Постанова від 12.06.2018 по справі 826/15058/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/15058/17 Суддя першої інстанції: Аверкова В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Глущенко Я.Б. та Кузьмишина О.М.,

при секретарі - Грабовській Т.О.,

за участю:

представника позивача: - Масленнікової Т.М.,

представника відповідача: - Івах Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Логістик» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Логістик» до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 жовтня 2017 року № 0025651207,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2017 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ТК-Логістік» звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 жовтня 2017 року № 0025651207, в якому просив:

- скасувати податкове повідомлення - рішення № 0025651207 від 06.10.2017 року, яким відповідачем визначено суму штрафу 135 773,33 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ТК-Логістік» визнає факт вчинення ним порушення вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних, та висновки акта камеральної перевірки по суті не оскаржує, разом з тим, доводи щодо відсутності у позивача можливості ведення бухгалтерського обліку в порядку, передбаченому чинним законодавством у зв'язку з вилученням жорстких дисків та документів, на яких працювали бухгалтери товариства, судом не беруться до уваги оскільки спірні податкові накладні зареєстровані до ухвалення рішення про обшук, до проведення обшуку робочого приміщення директора ТОВ «ТК-Логістик» та вилучення майна та документів, а відтак ТОВ «ТК-Логістик» мало змогу реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Колегія суддів вважає вказаний висновок суду першої інстанції передчасним та таким, що прийнятий із неповним дослідженням матеріалів справи, з огляду на наступне.

Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, податковим повідомленням - рішенням Головного управління ДФС у місті Києві від 06 жовтня 2017 року № 0025651207 згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, визначених статтею 201, та згідно статті 120-1 Податкового кодексу України, до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Логістик» застосовано штраф у розмірі 135 773,33 грн.

Вказане податкове повідомлення - рішення прийняте на підставі висновків акту перевірки від 14 вересня 2017 року № 7587/26-15-12-07-20/34846461, яким встановлено наступне:

- податкова накладена № 3 від 05 січня 2017 року на суму 14767,42 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 60 днів;

- податкова накладена № 27 від 16 січня 2017 року на суму 927,64 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 6 від 16 січня 2017 року на суму 6344,90 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 5 від 16 січня 2017 року на суму 11865,98 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 11 від 18 січня 2017 року на суму 49887,80 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 14 від 19 січня 2017 року на суму 4166,67 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 12 від 19 січня 2017 року на суму 7096,67 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 28 березня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 41 день;

- податкова накладена № 13 від 19 січня 2017 року на суму 27500,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 21 від 20 січня 2017 року на суму 4646,67 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 84 від 23 січня 2017 року на суму 1104,50 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 34 від 24 січня 2017 року на суму 364,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 35 від 24 січня 2017 року на суму 1511,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 30 від 24 січня 2017 року на суму 2335,33 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 55 від 24 січня 2017 року на суму 80010,24 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена №70 від 25 січня 2017 року на суму 2785,50 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 75 від 25 січня 2017 року на суму 6307,20 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 36 від 25 січня 2017 року на суму 7633,60 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 45 від 27 січня 2017 року на суму 1998,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 73 від 27 січня 2017 року на суму 19340,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

податкова накладена № 44 від 27 січня 2017 року на суму 25000,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 65 від 30 січня 2017 року на суму 17338,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 72 від 31 січня 2017 року на суму 2305,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 86 від 31 січня 2017 року на суму 5714,23 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 06 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 50 днів;

- податкова накладена № 87 від 31 січня 2017 року на суму 10000,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 88 від 31 січня 2017 року на суму 11000,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 90 від 31 січня 2017 року на суму 11246,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 78 від 31 січня 2017 року на суму 15000,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 03 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 47 днів;

- податкова накладена № 89 від 31 січня 2017 року на суму 16000,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 45 днів;

- податкова накладена № 79 від 31 січня 2017 року на суму 28952,44 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 03 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 47 днів;

- податкова накладена № 10 від 01 лютого 2017 року на суму 2696,90 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 32 дні;

- податкова накладена № 19 від 03 лютого 2017 року на суму 586,06 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 32 дні;

- податкова накладена № 32 від 07 лютого 2017 року на суму 2814,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 32 дні;

- податкова накладена № 40 від 08 лютого 2017 року на суму 4620,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 32 дні;

- податкова накладена № 42 від 09 лютого 2017 року на суму 1609,30 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 32 дні;

- податкова накладена № 47 від 10 лютого 2017 року на суму 63,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 32 дні;

- податкова накладена № 49 від 10 лютого 2017 року на суму 894,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 32 дні;

- податкова накладена № 53 від 13 лютого 2017 року на суму 1212,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 32 дні;

- податкова накладена № 56 від 14 лютого 2017 року на суму 500,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 32 дні;

- податкова накладена № 57 від 24 лютого 2017 року на суму 500,00 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 17 днів;

- податкова накладена № 10 від 14 березня 2017 року на суму 9538,89 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 01 квітня 2017 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 1 день;

- податкова накладена № 2457 від 18 грудня 2015 року на суму 749,17 грн., зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 18 січня 2016 року, що становить затримку граничних термінів реєстрації на 26 днів.

За результатом адміністративного оскарження рішення контролюючого органу, заперечення позивача від 25 вересня 2017 року № - 06/607 залишені без задоволення, а висновки акту камеральної перевірки без змін рішенням Головного управління ДФС у місті Києві від 06 жовтня 2017 року № 1653/10/26-15-12-07.

Вважаючи зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246.

Пунктами 201.1 і 201.4 ст. 201 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В силу приписів норм п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

У разі порушення цього терміну реєстрації податкових накладних до платника податків (продавець товарів/послуг, який склав відповідні податкові накладні) застосовуються штрафні санкції визначені цим Кодексом.

Так, згідно з п. 1201. 1 ст. 1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 ПКУ, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 ПКУ покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках/коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках/коригування, - у разі порушення терміну реєстрації 16 до 30 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових розрахунках коригування - у разі порушення терміну реєстрації від 61 і більше календарних днів.

У випадку встановлення факту вчинення платником податку порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних контролюючий орган відповідно до п. 58.1 ст. 58 ПК України (визначає підстави, порядок оформлення та вручення податкового повідомлення-рішення) та положень п. 2 розд. II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 (що зареєстрований в Міністерстві юстиції 22.01.2016 р. за № 124/28254), складає податкове повідомлення-рішення за формою «Н» - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 ПК України (додаток 13 до зазначеного Порядку).

Згідно з п. 1201.3 ст. 1201 ПК України порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відмовляючи у задоволенні позову, судом першої інстанції вказано, що відповідно до змісту позовної заяви, позивачем фактично визнано вчинення ним порушення вимог п. 201.10 ст. 201 в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних, та висновки акта камеральної перевірки по суті не оскаржуються, разом з тим, останнім зазначено, про відсутність можливості ведення бухгалтерського обліку в порядку, передбаченому чинним законодавством у зв'язку з вилученням жорстких дисків та документів, на яких працювали бухгалтери товариства.

Разом з тим, під час підготовки справи до апеляційного розгляду, колегією суддів було звернуто увагу відповідача на невідповідність висновків, викладених в Акті перевірки (а саме щодо номерів та дат податкових накладних) із даними, зазначеними в розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.

Так, відповідно до Акту перевірки, контролюючим органом встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних за січень 2017 року - лютий 2017 року (№№ 3, 27, 6, 5, 11, 14, 12, 13, 21, 84, 34, 35, 30, 55, 70, 75, 36, 45, 73, 44, 65, 72, 86, 87, 88, 90, 78, 89, 79, 10, 19, 32, 40, 42, 47, 49, 53, 56, 57), в тому числі, податкової накладної № 10 від 14.03.2017 року та № 2457 від 08.12.2015 року, в той час як в розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН (додаток до податкового повідомлення - рішення від 06.10.2017 року № 0025651207) вказано порушення термінів реєстрації податкових накладних за травень 2017 року (№№1479, 1379, 1385, 1381, 1372, 1373, 1384, 1375, 1377, 1382, 137, 1383, 1388, 1374, 1387, 1486, 1376, 1386, 1389, 1480, 1483, 1482, 1380, 1488, 1428, 1426) та податкової накладної № 2457 від 08.12.2015 року. Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Протокольною ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05.06.2018 року відповідача було зобов'язано надати документи на підтвердження правомірності винесеного податкового повідомлення - рішення (з урахуванням вказаних невідповідностей, що містяться в матеріалах справи), проте станом на 12.06.2018 року відповідачем таких документів не надано, як і не надано обґрунтованих пояснень стосовно невідповідностей, викладених в Акті перевірки та в розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.

З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що відповідачем не виконано свого обов'язку щодо доказування правомірності свого рішення, а тому вимоги позивача щодо скасування спірного податкового повідомлення - рішення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим суд вважає необхідним апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Логістик» - задовольнити, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2018 року - скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Логістик» - задовольнити.

Керуючись ст..ст. 241, 242, 308, 310, 317, 321, 322, 325, 329, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Логістик» - задовольнити.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 березня 2018 року - скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТК-Логістик» - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві № 0025651207 від 06.10.2017 року.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.Є.Пилипенко

Суддя: Я.Б.Глущенко

О.М.Кузьмишина

Повний текст виготовлено 12 червня 2018 року.