Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
14 червня 2018 р. № 820/2987/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 управління Держпродспоживслужби в Харківській області (пр-т Науки, 40, 6 поверх, м. Харків) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (вул. героїв Праці, 47, кв. 77, м. Харків) про стягнення штрафу, -
Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому просило стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, і.п.н. НОМЕР_1, штраф у розмірі 1700,00 грн. до державного бюджету для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, в установі банку - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, одержувач УДКСУ у Московському районі м. Харкова, код одержувача 37999607, номер рахунку 31112106700007.
Ухвалою судді від 23.04.2018 було відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним адміністративним позовом.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам за адресами, вказаними в позовній заяві.
Крім того, на офіційному сайті суду було розміщено інформацію для відповідача щодо відкриття провадження у справі за даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, суд дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що згідно рішення від 21.08.2017 № 547 про демонтаж спеціальних конструкцій, які розміщені на території міста Харкова з порушенням законодавства про рекламу було виявлено , що розміщена відповідачем ФОП ОСОБА_2 зовнішня реклама щит на фасаді з інформаційними полем: «Perfume…» за адресою: м. Харків, вул. Героїв Праці, 14, містить ознаки порушення частини першої статті 16 Закону України «Про рекламу».
ОСОБА_1 управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області 05.12.2017 складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 53, яким встановлено, що розміщення зовнішньої реклами на фасаді з інформаційними полем: «Perfume…» за адресою: м. Харків, вул. Героїв Праці, 14 з ознаками порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» без наявності дозволу на розміщення зовнішньої реклами (а.с.43-44).
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Під час видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється. Розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху. Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
У зв'язку з виявленням ознак порушення законодавства про рекламу позивачем було прийнято рішення від 31.10.2017 № 53 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с.31).
Як встановлено ч.2 ст.26 ЗУ «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю. Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів
реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами. Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
З матеріалів справи вбачається, що на адресу відповідача надіслано вимоги від 06.10.2017 № 5.0/9014 від 31.102017, від 31.20.2017 № 5.0/10074 та від 15.11.2017 № 5.0/10846 про надання необхідних документів для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (а.с.28, 32, 35).
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу за участю відповідача ФОП ОСОБА_2 05.12.2017 складено протокол № 57 (а.с.43-44).
Рішенням Інспекції України з питань захисту прав споживачів у Харківській області від 05.12.2017 № 52 на ФОП ОСОБА_2 було накладено штраф за порушення законодавства про рекламу у зв'язку з недотриманням встановлених законом вимог щодо порядку розповсюдження (поширення) реклами, а саме: ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн. (а.с.46).
Відповідно до ч.1 ст.27 ЗУ «Про рекламу» особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну
відповідальність відповідно до закону.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами; виробників реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 2 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості виготовлення реклами; розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами. Повторне вчинення перелічених порушень протягом року тягне за собою накладення штрафу у подвійному від передбаченого за ці порушення розмірі (ч.4 ст.27 ЗУ «Про рекламу»).
Згідно ч.7 ст.27 ЗУ «Про рекламу» У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
ОСОБА_1 управління від 06.12.2017 № 5.0/11807 відповідачу особисто надано рішення від 05.12.2017 № 52 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу (а.с.47).
За правилами ч.1 ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.26 ЗУ «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Як встановлено ч.7 ст.8 ЗУ «Про рекламу» розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому
числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
Вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній
поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою (ч.6 ст.9 ЗУ «Про рекламу».
Враховуючи, що на час звернення до суду з даним адміністративним позовом рішення № 52 від 05.12.2017 є чинним, в добровільному порядку штраф відповідачем не сплачено, позовні вимоги ОСОБА_1 управління Держпродспоживслужби в Харківській області є обґрунтованими.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту сплати штрафу у розмірі 1700,00 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 241-246, 255, 257, 262, 263, 371 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 управління Держпродспоживслужби в Харківській області (пр-т Науки, 40, 6 поверх, м. Харків) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (вул. героїв Праці, 47, кв. 77, м. Харків) про стягнення штрафу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, і.п.н. НОМЕР_1, штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень) до державного бюджету для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, в установі банку - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011, одержувач УДКСУ у Московському районі м. Харкова, код одержувача 37999607, номер рахунку 31112106700007.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Єгупенко