Справа № 522/10478/18
Провадження № 1-кс/522/10685/18
14 червня 2018 року Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого першого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_3 , про відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Любашівка, Любашівського району, Одеської області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, працюючого на посаді провідного державного інспектора відділу охорони рибоохоронного патруля №1 Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання АДРЕСА_2 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України № 43-0 від 23.12.2016 ОСОБА_4 призначено на посаду провідного державного інспектора відділу охорони водних біоресурсів «Рибоохоронний патруль».
Наказом начальника Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України № 10-0 від 25.01.2017 ОСОБА_4 переведено на посаду провідного державного інспектора відділу рибоохоронного патруля №1, категорії «В» державного службовця.
Згідно з приміткою до ст. 364 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово, чи за спеціальними повноваженнями здійснюють функції представника влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово посади в органах державної влади.
Відповідно до Положення про Державне агентство рибного господарства України, затверджене Постановою Кабінету міністрів України від 30.09.2015 № 894, Держрибагентство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства. Основними завданнями Держрибагентства є реалізація державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства.
Відповідно до положення про органи рибоохорони Державного агентства рибного господарства України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 26 від 19.01.2012, основним завданням Управління є реалізація повноважень Державного агентства рибного господарства України у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в районі діяльності. Відповідно до п. 1 цього положення, Чорноморське басейнове управління Державного агентства рибного господарства України відноситься до органів рибоохорони.
Статтею 2 Закону України "Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів" від 23.12.1993 до числа правоохоронних органів віднесені органи рибоохорони, а ч. 2 цієї статті передбачено, що працівники таких органів є працівниками правоохоронного органу.
Також, ОСОБА_4 є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, передбаченим ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" від 08.07.2011 та посадової інструкції провідного державного інспектора відділу оперативної роботи Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України, затвердженої начальником Управління, на ОСОБА_4 як працівника правоохоронного органу при здійсненні державного контролю та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів покладені, в тому числі, повноваження:
- здійснювати державний контроль (нагляд) за дотриманням правил використання, порядку придбання та збуту об'єктів тваринного світу в частині водних біоресурсів;
- перевіряти документи на право використання водних біоресурсів, зупиняти транспортні (у тому числі плавучі) засоби та проводити огляд речей, транспортних (у тому числі плавучих) засобів, знарядь рибальства, добутої продукції та інших предметів;
- вилучати в осіб, які порушують законодавство у галузі охорони і використання водних біоресурсів, знаряддя добування водних біоресурсів, транспортні (у тому числі плавучі) засоби, обладнання та предмети, що були знаряддями правопорушення, незаконно добуті водні біоресурси, а також відповідні документи на них;
- викликати посадових осіб, громадян України, іноземців та осіб без громадянства для надання усних або письмових пояснень у зв'язку з порушенням законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів;
- безперешкодного доступу до території (у тому числі об'єктів природно-заповідного фонду) і приміщень підприємств, установ та організацій, які здійснюють добування, утримання, зберігання або переробку водних біоресурсів, з метою здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів;
- складати протоколи та розглядати в установленому законом порядку, справи про адміністративні правопорушення у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів; зупиняти діяльність суб'єктів рибного господарства, що провадиться з порушенням вимог законодавства з питань охорони, використання і відтворення водних біоресурсів;
- зупиняти діяльність суб'єктів рибного господарства, що провадиться з порушенням вимог законодавства з питань охорони, використання і відтворення водних біоресурсів;
- вимагати від суб'єктів рибного господарства подання звітів про обсяги спеціального використання водних біоресурсів та контролювати їх достовірність;
- здійснювати перевірку знарядь добування, контролювати їх кількість, перевіряти відповідність вимогам законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів;
- погоджувати режими рибогосподарської експлуатації водних об'єктів та забезпечувати державний контроль (нагляд) за їх дотриманням;
- право залучати до охорони водних біоресурсів громадських інспекторів рибоохорони.
- здійснювати передбачені законодавством заходи щодо регулювання рибальства тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України ОСОБА_4 як працівник органу державної влади зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. Разом з цим, використовуючи своє службове становище ОСОБА_4 умисно використав для отримання неправомірної вигоди за наступних обставин.
Так, 23.04.2018, у ранковий час, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи в районі 133 причалу, неподалік Меморіалу героїчної оборони Одеси 411-батареї, що у м Одесі, співробітником Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України ОСОБА_4 разом із невстановленими слідством особами, під час проведення природоохоронних заходів державного нагляду (контролю) в Одеській області виявлено факт здійснення ОСОБА_7 незаконного вилову водних живих біоресурсів (камбали калкан) в акваторії Чорного моря з порушенням вимог чинного законодавства України.
У ході огляду та зважування виловлених ОСОБА_7 морепродуктів (приблизно 30 кілограм камбали-калкан), ОСОБА_4 повідомив останньому, що відносно нього буде складено адміністративний протокол та конфісковано знаряддя та засоби вилову, а сума штрафних санкцій з врахування вилову, буде складати приблизно 20 тисяч гривен. При цьому, під час розмови з ОСОБА_7 , провідний державний інспектор Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України ОСОБА_4 розуміючи, що для ОСОБА_7 зазначена ним сума штрафу є значною, діючи умисно, використовуючи своє службове становище в супереч інтересам служби, висунув вимогу ОСОБА_7 про сплату ним частини суми штрафу у розмірі 500 (п'ятсот) доларів США за не конфіскацію знарядь і засобів лову, та невжиття ним відносно ОСОБА_7 заходів адміністративного впливу. При цьому, ОСОБА_4 також висунув вимогу щодо подальшої передачі йому кожного місяця за відпрацьований період в якості неправомірної вигоди певної суми грошових коштів за можливість безперешкодного здійснення ОСОБА_7 подальшого вилову морепродуктів у акваторії Чорного моря, у заборонений спосіб та у будь-якій кількості у тому числі і у період дії заборон вилову.
Разом з цим, ОСОБА_4 повідомив ОСОБА_7 про те, що у випадку відмови регулярно сплачувати вказану суму грошей, то до нього, як до порушника, будуть застосовані адміністративні стягнення, внаслідок чого він не зможе продовжувати вилов риби в акваторії Чорного моря.
Усвідомлюючи, що ОСОБА_4 , як провідний державний інспектор відділу оперативної роботи Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України, наділений владними повноваженнями при здійсненні державного контролю та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, у разі зловживання якими має можливість за своєю посадою створювати перешкоди у проведенні вилову водних живих біоресурсів (камбали калкан) в акваторії Чорного моря, будучи переконаним в реальності цих погроз та не бажаючи настання для себе негативних наслідків, а також мати можливість у подальшому здійснювати вилов морепродуктів для потреб своєї сім'ї, змушений був погодитись на висунуті ОСОБА_4 вимоги.
У подальшому, 07.05.2018 близько 11 год. 30 хв. ОСОБА_7 , виконуючи вимогу ОСОБА_4 , прибув на зазначене ним місце зустрічі, поблизу кафе «Монако», яке знаходиться на 17 станції Люстдорфської дороги у м. Одесі, де під час розмови ОСОБА_4 , будучи обізнаним про наміри ОСОБА_7 здійснювати любительський вилов водних живих ресурсів в акваторії Чорного моря без відповідних дозвільних документів, висунув вимогу ОСОБА_7 щодо передачі йому кожного місяця за відпрацьований період у якості неправомірної вигоди грошових коштів в розмірі 3000 (тисяч тисячі) гривень за можливість безперешкодного здійснення ОСОБА_7 подальшого вилову морепродуктів та не застосування щодо нього адміністративних стягнень. При цьому, запевнив ОСОБА_7 , що у разі виконання останнім обіцянки та надання йому ( ОСОБА_4 ) неправомірної вигоди у зазначеному розмірі, він та інші працівники рибоохорони не будуть вживати відносно ОСОБА_7 та осіб, з якими він працює, жодних заходів адміністративного характеру, а також буде сприяти ОСОБА_7 у вирішені питань, які можуть виникнути в подальшому з представниками контролюючих та правоохоронних органів, у зв'язку з його незаконною діяльністю - промисловим виловом водних живих ресурсів без дозвільних документів.
Усвідомлюючи, що ОСОБА_4 , має можливість за своєю посадою створювати перешкоди у проведенні вилову морепродуктів у Чорному морі, будучи переконаним в реальності цих погроз та не бажаючи, настання для себе негативних наслідків, а також мати можливість у подальшому здійснювати вилов морепродуктів для потреб своєї сім'ї, змушений був знову погодитись на висунуті ОСОБА_4 вимоги.
Після чого, ОСОБА_4 , висунув вимогу ОСОБА_7 , щодо передачі йому за відпрацьований період у якості неправомірної вигоди грошових коштів в розмірі 3000 (тисяч тисячі) гривень. Довідавшись про те, що ОСОБА_7 відсутня необхідна сума коштів, ОСОБА_4 у присутності невстановленої особи, забрав частину наявних у ОСОБА_7 грошових коштів у сумі 500 (п'ятсот) гривен, повідомивши, що за рештою заїде пізніше.
Цього ж дня, 07.05.2017, у вечірні час доби, близько 17 год. 30 хв. ОСОБА_4 , діючи умисно, з метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди за подальший безперешкодний вилов ОСОБА_7 морепродуктів у акваторії Чорного моря та не вжиття заходів адміністративного впливу, використовуючи своє службове становище, шляхом попереднього створення умов, за яких ОСОБА_7 вимушений надавати неправомірну вигоду, отримав грошові кошти у сумі 3000 (три тисячі) гривень, які вимагав за безперешкодний вилов морепродуктів ОСОБА_7 , та не застосування щодо нього адміністративних стягнень.
Окрім того, продовжуючи реалізовувати свій злочинний намір, спрямований на одержання неправомірної вигоди 12.06.2018, близько 16 год. 30 хв. під час чергової зустрічі, яка відбулась за адресою: м. Одеса, Київський район (Чорноморка), вул. Сьома, навпроти будинку, 4 А, ОСОБА_4 отримав від ОСОБА_7 чергову частину грошових коштів у сумі 3 000 (трьох тисяч) гривен, які вимагав за безперешкодний вилов заборонених морепродуктів ОСОБА_7 , та не застосування щодо нього адміністративних стягнень.
Отримані від ОСОБА_8 грошові кошти ОСОБА_4 лівою рукою, поклав під резиновий килимок, водійського сидіння власного автомобіля ВАЗ 2107, державний номер НОМЕР_1 .
Після отримання неправомірної вигоди провідний державний інспектор відділу рибоохоронного патруля №1 Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України ОСОБА_4 затриманий слідчим прокуратури Одеської області та співробітниками УСБУ в Одеській області.
12.06.2018 року ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України.
Кримінальне правопорушення, у якому підозрюється ОСОБА_4 , безпосередньо пов'язане з перебуванням його на посаді провідного державного інспектора відділу охорони рибоохоронного патруля №1 Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України.
У судовому засіданні прокурор у повному обсязі підтримав клопотання та послався на обставини, які у ньому були викладені, зазначив, що не вжиття до підозрюваного такого виду заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади може негативно вплинути на подальше досудове розслідування.
Підозрюваний та його захисник заперечували проти задоволення клопотання.
Заслухавши прокурора, підозрюваного, захисника, вивчивши матеріали надані до клопотання, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ст. 156 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Як передбачено вимогами ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Вивченням матеріалів кримінального провадження, судом встановлено, що є достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження та зв'язки з колегами по службі, може знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування. Крім того, враховуючи, відсутність негативних наслідків відсторонення підозрюваного від посади для інших осіб, а також те, що саме перебування підозрюваного на посаді провідного державного інспектора відділу охорони рибоохоронного патруля №1 Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України сприяло вчиненню кримінального правопорушення, суд дійшов висновку, що досягнути завдання кримінального судочинства не можливо без відсторонення підозрюваного від посади строком на 2 місяця.
На час відсторонення від посади підлягає вилученню у підозрюваного службове посвідчення провідного державного інспектора відділу охорони рибоохоронного патруля №1 Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України.
Керуючись ст.ст. 110, 131, 132, 154-157, 309, 395 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого першого слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень слідчими органів прокуратури та процесуального керівництва прокуратури Одеської області ОСОБА_6 про відсторонення від посади - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади провідного державного інспектора відділу охорони рибоохоронного патруля №1 Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України строком на 2 місяці.
На час відсторонення від посади вилучити у ОСОБА_4 службове посвідчення провідного державного інспектора відділу охорони рибоохоронного патруля №1 Чорноморського басейнового управління Державного агентства рибного господарства України.
Контроль за виконанням ухвали в частині вилучення посвідчення покласти на прокуратуру Одеської області.
Копію ухвали направити для відома та виконання до прокуратури Одеської області.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду Одеської області протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
14.06.2018