Справа № 825/42/18 Суддя (судді) першої інстанції: Клопот С.Л.
05 червня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Аліменка В.О.,
суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,
за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кредитної спілки «Укрсоцкредит» на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом Кредитної спілки «Укрсоцкредит» до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення,
Кредитна спілка «Укрсоцкредит» звернулась з позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС у Чернігівській області від 11.07.2017 за 179/25-01-12-02-19 про виключення Кредитної спілки «Укрсоцкредит» з Реєстру неприбуткових установ та організацій та скасування ознаки неприбутковості.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій останній просить постанову суду першої інстанції скасувати та постановити по справі нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, не в повній мірі з'ясовано обставини справи та не взято до уваги твердження та аргументи відповідача.
В обґрунтування вимог апеляційних скарг, апелянти посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, Закону України Про кредитні спілки, Податкового кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін з посиланням на те, що оскаржуване судове рішення відповідає нормам чинного законодавства, а висновки суду є законними та обґрунтованими.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та інші наявні у справі докази, колегія суддів приходить до наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, кредитна спілка «Укрсоцкредит» була внесена до Реєстру неприбуткових установ та організацій рішенням ДПІ у місті Чернігові 13.06.2003 з ознакою неприбутковості 0010 на підставі пункту 7.11 статті 7 Закону України від 28.12,1994 №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до порядку, зазначеному у п.2 Постанови КМУ від 13.07.2016 № 440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру», Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звернулась до позивача з письмовим запитом від 03.08.2016 №2735/10/25-22-04-19 щодо приведення його установчих документів у відповідність до вимог п 133.4 ст.133 Податкового кодексу України та надання ним відповідної заяви і завіреної копії установчих документів для вирішення питання щодо включення до Реєстру неприбуткових організацій.
Позивач вніс зміни до Статуту, затвердивши його нову редакцію рішенням загальних зборів членів Кредитної спілки «Укрсоцкредит», протокол № 16 від 21 листопада 2016 року, та 26.12.2016 звернувся до Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області із реєстраційною заявою платника податку за формою 1-РН, до якої додав копію нової редакції Статуту.
11.07.2017 року Головним управлінням ДФС у Чернігівській області прийнято рішення від 11.07.2017 за 179/25-01-12-02-19 про виключення Кредитної спілки «Укрсоцкредит» з Реєстру неприбуткових установ та організацій та скасування ознаки неприбутковості, датою скасування ознаки неприбутковості встановлено 01.07.2017 року.
Не погоджуючись із таким рішенням податкового органу, вважаючи його таким, що суперечить нормам податкового законодавства, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Кредитна спілка «Укрсоцкредит» як фінансова установа, виключною метою діяльності якої є надання фінансових послуг, у розумінні положень пп.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України не є утвореною та зареєстрованою в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.1 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Частиною 3 статті 21 Закону України «Про кредитні спілки» передбачено, що нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.
Колегія суддів зазначає, що особливості оподаткування неприбуткових організацій і внесення їх до Реєстру до 01.01.2015 р. були встановлені ст.157 Податкового кодексу України, з 01.01.2015 р. - ст.133 Податкового кодексу України.
Положення ст.157 Податкового кодексу України в цій справі застосовуються судом в редакції чинній до 01.01.2015 р., інші положення Податкового кодексу України застосовуються судом в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Підпунктом «в» пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України кредитні спілки були віднесені до неприбуткових організацій, до яких застосовувались особливості оподаткування податком на прибуток, встановлені цією статтею.
Проте, не всі доходи кредитних спілок звільнялися від оподаткування, а лише доходи, вичерпний перелік яких, був визначений у п.157.4 ст.157 Податкового кодексу України, а саме: кошти, які надходять до кредитних спілок або пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законом; доходи від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотації або субсидії, отримані з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 р. № 652-VІІІ, який набрав чинності 13.08.2015 р. викладено у новій редакції положення Податкового кодексу України, якими передбачено особливості оподаткування податком на прибуток неприбуткових установ та організацій.
Так, підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України передбачено, що неприбутковою організацією є організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункт;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Також у п.п.133.4.6 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України встановлений перелік організацій, які можуть бути віднесені до неприбуткових.
Однак, колегія суддів наголошує на цьому, в даному переліку кредитні спілки відсутні.
Відповідно до п.п.133.4.5 п.133.4 ст.135 Податкового кодексу України, порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
Пунктом 34 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24 січня 2013 року.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 липня 2017 року. Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.
Згідно пункту 35 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Тимчасово, до 1 січня 2018 року, не може бути підставою для виключення неприбуткових релігійних організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій невиконання такими релігійними організаціями вимог до установчих документів, визначених підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Таким чином, звертаючись до податкового органу із листом від 26.06.2017 року №31 про включення КС «Укрсоцкредит» до нового реєстру неприбуткових організацій (тобто до 01.07.2017 року), позивач усвідомлював можливість його виключення із реєстру неприбуткових організацій.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що порядок Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (в подальшому - Порядок), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016 р.
Згідно п.13 Порядку, контролюючий орган за результатами моніторингу відомостей, що містяться в Реєстрі, а також відомостей щодо найменування неприбуткової організації, інших відомостей, зазначених у реєстраційній заяві, отриманих з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо неприбуткових організацій, вносить відповідні зміни до ідентифікаційних та реєстраційних відомостей про неприбуткову організацію, що містяться в Реєстрі. У разі встановлення підстав для зміни ознаки неприбутковості контролюючий орган вносить відповідні записи (зміни) до Реєстру та видає (надсилає) неприбутковій організації рішення про зміну ознаки неприбутковості.
У пункті 4 цього Порядку визначено структуру груп, підприємств, установ та організацій для присвоєння ознак неприбутковості. В цій структурі кредитні спілки відсутні.
Щодо дати скасування ознак неприбутковості та того, що відповідно до чинного законодавства подання неприбутковою організацією заяви з позначкою «Зміни» не передбачає її виключення з Реєстру неприбуткових організацій
Як вже зазначалось, Порядок та строки виключення з Реєстру неприбуткових організацій підприємств, установ та організацій, що були внесені до цього Реєстру на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», визначені п.34 та п.35 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (підрозділ 4 розділу XX «Перехідні положення» доповнений пунктами 34 та 35 на підставі п. 12 Закону України від 17.07.2015р. № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій»)
За приписами пунктів 34 та 35 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення»:
- неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (13.08.2015 року), не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 липня 2017 року ( п.34 підрозділу 4 розділу XX ПК України);
- неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають ознакам неприбутковості, визначеним п.133.4 ст.133 ПКУ, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами Податкового кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу ( п.35 підрозділу 4 розділу XX ПК України);
- неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій ( п.35 підрозділу 4 розділу XX ПК України).
Тобто, для установ та організацій, що були внесені до Реєстру неприбуткових організацій станом на 13.08.2015 року - день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», приписами Податкового кодексу України передбачені особливості щодо порядку та строків виключення їх з Реєстру, які були дотримані відповідачем (рішення прийнято 11.07.2017р., ознака неприбутковості скасована з 01.07.2017р.)
За змістом п.14 Порядку ведення Реєстру неприбуткових організацій у разі внесення змін до установчих документів неприбуткової організації на підставі яких вона діє відповідно до закону, до контролюючого органу подається реєстраційна заява з позначкою «зміни», до якої додаються копії таких документів.
Тобто, чинним законодавством, що регулює ведення Реєстру неприбуткових організацій, не передбачений інший порядок подачі змінених установчих документів неприбуткової організації контролюючому органу, ніж одночасно з дачею повідної реєстраційної заяви з позначкою «зміни».
Але дотримання апелянтом такого загального порядку подачі документів, ніяким чином не впливає на повноваження контролюючого органу виключити неприбуткову організацію з Реєстру, якщо вона не відповідає встановленим ознакам неприбутковості.
Крім того, колегія суддів погоджується із доводами суду першої інстанції, що п. 2.2 Статуту КС «Укрсоцкредит» визначено, що завдання кредитної спілки полягає у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та надання фінансових послуг шляхом здійснення діяльності відповідно до статті 5 цього Статуту.
При цьому, відповідно до пункту 5.1 Статуту, для досягнення мети та завдань кредитна спілка, зокрема, надає кредити своїм членам на умовах їх платності, нараховує та виплачує плату на внески , що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки, залучає на договірних умовах внески (вклади), розміщує тимчасово вільні кошти на депозитних рахунках в установах банків, тощо.
Пунктом 18.1 Статуту позивача передбачено, що джерелом формування коштів та майна кредитної спілки є плата за надання кредитів та інших послуг, доходів від провадження інших видів статутної діяльності, доходів від придбаних цінних паперів.
Відповідно до п.22.2 Статуту КС «Укрсоцкредит», забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління кредитної спілки та інших пов'язаних з ними осіб.
Як зазначається у пункті 29.9 Статуту позивача, у разі припинення кредитної спілки її активи передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету.
При цьому, зазначені положення Статуту не відповідають приписам частини 7 ст. 9, частини 3 та 4 ст.20 Закону України «Про кредиті спілки» та змісту пунктів 19.4 та 19.5 Статуту позивача, якими передбачено, що при ліквідації кредитної спілки залишок коштів резервного та додаткового капіталу після розрахунків із членами кредитної спілки та іншими кредиторами зараховується виключно до Державного бюджету України.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити про недоцільність посилань представникам позивача на втрату чинності п.п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, оскільки вказана норма не була скасована, а зазнала часткової зміни в частині п.п. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.
З сукупного аналізу наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що приймаючи оскаржуване рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових організацій, яким виключив кредитну спілку «Укрсоцкредит» з Реєстру з 01.07.2017, з підстав відповідності установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 ПК України, діяв правомірно та в межах своїх повноважень, а отже рішення відповідача від 11.07.2017 №179/25-01-12-02-19 про виключенні позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій є правомірним і скасуванню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене та переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у межах доводів та вимог апеляційної скарги, як того вимагає ст. 308 КАС України, судова колегія приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні спірних правовідносин було повно встановлено обставини справи та правильно застосовано норми матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.
Відповідно до ст. 316 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Кредитної спілки «Укрсоцкредит» - залишити без задоволення, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року - залишити без змін.
Повний текст постанови складено « 28» травня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма