Справа № 815/1396/18
11 червня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Балабан М.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати дії Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” протиправними; скасувати рішення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 4 від 09.02.2018 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”; зобов'язати Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (зі змінами та доповненнями), Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятістю в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, з 27.04.2017 року відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-IV (зі змінами та доповненнями) та врахувати в розрахунок пенсії довідку про заробітну плату від 04.03.2014 року № 275.
В обґрунтування позовним вимог позивач зазначає, що 23 червня 2017 року особисто звернувся з заявою про призначення/перерахунок пенсії за реєстраційним №1085 до Чорноморського Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Одеської області про призначення мені пенсії за віком Список №1 на пільгових умовах згідно п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року за № 1788-ХІІ зі змінами та доповненнями та п.2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року за № 1058 - IV зі змінами та доповненнями. Чорноморським Об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України в Одеської області складено рішення за № 4 від 9 лютого 2018 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Список №1 згідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі змінами та доповненнями від 5 листопада 1191 року за № 1788-ХІІ та пункту 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058- IV зі змінами та доповненнями.
Позивач вказує, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника, саме вона є документом, що підтверджує трудову діяльність і слугує для встановлення загального стажу, безперервного та спеціального стажу. При цьому, за весь період його трудової діяльності на підприємстві з заробітної плати утримувались страхові внески та сплачувались внески на соціальне страхування до Пенсійного фонду України. Також, ДП «Макіїввугілля» на постійній основі у відповідності із Постановою КМУ від 01.08.92 № 442 проводилась атестація робочих місць, що підлягають атестації для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення. При цьому, відокремленим підрозділом «Шахта імені ОСОБА_2» ДП «Макіїввугілля» видано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії та пр. опідтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, в якій періоди з 18.11.1985 по 16.04.1986, з 04.07.1988 по 21.08.1992, з 22.09.1992 по 12.04.2001, з 19.02.2007 по 27.11.2007 роки ОСОБА_1 працював на посадах електрослюсара на підземних роботах з повним робочим днем в шахті та механіком підземним з повним робочим днем на підземних роботах в шахті, що передбачені Списком № 1 та Класифікатором професій. Таким чином, на думку позивача, він має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності з п. «а» ст.. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», а дії відповідача щодо відмови в призначенні є неправомірними та такими, що порушують його права.
Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України (далі - Список), і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, передбаченого п. «а» ст. 13 Закону 1788, у період до 1 квітня 2024 пенсія, за піком па пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 01 квітня 2017 по 31 березня 2018 року не менше 21 року 6 місяців у чоловіків. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Відповідно до п.20 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» № 637 від 12.08.1993 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Обов'язковою умовою для призначення пенсії на пільгових умовах є наявність професії (посади) та виробництва у відповідному Списку, а також при наявності періоду роботи після 01.01.1992 необхідно підтвердження шкідливих умов праці робітника атестацією робочих місць. Проведення атестації регулюється Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992, яка набрала чинності 21.08.1992. Тому, вимоги щодо обов'язкового проведення атестації робочого місяця за будь-якою професією, що дає право на пільгову пенсію, застосовується до періодів пільгового стажу після 21.08.1992. Атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. До пільгового стажу зараховується весь період роботи у виробництвах, на роботах, за професіями та посадами, передбаченими Списком №1, тобто період до дати видання наказу по підприємству про результати проведення атестації і подальший період роботи впродовж 5 років після вперше проведеної атестації, за умови, що впродовж цього часу не змінювались виробництво, робота, професія, посада, робоче місце, умови праці. Атестація робочих місць, що проведена на підприємствах, розташованих на території, яка тимчасово непідконтрольна українській владі, не береться до уваги при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, установлено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не .. повному обсязі свої повноваження. Міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації повинні були забезпечити до 1 грудня 2014 переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, та території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі - тимчасово непідконтрольна територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та невідкладне інформування Міністерства фінансів про зміну місцезнаходження бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, які переміщені з тимчасово неконтрольованої території. Відповідно до п.38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію має право в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість видачі документів для призначення пенсії. В даному випадку перевірку здійснити не можливо, оскільки зазначені підприємства знаходяться на тимчасово окупованої території України. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Проте до 2011 року ці відомості за період роботи позивача не відображались в даних системи персоніфікованого обліку. Згідно наданих позивачем документів вбачається, що загальний стаж роботи ОСОБА_1 становить 32 роки 4 місяці 10 днів, з них стаж на пільгових умовах 5 років 8 місяців. Періоди роботи з 18.11.1985 по 16.04.1986, з 04.07.1988 по 21.08.1992, з 22.09.1992 по 12.04.2001, з 19.02.2007 по 27.11.2007 не враховано до пільгового стажу роботи в зв'язку з тим, що довідки не можуть бути перевірені у встановленому законодавством порядку та відсутні дані по спеціальному стажу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Позивачем до суду надано відповідь на відзив, який за своїм змістом відповідає позовній заяві.
Представником відповідача до суду надано письмові заперечення, які за своїм змістом відповідають відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 12 квітня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін і призначено перше судове засідання на 10 травня 2018 року на 11:30 год.
В судовому засіданні 10 травня 2018 року оголошено перерву до 06 червня 2018 року для надання доказів та по справі.
06 червня 2018 року в судовому засіданні оголошено перерву до 11 червня 2018 року, для належного сповіщення відповідача по справі.
11 червня 2018 року в судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача до суду не зявився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
23.06.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення/перерахунок пенсії (а.с. 153-154).
09 лютого 2018 року Чорноморським об'єднаним управління пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення № 4 про відмову у призначенні пенсії (а.с. 129-130).
Рішенням № 4 Чорноморським об'єднаним управління пенсійного фонду України в Одеській області до пільгового стажу не враховано періоди роботи з 18.11.1985 по 16.04.1986, з 04.07.1988 по 21.08.1992, з 22.09.1992 по 12.04.2001, з 19.02.2007 по 27.11.2007 в зв'язку з тим, що довідки не можуть бути перевірені в установленому законодавством порядку та відсутні дані по спеціальному стажу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п.п. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-VI, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до п. «а» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Розділом 1 підрозділу 1 списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22 серпня 1956 року, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля.
Згідно з розділом 1 «Гірничі роботи» списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26 січня 1991 року, правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Відповідно до ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1. Постанови Кабінету Міністрів України № 637 «Про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно з пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Згідно п. 1.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Відповідно до п. 2.1. Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатковм 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення); документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно п. п. 4.1, 4.2, 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, разом із заявою про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про місце проживання (реєстрацію), заяву про призначення/перерахунок пенсії, паспорт, трудову книжку, диплом, військовий квиток, пільгову довідку, довідку про заробітну плату, про реорганізацію підприємства, накази про проведення атестації робочих місць, довідку ЄДРПОУ, довідку про спуски в шахту (а.с. 154).
Згідно записів, які містяться в трудовій книжці ОСОБА_1 у період з з 18.11.1985 по 16.04.1986 роки він працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем в «Ордена трудового красного знамени шахта имени ОСОБА_3» Советском производственном обьединении до по добиче угля «Советскуголь № 1»; з 04.07.1988 року 21.08.1992 роки та 22.09.1992 по 12.04.2001 роки в «Ордена трудового красного знамени шахта имени ОСОБА_3» Советском производственном обьединении до по добиче угля «Советскуголь № 1» (з 04.07.1988 року на посаді електрослюсарем підземним з повним робочим днем в шахті 4-го розряду, з 08.06.1989 механіком підземним з повним робочим днем в шахті, з 13.07.1992 року електрослюсарем 3 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, з 15.01.1993 року механіком підземним з повним робочим днем в шахті; у період з 19.02.2007 по 27.11.2007 працював в Відокремленому підрозділі «Шахта імені В.І, ОСОБА_2» ДП «Макіїввугілля» механіком підземним з повним робочим днем в шахті.
Таким чином, в періоди з 18.11.1985 по 16.04.1986, з 04.07.1988 по 21.08.1992, з 22.09.1992 по 12.04.2001, з 19.02.2007 по 27.11.2007 роки трудова книжка ОСОБА_1 містить записи про виконання ним роботи визначеної Списком № 1, що також підтверджується довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 04.03.2014 року № 276 (а.с. 166-167).
Згідно пункту 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року зазначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період роботи, а у разі відсутності в трудовій книжці таких відомостей, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету міністрів України віл 12.08.1993 року № 1993 року (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Аналогічні положення закріплені в Порядку підтвердження наявного трудового стажу, відповідно до пункту 1 якого зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.Відповідно до п.2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 року № 58, до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії трудової книжки записи в ній щодо роботи ОСОБА_1 з 18.11.1985 по 16.04.1986, з 04.07.1988 по 21.08.1992, з 22.09.1992 по 12.04.2001, з 19.02.2007 по 27.11.2007 роки виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені.
При цьому, періоди роботи на підземних роботах повний робочий день з 18.11.1985 по 16.04.1986, з 04.07.1988 по 21.08.1992, з 22.09.1992 по 12.04.2001, з 19.02.2007 по 27.11.2007 зараховані Чорноморським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області до загального стажу роботи, проте не зараховані до пільгового стажу за Списком № 1.
Проте, згідно з розділом 1 «Гірничі роботи» списку №1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26 січня 1991 року, правом на пільгову пенсію користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Крім того, в матеріалах справи наявні копії наказів про підсумки атестації робочих місць по умовам праці, якими підтверджено право працівників на пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1 працівникам, серед яких - електрослюсар підземний та машиніст підземний (165, 168-170, 174, 176-177, 178-181).
Також, згідно наявної в матеріалах справи індивідуальної відомості про застраховану особу щодо ОСОБА_1 за період січень 1999 по квітень 2001 років та лютий-листопад 2007 року містяться дані про сплату страхових внесків, що є підставою для врахування вказаних періодів до пільгового стажу (а.с .201-205).
При цьому, посилання відповідача на неможливість перевірки в установленому порядку довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, суд вважає необґрунтованими, оскільки робота позивача у спірний період підтверджується записами у трудові книжці.
Крім того, відсутність у відповідача можливості перевірити достовірність наданих позивачем документів, які підтверджують його право на пільгову пенсію, внаслідок проведення антитерористичної операції та знаходження підприємств на тимчасово окупованій території, не може порушувати його право на отримання пенсії.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом в постанові від 27 березня 2018 року по справі № 569/15943/16-а (К/9901/1785/17).
Згідно з частиною першої статті 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до ч.1 ст.6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Так, стаття 1 Першого протоколу до Конвенції визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які, на її думку, є необхідними для здійснення контролю за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів. Отже, вищевказана норма гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і в оцінці дотримання «справедливого балансу» в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за яких майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.
Відповідно до вимог ст.14 Конвенції, користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь - якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.
Так, статтею 8 Контитуції України, ч.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людин, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначают зміст і спрямованість діяльності держави, застосовує цей принцип з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Згідно з усталеною практикою ЄСПЛ Конвенція призначена для гарантування не теоретичних або примарних прав, а прав практичних та ефективних (рішення від 9 жовтня 1979 року в справі Ейрі (пункт 24), рішення від 30 травня 2013 року в справі «ОСОБА_4 проти України (пункт 32). У розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції «майном» визнаються активи, включаючи права вимоги, стосовно яких заявник може стверджувати, що він має принаймні «законне сподівання» на отримання можливості ефективно здійснити майнове право (рішення ЄСПЛ у справі «Стретч проти Сполученого Королівства» (пункт 32)), а також право на певні суми соціальних виплат , у тому числі, у разі їх невиплаті є втручанням у право на мирне володіння майном (п.34. рішення ЄСПЛ по справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68385/10 та 71378/10), рішення набуло статусу остаточного від 26 вересня 2014 року. «Законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (див. рішення у справі «Копецький проти Словаччини» (Kopecky v. Slovakia) [ВП], заява № 44912/98, п. 52, ЄСПЛ 2004-IX). Проте не можна стверджувати про наявність законного сподівання, якщо існує спір щодо правильного тлумачення та застосування національного законодавства і вимоги заявника згодом відхиляються національними судами (див. вищенаведене рішення у справі «Копецький проти Словаччини» (Кореску v. Slovakia), п. 50; «Anheuser-Busch Inc. проти Португалії» (Anheuser-Busch Inc. v. Portugal) [ВП], заява № 73049/01, п. 65, ЄСПЛ 2007-І).
Відповідно до статті 1 Першого протоколу будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (див., серед багатьох інших джерел, рішення у справі «ОСОБА_5 Греції та інші проти Греції» (Former King of Greece and Others v. Greece) [ВП], заява № 25701/94, пп. 79 та 82, ЄСПЛ 2000-XII).
Тлумачення та застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, в який тлумачиться і застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних з принципами Конвенції з точки зору тлумачення їх у світлі практики Суду (див. рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy) (№ 1) [ВП], № 36813/97, пункти 190 та 191, ECHR 2006-V та п.52 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Щокін проти України» (заяви №№ 23759/03 та 37943/06), від 14 жовтня 2010року, яке набуло статусу остаточного 14 січня 2011 року ).
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., відповідно до оригіналу квитанції № 25 від 28.03.2018 року(а.с. 3).
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса місця проживання: 67806, АДРЕСА_1) до Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 40368094, адреса місцезнаходження: 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Хантадзе, 8-а) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області № 4 від 09.02.2018 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.
Зобов'язати Чорноморське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. “а” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” № 1788-ХІІ від 05.11.1991 року (зі змінами та доповненнями), Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, з 27.04.2017 року.
Стягнути з Чорноморського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 40368094, адреса місцезнаходження: 68001, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Хантадзе, 8-а) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано 13 червня 2018 року.
Суддя О.А. Левчук
.