Рішення від 13.06.2018 по справі 820/3948/18

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

13 червня 2018 р. справа № 820/3948/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, адреса реєстрації: Донецька обл., смт. Стіжківське, м. Шахтарська, вул. 2 Комсомольська, буд. 6, кв. 1; адреса реєстрації ВПО та проживання: 61135, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1), за його заявою від 20.11.2017 року, як уповноваженому представнику сім'ї;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за його заявою від 20.11.2017 року як уповноваженому представнику сім'ї у розмірі, що встановлений чинним законодавством України, а саме: ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) з 20.11.2017 року по 12.02.2018 року - у розмірі, встановленому для працездатних осіб - 442 грн. щомісяця, відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року, ОСОБА_2, особі з інвалідністю 2 групи - з 20.11.2017 року - по 12.02.2018 року - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність щомісяця;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради подати до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської облдержадміністрації необхідні документи для нарахування та здійснення виплати ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) та його матері ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_2) щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою Позивача від 20.11.2017 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з положеннями ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до положень ч.2 ст.263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа разом зі своєю матір'ю. Смт Стіжківське, м. Шахтарськ, Донецької області, де зареєстровані позивач та його мати, є тимчасово окупованою територією, що згідно з Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2004 року є підставою для надання позивачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. 19.01.2018 року позивач отримав повідомлення №105 на його звернення від 20.11.2017 року від Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради, яким було відмовлено у подовженні виплати адресної допомоги, що обґрунтовано тим, що смт Стіжківське Донецької області, де зареєстрований позивач, відсутнє у Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними з огляду на те, що м. Шахтарськ, відповідно до розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. №1085-р включено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а саме згідно з інформацією, яка розміщена на офіційному веб-порталі Верховної Ради України у розділі Ресурси/Україна. АДМІН. ТЕР. УСТРІЙ/Адміністративно-територіальний устрій/Донецька область/Населені пункти Донецької області/Відомості про райони, міста і селища міського типу Донецької області смт Стіжківське підпорядковане Шахтарській міській раді.».

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради з 2014 року та згідно його заяв від 21.11.2015, 16.05.2016, 16.05.2016, 16.05.2017 рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання була призначена виплата допомоги як уповноваженому члену сім'ї. На час призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, грошова допомога надавалась внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, та стояли на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців. 20.11.2017 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради з заявою про продовження виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на наступний шестимісячний строк. Після внесення відповідних змін до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 19.01.2017 року в призначені допомоги позивачу було відмовлено, у зв'язку з відсутністю смт Стіжківське міста Шахтарськ Донецької області у Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщена особа разом із своєю мамою. Відповідно до довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб від 05.05.2015 року №6343012532 та №6343012529, зареєстроване місце проживання позивача та його матері: смт. Стіжківське, м. Шахтарська, Донецької області.

Згідно заяв ОСОБА_1 від 12.11.2015, 16.05.2015, 16.11.2016, 16.05.2017 рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання була призначена виплата допомоги як уповноваженому члену сім'ї на період: з 12.11.2015 по 04.05.2016; з 16.05.2016 по 04.11.2016; з 16.11.2016 по 15.05.2017; з 16.05.2017 по 15.11.2017, відповідно.

20.11.2017 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради з заявою про продовження виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на наступний шестимісячний строк.

Відповіддю - повідомленням №105 від 19.01.2018 року Управління праці та соціального захисту Московського району Харківської міської ради позивачу було відмовлено у продовженні виплати грошової допомоги, оскільки смт Стіжківське, Донецької області відсутнє в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085.

Не погодившись із діями відповідача щодо відмови у подовженні виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам на наступний шестимісячний строк, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 (зі змінами, далі - Порядок).

Відповідно до п.2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085 (далі - Перелік).

Згідно пункту 3 зазначеного Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї.

Судом встановлено, що у додатках 1, 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085 в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року №1276-р відсутній такий населений пункт як смт Стіжківське.

У додатку 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №1085 в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 79-р зазначено міста обласного значення (у тому числі всі населені пункти, які адміністративно підпорядковані міським радам цих міст): м. Шахтарськ (у тому числі смт Контарне, смт Московське, смт Сердите, с-ще Дубове, с-ще Лобанівка, смт Стіжківське, с-ще Вінницьке, с-ще Чумаки, с-ще Вікторія, с-ще Гірне, с-ще Дорофієнко, с-ще Зарічне, с-ще Кищенко).

Тобто, смт Стіжківське не зазначено у Переліку в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року №1276-р, а включено до вказаного Переліку розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року № 79-р.

Судом встановлено, що у зв'язку з тим, що смт Стіжківське міста Шахтарськ Донецької обл. внесли до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, за заявою ОСОБА_1 від 12.02.2018 було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 12.02.2018 по 11.08.2018 в розмірі 2020,95 грн..

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність порушень законодавства в діях відповідача щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 адресної допомоги у якості внутрішньо переміщеної особи для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки на момент звернення позивача із заявою про призначення такої допомоги та на момент надання відповідачем відмови у її призначенні населений пункт, де позивач зареєстрований, не був внесений до Переліку в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин.

Відповідно, дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1), за його заявою від 20.11.2017 року, як уповноваженому представнику сім'ї, є правомірними та підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відстуні.

З огляду на викладене та враховуючи, що позовні вимоги:

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за його заявою від 20.11.2017 року як уповноваженому представнику сім'ї у розмірі, що встановлений чинним законодавством України, а саме: ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) з 20.11.2017 року по 12.02.2018 року - у розмірі, встановленому для працездатних осіб - 442 грн. щомісяця, відповідно до Постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року, ОСОБА_2, особі з інвалідністю 2 групи - з 20.11.2017 року - по 12.02.2018 року - 115 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність щомісяця;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради подати до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської облдержадміністрації необхідні документи для нарахування та здійснення виплати ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) та його матері ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_2) щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою Позивача від 20.11.2017 року;

є похідними, суд також не вбачає підстав для їх задоволення.

Окремо суд зазначає, що посилання позивача на те, що за інформацією, яка розміщена на офіційному веб-порталі Верховної Ради України у розділі Ресурси/Україна. АДМІН. ТЕР. УСТРІЙ/Адміністративно-територіальний устрій/Донецька область/Населені пункти Донецької області/Відомості про райони, міста і селища міського типу Донецької області смт Стіжківське підпорядковане Шахтарській міській раді, не стосуються правомірності оскаржуваних дій відповідача.

Під час прийняття оскаржуваного рішення, відповідач діяв виключно в межах наданих йому повноважень, які не передбачають право на власний розсуд вносити населені пункти до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. N 1085. При цьому питання призначення та виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам залежить виключно від внесення населеного пункту до вказаного переліку.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані дії відповідача вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, доказів, що свідчать про протилежне, до суду не надано, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, адреса реєстрації: Донецька обл., смт. Стіжківське, м. Шахтарська, вул. 2 Комсомольська, буд. 6, кв. 1; адреса реєстрації ВПО та проживання: 61135, АДРЕСА_1) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (61121, Харківська обл., місто Харків, проспект Тракторобудівників, будинок 144, код ЄДРПОУ 25864181) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, адреса реєстрації: Донецька обл., смт. Стіжківське, м. Шахтарська, вул. 2 Комсомольська, буд. 6, кв. 1; адреса реєстрації ВПО та проживання: 61135, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) на розрахунковий рахунок 31217206784011, отримувач коштів УДКСУ в Основ'янському районі м. Харкова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37999628, банк отримувача ГУДКCУ в Харківській області, код банку отримувача (МФО) 851011, код класифікації доходів бюджету 22030101.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 13.06.2018 року.

Суддя Біленський О.О.