Рішення від 12.06.2018 по справі 820/3534/18

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Рішення

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"12" червня 2018 р. № 820/3534/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонов М.О.

за участю секретаря судового засідання Попова А.О.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФТД" (61105, м. Харків, вул. Киргизька, буд. 15)

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі ТОВ «ФТД», за адресою: м. Харків, просп. Московський, 199, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати керівництво ТОВ «ФТД» негайно припинити використання цієї будівлі з метою проведення будь якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, з покладенням на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язку щодо забезпечення виконання цього рішення, в частині здійснення державного нагляду (контролю) за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

В обґрунтування позову зазначено, що при проведені перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки виявлено порушення вимог законодавства за наслідками яких створюється реальна загроза життю та здоров'ю людей. З метою усунення порушень та забезпечення безпеки життю та здоров'ю людей, позивач просить суд до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі ТОВ «ФТД», за адресою: м. Харків, просп. Московський, 199, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати керівництво ТОВ «ФТД» негайно припинити використання цієї будівлі з метою проведення будь якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

На підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 30.03.2018 року № 63 "Про проведення позапланових перевірок об'єктів", посвідчення на проведення перевірки від 13.04.2018 року за № 62, головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області було проведено позапланову перевірку додержання вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Товариства з обмеженою відповідальністю "ФТД" (61105, м. Харків, вул. Киргизька, буд. 15).

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за № 38 від 17.04.2018 року.

Зі змісту акту перевірки встановлено, що при здійсненні позапланової перевірки встановлено порушення щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме що під час експлуатації будівлі ТОВ "ФТД", за адресою: м. Харків, просп. Московський, 199, вона експлуатується з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: Правил пожежної безпеки в Україні, серед яких, зокрема:

1. ліфтові холи вантажних ліфтів та вентиляційні камери на всіх поверхах не відокремлені від торгівельних приміщень протипожежними дверима 2-го типу (пункт 1.2, глави 1, розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України 30.12.2014 № 1417, затвердженим в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року);

2. електрощитові на 2, 3, 4, 6 та підвальному поверхах не відокремлені протипожежними дверима 2-го типу (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.3 п. 4.30 КЦЗУ ППБУ ДБН В.1.1-7-2002);

3. всі складові приміщення обладнати автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення про пожежу (стаття 20 розділ 5 глави 1 п. 1.2 п. 9 КЦЗУ ППБУ ДБН В.2.5-56:2010);

4. апарати відключення вимикачів встановлено не поза межами (ззовні) складських приміщень на негорючих стінах (перегородках) або на окремих опорах. пропонується з 28.10.2016 року (стаття 20 розділ 4 глави 1 п. 1.15 КЦЗУ ППБУ);

5. виходи на покрівлю зі сходових кліток не виконані через протипожежні двері 2-го типу (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.3 п. 6.6 КЦЗУ ППБУ ДБН В.1.1-7-2002);

6. машинне відділення ліфтів в адміністрації будівлі не відокремлені протипожежними перегородками 1-го типу (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.3 п. 4.30 КЦЗУ ППБУ ДБН В.1.1-7-2002);

7. висоту шляху евакуації на 5-му, 9-му поверхах в адміністративній частині будівлі сходової клітини виконано менше ніж 2,0 м. (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.23 КЦЗУ ППБУ);

8. в адміністративній частині будівлі на 4, 6, 8 поверхах ширину шляхів евакуації по коридору виконано менш ніж 1 м. з урахуванням відчинених дверей в коридор з 2-х сторін (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.3 п. 5.28 КЦЗУ ППБУ ДБН В.1.1-7-2002);

9. сходові клітини, які мають вихід у вестибюль 1-го поверху не відокремлені від приміщень протипожежними перегородками 1-го типу (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.3 п. 5.32 КЦЗУ ППБУ ДБН В.1.1-7-2002);

10. сходові клітини не відокремлено від підвального поверху глухою протипожежною перегородкою 1-го типу (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.3 п. 5.9 КЦЗУ ППБУ ДБН В.1.1-7-2002);

11. сходові клітини в осях 6-7 (В-Г), 17-18 (В-Г) не забезпечено виходами безпосередньо назовні (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.23 п. 5.44 КЦЗУ ППБУ ДБН В.1.1-7-2002);

12. в підвальному поверсі перед ліфтом не виконано протипожежний тамбур-шлюз 1-го типу (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.23 - п. 4.34 КЦЗУ ППБУ ДБН В.1.1-7-2002);

13. виконати в місцях розташування ескалаторів відкриті прорізи у перекриті огородити по периметру протидимовими завісами (стаття 20 розділ 5 глави 1 КЦЗУ ППБУ);

14. приміщення, які виходять до торгівельних залів в яких розміщений ескалатор не відокремлено протипожежними перегородками 1-го типу (стаття 20 розділ 3 глави 3 п. 2.3 п. 4.35 КЦЗУ ППБУ ДБН В.1.1-7-2002);

15. в складському приміщенні орендаря "Ельдорадо" конторські приміщення не відокремлено протипожежними перегородками 1-го типу (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.3 КЦЗУ ППБУ);

16. на першому поверсі не встановлені двері, які відділяють приміщення холу від сходової клітини (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.37 КЦЗУ ППБУ);

17. не проведено технічне обслуговування всіх вогнегасників (стаття 20 розділ 5 глави 3 п. 3.17 КЦЗУ ППБУ);

18. не виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (складське приміщення "Ельдорадо", складські приміщення ТОВ "ФТД", складські приміщення "Чудо маркет") (стаття 20 розділ 4 глави 1 п. 1.6 КЦЗУ ППБУ);

19. в електрощитовій зберігаються сторонні предмети (цокольний поверх) (стаття 20 розділ 4 глави 1 п. 1.1 КЦЗУ ППБУ);

20. не забезпечено клас вогнестійкості проходок інженерного обладнання через огороджувальні конструкції з нормованою межею вогнестійкості (складське приміщення "Ельдорадо") (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.4 КЦЗУ ППБУ);

21. не забезпечено відстань не менше 1 м. між розташуванням меблів від електроустаткування та під електрощитами (4-й поверх) (стаття 20 розділ 4 глави 1 п. 1.18 КЦЗУ ППБУ);

22. допускається захаращення меблями доступу до пожежних кран-комплектів (4-й та 5-й поверхи) (стаття 20 розділ 5 глави 2 п. 2.2 КЦЗУ ППБУ);

23. не всі приміщення укомплектовані первинними засобами пожежогасіння - сертифікованими вогнегасниками (стаття 20 розділ 5 глави 3 п. 3.6 КЦЗУ ППБУ);

24. в приміщенні охорони (цокольний поверх) електричні розетки (вимикачі) встановлені на горючі основи (конструкції) (стаття 20 розділ 4 глави 1 п. 1.172.37 КЦЗУ ППБУ);

25. не встановлено пристрої для самозачинення дверей сходових кліток та коридорів (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.37 КЦЗУ ППБУ);

26. висоту проходів в коридорі цокольного поверху виконано менше 2 м. (стаття 20 розділ 3 глави 2 п. 2.23 КЦЗУ ППБУ);

27. відгалужувальні та з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих металів (складське приміщення "Ельдорадо") (стаття 20 розділ 4 глави 1 п. 1.6 КЦЗУ ППБУ);

28. пожежні щити не укомплектовані засобами пожежогасіння (стаття 20 розділ 5 глави 3 п. 3.11 КЦЗУ ППБУ);

29. не позначено обмежувальними лініями ширину проходів та місця штабельного зберігання в складських приміщеннях "Чудо маркет" (стаття 20 розділ 6 глави 9 п. 9.1 КЦЗУ ППБУ;

30. не обладнано системами протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією) адміністративні приміщення в складі "Чудо маркет" (стаття 20 розділ 5 глави 1 п. 1.2 КЦЗУ ППБУ).

За результатами перевірки, позивачем винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, яким вимагалось вжити заходи по усуненню порушень виявлених перевіркою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного їх правового регулювання.

Кодексом цивільного захисту України, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України № 1417 від 30.12.2014 року, врегульовано базові принципи та складові необхідні для вирішення наявного адміністративного спору.

Так, згідно статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").

Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Згідно статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

У відповідності до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до Указу Президента України від 16 січня 2013 року №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України.

ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС України є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Таким чином, УДСНС у Харківській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки визначені статтею 68 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до якої посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

Згідно з частиною 2 цієї статті повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно з частиною 2 статті 51 та частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Застосовуючи у спірних правовідносинах поняття “порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей” суд зазначає наступне.

Пожежна безпека - це відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю (пункт 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України).

Відповідно до пункту 43 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України вказаної статті техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.

Згідно з пунктом 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.

Суд зазначає, що в контексті вищенаведених норм настання реальної загрози життю та здоров'ю людей слід пов'язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.

Суд звертає увагу на те, що у даному випадку виявлені позивачем порушення установлених законодавством вимог пожежної безпеки самі по собі не створюють безпосереднього ризику виникнення і розвитку пожеж, але можуть створювати небезпеку завдання шкоди життю та здоров'ю людей у процесі самої пожежі.

Крім того під час розгляду справи судом було встановлено, що відповідач самостійно виконав вимоги припису № 334 від 28.10.2016, в установлений позивачем строк.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, буд. 8) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ФТД" (61105, м. Харків, вул. Киргизька, буд. 15) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 13 червня 2018 року.

Суддя Спірідонов М.О.