Рішення від 11.06.2018 по справі 814/151/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2018 р. № 814/151/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Фермерського господарства "Південні Лани", вул. Соборна, 58, Воскресенське, Вітовський район, Миколаївська область, 57210

до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135

про:визнання протиправними дії,

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Південні Лани» (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті з вимогами визнати протиправними дії відповідача щодо визначення позивачу суми сплати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 2909.70 євро, згідно розрахунку № б/н від 19.10.2017 складеному в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки МАЗ 6501 А8 д/н НОМЕР_1 з напівпричем МАЗ 83610310 д/н НОМЕР_2, під час рейдової перевірки 19.10.2017 в Миколаївському морському порту за адресою: м. Миколаїв, вул. 1-а Слобідська, 122/1.

13.03.2018 представником позивача подано уточнена позовна заява, відповідно до якої позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо визначення позивачу суми сплати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 2909.70 євро, згідно розрахунку № б/н від 19.10.2017 складеному в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки МАЗ 6501 А8 д/н НОМЕР_1 з напівпричем МАЗ 83610310 д/н НОМЕР_2, під час рейдової перевірки 19.10.2017 в Миколаївському морському порту за адресою: м. Миколаїв, вул. 1-а Слобідська, 122/1, та скасувати Постанову № 009814 від 16.11.2017 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.

Суд розглядає адміністративну справу з урахуванням уточнених позовних вимог.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ним не здійснювалися перевезення вантажів на автомобілі НОМЕР_3 з напівпричем МАЗ 83610310 д/н НОМЕР_2. Зазначений автомобіль був переданий позивачем в оренду приватному підприємству «Онікс-Опт» за актом прийому-передачі до договору оренди транспортного засобу з екіпажем (водієм) № 1/07 від 01.07.2017 року, а тому складення стосовно нього розрахунків, покладення відповідальності за порушення граничних нормативів навантаження є необґрунтованим, а застосування адміністративно-господарського штрафу протиправним.

Ухвалою від 24.01.2018 відкрито спрощене провадження у справі та призначено судове засідання на 23.02.2018.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав просив відкласти судове засідання призначене на 23.02.2018 в зв'язку з необхідністю надання доказів, що мають суттєве значення для справи. Судове засідання було відкладено до 19.03.2018, але відповідачем ніяких доказів та відзиву не надано.

Відповідно до положень ч. 4. ст. 159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи письмовими доказами. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив таке.

Позивач є власником автомобіля НОМЕР_4 з напівпричем МАЗ 83610310 д/н НОМЕР_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

19.10.2017 в Миколаївському морському торгівельному порту інспекторами управління Укртрансбезпеки в Миколаївській області було проведено рейдову перевірку транспортного засобу марки МАЗ 6501 А8 д/н НОМЕР_1 з напівпричем МАЗ 83610310 д/н НОМЕР_2. під час якої здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу та виявлено перевищення вагових параметрів, що є порушенням законодавства про автомобільний транспорт.

За наслідками заходів контролю, працівниками Укртрансбезпеки був складений Акти № 0004013 від 19.10.2017про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та Розрахунок № б/н до Акту від 19.10.2017, яким фермерському господарству «Південні Лани» визначено плату за проїзд велтковагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування у розмірі 2909,70 євро. Крім того, постановою № 009814 від 16.11.2017 застосовано адміністративно - господарський штраф в сумі 1700,00 грн., за яким передбачена відповідальність за порушення абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме посвідчення водія відповідної категорії, полісу обов'язкового особистого страхування водія від нещасних випадків на транспорті, індивідуальної контрольної книги водія.

При цьому, в Акті зазначено фермерське господарство «Південні Лани» як суб'єкта, що перевірявся.

Відповідно до п.22.5 Правил дорожнього руху, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Відповідно до п.21 Порядку у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Разом з тим, відповідно до п.28. Порядку плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Тобто, обов'язок внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу покладено саме на перевізника.

Правила дорожнього руху, Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, не визначають поняття перевізника.

Таке визначення міститься лише у ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Автомобільний перевізник це не завжди власник автомобіля, це особа, яка його фактично використовує.

У цьому випадку, відповідно до товарно-транспортних накладних автомобільним перевізником зазначено приватне підприємство «Онікс-Опт». Позивачем наданий договір про передачу автомобіля та причепу в оренду саме цьому підприємству ПП «Онікс-Опт».

За таких обставин, оскільки Фермерське господарство «Південні Лани» не був перевізником, автомобіля який рухався з перевищенням габаритно-вагових параметрів, складання саме відносно нього розрахунків плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування є протиправним.

Фермерське господарство «Південні Лани» у цьому випадку не є суб'єктом внесення плати за проїзд.

До позивача постановою № 009814 від 16.11.2017 застосовано адміністративно - господарський штраф в сумі 1700,00 грн., за яким передбачена відповідальність за порушення абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме посвідчення водія відповідної категорії, полісу обов'язкового особистого страхування водія від нещасних випадків на транспорті, індивідуальної контрольної книги водія.

Як визначив відповідач у своєму Акті № 0004013 від 19.10.2017 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Фермерське господарство «Південні Лани», перевозився подільний вантаж - кукурудза. Чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами ( п.22.5 Правил дорожнього руху), тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, а може лише бути застосована відповідальність у вигляді плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів, тому позов належить задовольнити, а постанову від 16.11.2017 № 009814 - скасувати.

Згідно зі ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності прийняття спірної постанови.

Враховуючи те, що судом встановлено відсутність правових підстав для застосування до позивача штрафу, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований, тому задовольняє його у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Фермерського господарства "Південні Лани" (вул. Соборна, 58, смт. Воскресенське, Вітовський район, Миколаївська область, 57210 ідентифікаційний код 36587258) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135 ідентифікаційний код 39816845) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Державної служби України з питань безпеки на транспорті щодо визначення фермерському господарству "Південні Лани" суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 2909,70 євро, згідно розрахунку № б/н від 19.10.2017 складеному в рамках габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки МАЗ 6501 А8 д/н НОМЕР_1 з напівпричепом МАЗ 836103 д/н НОМЕР_2, під час рейдової перевірки 19.10.2017 року в Миколаївському морському торгівельному порту за адресою: м. Миколаїв, вул. 1-а Слобідська, 122/1.

3. Визнати протиправною та скасувати постанову № 009814 від 16.11.2017 Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 грн.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135 ідентифікаційний код 39816845) на користь Фермерського господарства "Південні Лани" (вул. Соборна, 58, Воскресенське, Вітовський район, Миколаївська область, 57210 ідентифікаційний код 36587258) судові витрати в розмірі 1762,00 грн.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.М. Мельник