Справа № 822/1622/18
іменем України
06 червня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участі:секретаря судового засідання Варченко В.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача - виконавчого комітету Хмельницької міської ради ОСОБА_2
розглянувши адміністративну справу за позовом приватного підприємство "АТП Поділля-Тур" до виконавчого комітету Хмельницької міської ради , конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання дій та рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідачів, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати пункт № 1 - "Відповідно до вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" та постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", переможця конкурсу № 6 не визначено" та пункт № 2 - "Надати виконавчому комітету Хмельницької міської ради пропозицію щодо призначення тимчасового автомобільного перевізника для обслуговування автобусних маршрутів № 20 "Катіон - Лезнево" та № 47 "Перший парковий - Катіон", які входять до об'єкту конкурсу № 6 та проведення нового конкурсу по даному об'єкту", що зазначені в резолютивній частини протоколу № 6 від 23.03.2018 року конкурсного комітету та визнати протиправним і скасувати повністю рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 327 від 26.04.2018 року, прийнятого на основі рішення конкурсного комітету - протоколу № 6 від 23.03.2018 року;
- зобов'язати конкурсний комітет по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради, та виконавчий комітет Хмельницької міської ради визнати приватне підприємство "АТП Поділля - Тур" (код ЄДРПОУ 37016985) переможцем конкурсу № 6 від 23.03.2108 року з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування № 20 "Катіон - Лезневе" та № 47 "Перший Парковий - Катіон", оголошеного в газеті "Проскурів" № 8 (2262) від 22 лютого 2018 року, як єдиного перевізника - претендента на конкурсі.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є суб'єктом підприємницької діяльності, що надає послуги з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу автомобільним транспортом.
Приватне підприємство "АТП Поділля-Тур" є автомобільним перевізником в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт" - юридичною особою, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Позивачу, Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті видано ліцензію серії АЕ № 264564 (дата прийняття рішення про видачу 09.04.2013 року № 298) на дозволений вид діяльності - внутрішні перевезення пасажирів автобусами. Строк дії ліцензії необмежений.
22 лютого 2018 року в газеті "Проскурів" № 8 (2262) розміщено оголошення наступного змісту: "Виконавчий комітет Хмельницької міської ради оголошує конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Хмельницькому. Організатор перевезень - виконавчий комітет Хмельницької міської ради. Робочий орган - управління транспорту та зв'язку Хмельницької міської ради. Об'єкти конкурсу є міські автобусні маршрути загального користування, які працюють у звичайному режимі руху. Конкурси на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування проводяться відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт" та "Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування", затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 03.12.2008 року № 1801".
В оголошенні містилися основні умови конкурсу з перевезення пасажирів та основні характеристики об'єктів конкурсу, серед яких зазначено конкурс № 6, номера маршрутів, які входять до об'єкту: № 20 "Катіон - Лезневе" та № 47 "Перший парковий - Катіон".
06.03.2018 приватне підприємство "АТП Поділля-Тур", як перевізник-претендент подало до управління транспорту та зв'язку Хмельницької міської ради заяву та документи для участі в конкурсі № 6.
23.03.2018 року в приміщенні Хмельницької міської ради відбулися конкурси з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Хмельницькому, в тому числі і конкурс № 6.
Під час розкриття пропозицій та заяв на конкурс № 6, приватне підприємство "АТП Поділля-Тур" виявилося єдиним (один) перевізником-претендентом на об'єкти конкурсу № 6.
Конкурсний комітет по організації та проведенню конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом виконавчого комітету Хмельницької міської ради, встановивши що перевізник-претендент приватне підприємство "АТП Поділля-Тур" відповідає вимогам статті 45 та статті 46 Закону України "Про автомобільний транспорт", шляхом голосування допустив його до участі у конкурсі.
За відсутності інших пропозицій від претендентів-перевізників приватне підприємство "АТП Поділля-Тур" стало єдиним допущеним до участі у конкурсі претендентом-перевізником на об'єкт конкурсу № 6.
На засіданні конкурсного комітету члени комітету шляхом голосування прийняли рішення у формі протоколу № 6 від 23.03.2018 року про невизнання приватного підприємства "АТП Поділля-Тур" переможцем конкурсу.
Позивач зазначає, що конкурсним комітетом протиправно прийняте дане рішення, оскільки відповідно до пункту 8 та 49 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 10181 від 03.12.2008 року ( із змінами від 07.02.2018 року, які набрали чинності 17.03.2018 року) переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об'єкта конкурсу, а рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п'яти робочих днів.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1081 зі змінами від 07.02.2018 року, якщо перевізником-претендентом на один чи кілька об'єктів конкурсу є тільки один автомобільний перевізник, він визнається переможцем у разі його відповідності вимогам статей 45 і 46 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Згідно статті 45 "Про автомобільний транспорт", що визначає вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі та статті 46, яка визначає порядок проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Тому, на думку позивача, саме допуск до участі в конкурсі і є відповідністю перевізника вимогам передбаченими статтям 45 та 46 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Позивач зазначає, що він відповідаючи вимогам статей 45-46 Закону України "Про автомобільний транспорт", будучи єдиним перевізником-претендентом на об'єкти конкурсу, не був визнаний переможцем конкурсу, оскільки не маючи повноважень на голосування, конкурсний комітет все ж таки проголосував за те, щоб не віддавати на обслуговування єдиному перевізнику-претенденту маршрути винесені на конкурс.
При цьому позивач наголошує, що ні організатор, ні конкурсний комітет не визначають, а визнають переможцем перевізника-претендента за таких обставин, які склалися на конкурсі за участі приватного підприємства "АТП Поділля-Тур".
У зв'язку з вище викладеним, конкурсний комітет та виконавчий комітет Хмельницької міської ради провели конкурс згідно порядку № 10181 від 03.12.2008 року ( редакція від 22.03.2017 року), який не відповідав нормам чинного законодавств на день проведення конкурсу, так як, під час прийняття рішення про визначення переможця конкурсу № 6 від 23.03.2018 року, конкурсний комітет діяв всупереч діючим нормам Порядку № 1081 зі змінами від 07.02.2018 року, що стало наслідком прийняття рішення № 327 від 26.04.2018 виконавчим комітетом Хмельницької міської ради по конкурсу № 6, яке позивач також просить скасувати.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.05.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав суду пояснення посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача - виконавчого комітету Хмельницької міської ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно відзиву поданого на даний адміністративний позов.
В обгрунтування відзиву зазначила, що предметом оскарження в даній справі є рішення конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 327 від 26.04.2018 року по об'єкту конкурсу № 6. Для участі у конкурсі № 6 свої пропозиції подав лише позивач. Вказаного перевізника-претендента було допущено до участі у конкурсі.
Відповідно до пунктів 13, 40 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування" (в редакції до 17.03.2018 року), якщо в конкурсі взяв участь тільки один перевізник-претендент, його може бути визнано переможцем конкурсу. У цьому разі конкурсний комітет шляхом голосування може прийняти рішення про надання права перевізнику-претенденту здійснювати перевезення пасажирів на об'єкті конкурсу.
Під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів.
Пунктом 47 зазначеного Порядку передбачено, що рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні у присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Результати проведення конкурсу зафіксовані в протоколі № 6 засідання конкурсного комітету по підготовці та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування по об'єкту конкурсу № 6 від 23.03.2018 року.
Як вбачається з вказаного протоколу за пропозицію визнати переможцем конкурсу приватне підприємство "АТП Поділля - Тур" проголосувало "за" - 0 осіб, "проти" - 3 особи, "утрималося" - 6 осіб. Таким чином конкурсним комітетом не було визнано переможцем конкурсу приватне підприємство "АТП Поділля - Тур", оскільки дане рішення не набрало достатньої кількості голосів.
Вказана норма пункту 47 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081, є чинною і після внесення в Порядок змін згідно постанови Кабінету Міністрів України № 180 від 07.02.2018 року, яка набрала чинності 17.03.2018 року.
Зі змісту пунктів 13, 40, 47 вказаного Порядку вбачається, що незалежно від кількості перевізників - претендентів у будь-якому випадку конкурсним комітетом повинно бути розглянуто пропозиції перевізника - претендента і за результатами їх розгляду прийнято рішення про результати конкурсу.
При цьому рішення приймається шляхом голосування простою більшістю голосів, за умови присутності не менш як половини його складу. Члени конкурсного комітету здійснюють голосування за своїм внутрішнім переконанням.
Виходячи з вищевикладеного відповідач вважає, що рішення конкурсного комітету було прийнято на підставі, в межах та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
Дане рішення конкурсного комітету було підставою для прийняття виконавчим комітетом Хмельницької міської ради рішення № 327 від 26.04.2018 року по об'єкту конкурсу № 6.
Вказаним рішенням було визнано конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування по конкурсу № 6 таким, у якому не було визначено переможця, та було доручено управлінню транспорту та зв'язку провести конкурс по об'єкту конкурсу № 6. Також з метою забезпечення перевезень до проведення конкурсу було призначено тимчасового перевізника на автобусних маршрутах загального користування по об'єкту конкурсу № 6.
Тому представник відповідача вважає, що підстав для визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету та рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 327 від 26.04.2018 року, немає.
Стосовно посилань позивача, що на момент проведення конкурсу діяла нова редакція Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 180 від 07.02.2018 року, яка набрала чинності 17.03.2018 року, відповідач зазначив, що пунктом 36 вищевказаного Порядку передбачено, що інформація про будь-яку зміну умов конкурсу повинна бути доведена до відома всіх перевізників претендентів не менше як за 20 днів до дати проведення конкурсу шляхом опублікування у засобах масової інформації, в яких було розміщено оголошення про проведення конкурсу.
Зміни до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, із змінами, внесені постановою Кабінету Міністрів України № 180 від 07.02.2018 року, набрали чинності 17.03.2018 року, тобто за 06 днів до конкурсу, який повинен був бути проведений 23.03.2018 року, що не надавало можливості ні повідомити про ці зміни перевізників-претендентів, ні внести відповідні зміни у свій Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 06.09.2017 року № 607, тому конкурс проводився на підставі Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081 (в редакції до 17.03.2018 року) та на підставі Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 06.09.2017 року № 607.
З врахуванням викладених обставин, відповідач вважає, що даний адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Представник відповідача - конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради, в судове засідання не прибув, хоча відповідач був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача виконавчого комітету Хмельницької міської ради, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що приватне підприємство "АТП Поділля-Тур" є автомобільним перевізником в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт" - юридичною особою, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті видала позивачу ліцензію серії АЕ № 264564 (дата прийняття рішення про видачу 09.04.2013 року № 298) на дозволений вид діяльності - внутрішні перевезення пасажирів автобусами. Строк дії ліцензії необмежений.
Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради оголошено конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, про що подано оголошення в газету "Проскурів".
22 лютого 2018 року дане оголошення опубліковане в номері газети № 8 (2262) .
Одним з об'єктів зазначеного конкурсу є об'єкт № 6 - маршрути № 20 "Катіон-Лезневе", та № 47 "Перший парковий-Катіон".
06.03.2018 року приватне підприємство "АТП Поділля-Тур", як перевізник-претендент подало до управління транспорту та зв'язку Хмельницької міської ради заяву та документи для участі в конкурсі № 6.
23.03.2018 року в приміщенні Хмельницької міської ради відбулися конкурси з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в м. Хмельницькому, в тому числі і конкурс № 6.
Під час розкриття пропозицій та заяв на конкурс № 6, приватне підприємство "АТП Поділля-Тур" виявилося єдиним (одним) перевізником-претендентом на об'єкти конкурсу № 6.
Конкурсний комітет по організації та проведенню конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом виконавчого комітету Хмельницької міської ради, встановивши що перевізник-претендент приватне підприємство "АТП Поділля-Тур" відповідає вимогам Закону України "Про автомобільний транспорт", шляхом голосування допустив його до участі у конкурсі.
За відсутності інших пропозицій від претендентів-перевізників приватне підприємство "АТП Поділля-Тур" стало єдиним допущеним до участі у конкурсі претендентом-перевізником на об'єкт конкурсу № 6.
На засіданні конкурсного комітету члени комітету шляхом голосування прийняли рішення у формі протоколу № 6 від 23.03.2018 року про невизнання приватного підприємства "АТП Поділля-Тур" переможцем конкурсу.
В подальшому на підставі даного протокольного рішення виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийнято рішення від 26.04.2018 року № 327 "Про визнання конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування по об'єкту конкурсу № 6 таким, у якому не визначено переможця, призначення тимчасового автомобільного перевізника та проведення конкурсу", яким вирішено визнати конкурс з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування по об'єкту конкурсу № 6 таким, у якому не визначено переможця, та призначити товариство з обмеженою відповідальністю "Рембуд-транс" тимчасовим перевізником на автобусні маршрути загального користування, про об'єкту конкурсу № 6, в якому не визначено переможця.
Позивач, вважаючи дані рішення протиправними, звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суду зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови та порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування регулюються Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05 квітня 2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344-III) та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081 (далі - Порядок № 1081).
Згідно з частиною 2 статті 5 Закону № 2344-III державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту спрямовані, зокрема, на створення рівних умов для роботи всіх суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, обмеження монополізму та розвиток конкуренції.
Відповідно до статті 43 Закону № 2344-III визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 44 Закону № 2344-III встановлено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Статтею 45 Закону № 2344-ІІІ визначені вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі. Згідно з цією нормою, у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
Згідно з пунктом 17 Порядку № 1081 у конкурсі можуть брати участь підприємства (організації), які відповідають вимогам, що встановлені статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт", а також умовам проведення відповідного конкурсу.
Відповідно до статті 46 Закону № 2344-ІІІ для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи:
заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент;
відомості за підписом суб'єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником;
відомості про додаткові умови обслуговування маршруту;
документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.
Для участі у конкурсі позивач подав відповідні пакети документів, комплектність даних документів була перевірена організатором конкурсу.
Судом встановлено, що документи, подані претендентом - приватним підприємством "АТП Поділля-Тур" для участі у конкурсі на визначення перевізника на об'єкт конкурсу № 6 маршрути № 20 "Катіон-Лезневе", та № 47 "Перший парковий-Катіон" відповідають вимогам Закону України "Про автомобільний транспорт", Порядку № 1081 та умовам конкурсу, тому відповідач правомірно допустив зазначеного претендента до участі у конкурсі.
Під час розкриття пропозицій та заяв на конкурс № 6, приватне підприємство "АТП Поділля-Тур" виявилося одним претендентом на об'єкт конкурсу № 6, та як наслідок до конкурсу був допущений один позивач.
В судовому засіданні встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 року № 180 Про внесення змін до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування вирішено внести зміни до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081. Вказана постанова набрала чинності 17.03.2018 року.
Відповідно до пункту 13 даної постанови, якщо перевізником-претендентом на один чи кілька об'єктів конкурсу є тільки один автомобільний перевізник, він визнається переможцем у разі його відповідності вимогам статей 45 і 46 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до вимог статтей 45 і 46 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі відсутності на конкурсі представника перевізника-претендента на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах конкурсний комітет розглядає конкурсні пропозиції, викладені в поданих претендентом документах.
Організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом.
Організатор перевезень визнає перевізником-претендентом на конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, який посів друге місце, того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом, без урахування показника переможця конкурсу.
У разі коли перевізники-претенденти під час участі у конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах набрали однакову кількість балів, переможець конкурсу визначається шляхом голосування.
Перевізника-претендента, визнаного переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, може бути визнано таким, лише у разі, коли набрана ним за окремим об'єктом конкурсу кількість балів вища ніж нуль.
Організатор перевезень визнає переможцем чи переможцями конкурсу з перевезення пасажирів на міжобласних автобусних маршрутах того перевізника чи перевізників, які відповідають вимогам статей 45 і 46 Закону України "Про автомобільний транспорт" та цього Порядку.
Відповідно до пункту 47 Порядку № 10181 рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Суд зазначає, що 23.03.2018 року конкурсним комітетом прийнято рішення про невизнання переможцем позивачем, оскільки він не набрав достатньої кількості голосів.
Із пояснень представника позивача, та представника відповідача встановлено, що дане рішення прийнято на підставі Порядку № 10181 в редакції чинній до 17.03. 2018 року, та обгрунтовано тим, що відповідно до пункту 13 Порядку № 10181 в старій редакції, якщо в конкурсі взяв участь тільки один перевізник-претендент, його може бути визнано переможцем конкурсу. У цьому разі конкурсний комітет шляхом голосування може приймати рішення про надання права перевізнику-претенденту здійснювати перевезення пасажирів на об'єкті конкурсу.
Оскільки в конкурсі приймав участь тільки один претендент-перевізник, тому бали не нараховувались, що відповідає вимогам як старого так і нового порядку.
Суд критично оцінює твердження представника відповідача щодо правомірності прийняття рішення за Порядком № 1081 в редакції чинній до 17.03.2018 року, оскільки безпосередньо сам конкурс проводився 23.03.2018 року, тобто в період чинності Порядку № 1081 в редакції від 07.02.2018 року, яка набрала чинності 17.03.2018 року, відповідно до пункту 13 якого, якщо перевізником-претендентом на один чи кілька об'єктів конкурсу є тільки один автомобільний перевізник, він визнається переможцем у разі його відповідності вимогам статей 45 і 46 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Проте відповідачем прийнято рішення, яке передбачене Порядком № 10181 в редакції чинній до 17.03.2018 року, відповідно до якого конкурсний комітет може, а не зобов'язаний визнати переможцем перевізника-претендента, якщо він один.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 року у справі № 1-7/99 вирішено положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
З врахуванням наведених норм суд вважає, що конкурсний комітет зобов'язаний був провести конкурс у відповідності до вимог Порядку № 1081 в редакції від 07.02.2018 року, яка набрала чинності 17.03.2018 року, а не Порядку № 1081 в редакції чинній до 17.03.2018 року, і прийняти відповідне рішення, передбачене Порядком № 1081 в редакції від 07.02.2018 року, яка набрала чинності 17.03.2018 року, чого ним зроблено не було.
Тому з врахуванням встановлених обставин, суд вважає, що протокольне рішення конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради по конкурсу № 6 від 23.03.2018 року, прийняте на основі протоколу № 6 від 23.03.2018 року засідання конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради по конкурсу № 6, необхідно визнати протиправним та скасувати.
Оскільки на підставі даного рішення, яке визнається судом протиправним та скасовується, виконавчим комітетом Хмельницької міської ради прийнято рішення від 26.04.2018 року № 327 "Про визнання конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування по об'єкту конкурсу № 6 таким, у якому не визначено переможця, призначення тимчасового автомобільного перевізника та проведення конкурсу", суд вважає, що воно також є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог, в яких позивач просить зобов'язати конкурсний комітет по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради, та виконавчий комітет Хмельницької міської ради визнати приватне підприємство "АТП Поділля - Тур" (код ЄДРПОУ 37016985) переможцем конкурсу № 6 від 23.03.2108 року з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування № 20 "Катіон - Лезневе" та № 47 "Перший Парковий - Катіон" оголошеного в газеті "Проскурів" № 8 (2262) від 22 лютого 2018 року, як єдиний перевізник - претендент на конкурсі, суд вважає за необхідне відмовити, враховуючи наступне.
Відповідно до пункту 47 Порядку № 1081 рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Тобто згідно норм чинного законодавства повноваження конкурсного комітету щодо визначення переможця у конкурсі реалізуються шляхом прийняття рішення на закритому в присутності не менш як половини його складу, в тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Таким чином визначенню переможця конкурсу передує процедура голосування членів конкурсного комітету, тому з метою належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати конкурсний комітет по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву, та документи, які були подані приватним підприємством "АТП Поділля-Тур" 06.03.2018 року для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування по об'єкту конкурсу № 6, на засіданні конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що даний позов необхідно задовольнити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов приватного підприємства "АТП Поділля-Тур" (вул. Шевченка, 64, оф.9, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 37016985) до виконавчого комітету Хмельницької міської ради (вул. Гагаріна, 3, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001, код ЄДРПОУ 04060772), конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради (вул. Гагаріна, 3, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001, код ЄДРПОУ 04060772) про визнання дій та рішень протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради по конкурсу № 6 від 23.03.2018 року, прийняте на основі протоколу № 6 від 23.03.2018 року засідання конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради по конкурсу № 6.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.04.2018 року № 327 "Про визнання конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування по об'єкту конкурсу № 6 таким, у якому не визначено переможця, призначення тимчасового автомобільного перевізника та проведення конкурсу".
Зобов'язати конкурсний комітет по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради повторно розглянути заяву, та документи, які були подані приватним підприємством "АТП Поділля-Тур" 06.03.2018 року для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування по об'єкту конкурсу № 6, на засіданні конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Хмельницької міської ради.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь приватного підприємства "АТП Поділля-Тур" 3524 грн., (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Хмельницької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 червня 2018 року
Головуючий суддя ОСОБА_3