декларації, як особа на яку покладенні функції держави або місцевого самоврядування, вона усвідомлювала протиправність своєї бездіяльності, а також наслідки такої. Однак, замість встановленого ЗУ "Про запобігання корупції" терміну декларування, кінцева дата якого 01.04.2018 року, без поважних причин, несвоєчасно, а саме лише 02.05.2018 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції відповідну щорічну декларацію за 2017 рік. Тому, з огляду на викладене вище, просив притягнути останню до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з накладенням на неї адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції вказаної статті.
Окрім особистих пояснень ОСОБА_1, наданих нею в судовому засіданні, факт вчинення нею вище вказаного правопорушення також підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 05.06.2018 року, у якому остання власноручно вказала про визнання своєї вини у вчиненому, а також наступною сукупністю доказів, дослідженою та перевіреною безпосередньо у судовому засіданні:
- копією рішення Надеждинської сільської ради від 06 листопада 2015 року про визнання повноважень депутатів вказаної сільської ради та , зокрема, ОСОБА_1 /а.с 14/, а отже ОСОБА_1, будучи депутатом Надеждинської сільської ради, як особа уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є суб'єктом декларування;
- протоколом допиту виконуючої обов'язки голови Надеждинської сільської ради ОСОБА_2, з якого вбачається, що ОСОБА_1 як депутату цієї сільської ради 7-го скликання, неодноразово роз'яснялося про її обов'язок своєчасної подачі відповідної електронної декларації за 2017 рік у встановлений законом строк, а саме до 01.04.2018 року /а.с. 26/;
- письмовими поясненнями самої ОСОБА_1 /а.с - 15/, з яких вбачається, що вона, являючись депутатом Надеждинської сільської ради, будучи неодноразово проінформованою про необхідність подання щорічної декларації до 01 квітня 2018 року, несвоєчасно, а саме 02.05.2018 року, подала на офіційний сайт Національного агенства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2017 рік, вказавши, що причиною несвоєчасної подачі електронної декларації слугувала значна трата часу на зміну електронної адреси, яка необхідна була для подачі такої;
- рішенням Надеждинської сільської ради від 26.01.2018 року, на якому був затверджений План заходів щодо запобігання та протидії корупції серед працівників вказаної сільської ради на 2018 рік /а.с. 18-19/, згідно якого серед депутатів було проведено роз'яснювальну роботу з питань запобігання корупції, попереджено депутатів сільської ради про обов'язок подачі до 01.04.2018 року електронної декларації осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування;
- копією списку депутатів Надеждинської сільської ради, які були присутні на 24-й сесії 7-го скликання вказаної сільської ради при затвердженні Плану заходів щодо запобігання корупції серед працівників Надеждинської сільської ради на 2018 рік /ас. - 19/, з якого вбачається, що ОСОБА_1 була присутня на сесії сільської ради про що свідчить підпис поставлений нею власноручно біля свого прізвища , яке розміщене під № 8;
- протоколом огляду веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 08 травня 2018 року /а.с. 24/, та щорічною декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, поданою депутатом Надеждинської сільської ради Диканського району ОСОБА_1 /а.с. 45-49/, з яких вбачається, що в ході огляду було виявлено та вилучено щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, подану депутатом Надеждинської сільської ради Диканського району ОСОБА_1 02.05.2018 року о 16 год. 02 хв.;
- постановою про закриття кримінального провадження від 25.05.2018 року /а.с. 27-28/, з якої вбачається, що кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 за ст. 366-1 КК України було закрито у зв'язку із відсутністю у її діях складу вказаного злочину з вказівкою на те, що у її діях по несвоєчасній подачі декларації без поважних причин вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;
- довідкою від 27.04.2018 року, наданою Адміністрацією державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, у якій вказується про те, що Єдиний державний реєстр декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави протягом січня-березня 2018 року функціонував у штатному режимі і лише 02.01.2018 року близько 09 год. 00 хв. та 15.03.2018 року о 12 год. 00 хв. фіксувались помилки, які були усунуті на протязі декількох десятків хвилин. В подальшому збоїв у функціонуванні Реєстру не виникало /а.с. -29/.
Вказане свідчить про те, що ОСОБА_1 мала змогу у встановлений строк безперешкодно та вчасно подати відповідну декларацію за 2017 рік, змінивши при цьому свою електронну адресу не у квітня 2018 року, а за незначний час, в межах строку визначеного для заповнення такої декларації, а не 02.05.2018 року - лише через місяць від граничного строку, визначеного для такого подання декларації.
В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Конструктивною ознакою вищевказаного правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 інформаційного листа Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією" від 22 травня 2017 року під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Із системного аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що законодавець, зокрема депутатам місцевих рад, ставить вимогу щодо щорічного фінансового звітування, для виконання якої надається строк у 3 місяці, що є достатнім строком для відповідального та своєчасного внесення до електронної декларації інформації, яка вже відома станом на 01 січня наступного року, за який потрібно звітувати і особа не підлягає відповідальності за несвоєчасне подання декларації лише у тому випадку, коли були наявні для цього дійсно поважні причини.
Однак, як встановлено при розгляді справи, даних щодо обставин, які об'єктивно могли б завадити ОСОБА_1 перешкодити подати до НАЗК декларації за 2017 рік, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у встановлений законом строк, останньою не надано, а також відсутні у матеріалах справи і не встановлені судом при розгляді справи.
Таким чином, враховуючи вказане, ОСОБА_1 як депутат Надеждинської сільської ради, мала змогу та можливості завчасно виконати всі необхідні дії для заповнення та подачі такої декларації, однак через байдуже ставлення до своїх обов'язків, як особи уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, не дотрималась антикорупційного законодавства в частині своєчасного подання електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Дослідивши матеріали справи та наявні докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що ОСОБА_1, являючись депутатом Надеждинської сільської ради Диканського району, будучи обізнаною про передбачений законом обов'язок та порядок подання щорічної декларації за 2017 рік в строк до 01 квітня 2018 року, маючи для вчасного подання декларації достатньо часу, а саме 3 місяці, усвідомлюючи те, що несвоєчасне подання декларації суперечить вимогам чинного законодавства, тобто усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його шкідливі наслідки і хоча не бажаючи, але свідомо припускаючи їх настання, тобто діючи з непрямим умислом, без поважних причин, адже те, що вона витратила час лише у квітня 2018 року на зміну електронної адреси, яка необхідна була для подачі такої декларації, не являється обставиною, яка не залежала від її волі та об'єктивно перешкоджала їй в передбачений законом строк подати декларацію, несвоєчасно, тобто після закінчення встановленого ЗУ "Про запобігання корупції" терміну декларування до 01 квітня 2018 року, а саме 02 травня 2018 року о 16 год. 02 хв. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік.
Вищевказані обставини в їх сукупності свідчать про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.
Враховуючи те, що адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є правопорушенням, пов'язаним з корупцією, тяжкість якого обумовлена ступенем недовіри суспільства до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у разі порушення ними законодавства щодо фінансового контролю, приходжу до висновку про відсутність підстав для визнання відповідно до ст. 22 КУпАП такого правопорушення малозначним та вважаю за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП з накладенням на неї адміністративного стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставинами, які пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 є її щире каяття, те, що вона вперше притягується до адміністративної відповідальності, займається суспільно-корисною діяльністю, є пенсіонеркою, позитивно характеризується. Обтяжуючі обставини відсутні.
З урахуванням вказаного вище, обставин вчинення правопорушення, даних про особу правопорушниці, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, щиро розкаялася у вчиненому, винність якої у вчиненні корупційного правопорушення підтверджується доказами по справі у їх сукупності, займається суспільно-корисною діяльністю, враховуючи її сімейний та матеріальний стан, приходжу до висновку, що за вчинене до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу в доход держави згідно санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що буде необхідним для перевиховання правопорушниці та недопущення вчинення нею подібних дій в подальшому, зі стягненням із правопорушниці судового збору за винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення у відповідності до вимог ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
На підставі викладеного, керуючись ст. 45 ч. 1 ЗУ "Про запобігання корупції", ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 10, 33, ч. 1 ст. 172-6 ,ст. 280, ст. 283, п. 1 ч. 1 ст. 284, ст. 285, ст. 287, ст. 289 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в доход держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 /вісімсот п'ятдесят/ грн. 00 коп.
У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі у сумі 1 700 /одна тисяча сімсот/ грн. 00 коп.
Стягти з ОСОБА_1 за винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення в доход держави судовий збір в сумі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Полтавської області протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції через Диканський районний суд.
Суддя Диканського районного суду ОСОБА_3