12 червня 2018 року справа № 808/815/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.,
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року (суддя Лазаренко М.С.) по справі №808/815/18 за позовом ОСОБА_1 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просила:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахуванні пенсії за віком, з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати пенсію за віком відповідно до ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 17 вересня 2017 року з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років;
В обґрунтування заявлених вимог посилалась на те, що відповідачем було неправомірно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст.27, 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 17 вересня 2017 року з урахуванням положень п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” збільшивши пенсію за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року позов задоволено частково, а саме:
визнано протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області щодо відмови в перерахуванні ОСОБА_1 пенсії за віком, у відповідності до п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”;
зобов'язано Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України Запорізької області, починаючи з 01 лютого 2018 року перерахувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статей 27, 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в частині збільшення пенсії за кожний повний рік
страхового стажу понад 15 років.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням положень пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із дати звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. Встановивши те, що із такою заявою позивач звернувся 14.02.2018р., суд першої інстанції вказав на відсутність правових підстав для задоволення позову та перерахунку пенсії з 17 вересня 2017 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить рішення суду першої інстанції, в частині відмови у задоволенні заявлених вимог, скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що судом першої інстанції невірно застосовано положення ч.2 ст.122 КАС України, якою визначено шестимісячний строк звернення до суду із позовом. Позивач вказує на те, що він мав право на перерахунок пенсії і до звернення із заявою від 14.02.2018р., але відповідач самостійно не виконував вимоги закону та збільшив розмір його пенсії у відповідності до положень пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. З цих підстав, позивач вказує на те, що ним вірно визначено час, з якого слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, враховуючи дату звернення з позовом до суду та вимоги ч.2 ст.122 КАС України.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову у повному обсязі з огляду на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.311 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та перебуває на обліку в Енергодарському об'єднаному УПФУ в Запорізькій області з січня 1995 року як отримувач пенсії за віком, призначеної у відповідності до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058). Пенсія призначена із зменшенням пенсійного віку відповідно до пункту 1 статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як особі, яка працювала у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1086 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 по 31 грудня 1986 - не менше 5 календарних днів.
14 лютого 2018 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою перерахувати йому пенсію з моменту призначення, відповідно до п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон №796), за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.
Листом №42/К-1 від 28.02.2018 Енергодарське об'єднане УПФУ в Запорізької області відмовило в задоволенні зазначеної заяви з посиланням на те, що відповідно до чинного законодавства України виплата пенсії позивачу проводиться відповідно до норм Закону №1058 та розрахована відповідно до статей 27, 28 вказаного Закону. Крім того, зазначив, що позивач обґрунтовує свої позовні вимоги старою редакцією п.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в якій не було зазначено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4…. у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відмова відповідача у перерахунку пенсії, з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, стала підставою звернення з позовом до суду.
За наслідками перегляду судового рішення, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для часткового задоволення позову з огляду на наступне.
Щодо права позивача на перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796-ХІІ.
Статтею 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і цього Закону.
Частиною 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (зміни внесено згідно із Законом №2148-VIII від 03.10.2017)
Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що виходячи з наведених законодавчих приписів, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Порядок перерахунку пенсій Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не встановлений, водночас, ознакам, передбаченим вказаною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, суд першої інстанції правильно вказав на те, що особам, яким призначена пенсія на умовах, визначених положеннями Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Вказані висновки суду першої інстанції відповідають правовій позиції, яка висловлена Верховним Судом України у постанові від 20.09.2016 року у справі №21-1255а16.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в частині збільшення пенсії за кожний повний рік страхового стажу понад 15 років.
Визначаючи період, з якого слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, суд першої інстанції виходив з положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою встановлено, що перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
Встановивши те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 14.02.2018 року, суд вказав на те, що такий перерахунок повинен бути здійснений починаючи з 01.02.2018р.
Не погоджуючись з такими висновками суду першої інстанції позивач вказує на те, що судом не враховано положення ч.2 ст.122 КАС України, якою визначено шестимісячний строк звернення до суду із позовом. За позицією позивача, вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції був зобов'язаний врахувати дату звернення позивача із позовом до суду, положення ч.2 ст.122 КАС України та задовольнити позов у межах строків звернення з позовом до суду, які встановлені законом.
З такою позицією позивача суд апеляційної інстанції не погоджується з наступних підстав.
Як вбачається із положень ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції, на час виникнення спірних правовідносин) право на перерахунок пенсії із збільшенням її розміру мають особи, яким пенсія призначена на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У свою чергу, як зазначено вище, частина друга статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає право вибору особою умов, норм та порядку пенсійного забезпечення.
У спірному випадку розмір пенсії позивачу призначено за формулою, яка визначена частиною першою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, лише звернення позивача із заявою від 14.02.2018р. може свідчити про бажання позивача реалізувати своє право вибору, яке визначено , частиною другою статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і, як наслідок, про право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Таким чином, суд першої інстанції правильно виходив із того, що при визначені періоду, з якого слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, слід виходити із дати звернення позивача із заявою про такий перерахунок.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги позивача, не існує.
На підставі викладеного, керуючись статтями п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 327 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року по справі №808/815/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Повний текст постанови складено 12.06.2018р.
Головуючий суддя: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк