ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
12 червня 2018 року № 826/14558/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до 1) Головного управління Національної поліції України у місті Києві;
2) Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
3) Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві
про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України у м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Національної поліції України у м. Києві та Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві щодо обмеження права на перерахунок розміру призначеної пенсії громадянина ОСОБА_1 у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головне управління Національної поліції України у м. Києві та Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в місті Києві провести всі необхідні дії з перерахунку та виплати пенсії громадянину ОСОБА_1 з 01.01.2016 року виходячи із наступних складових грошового забезпечення:
· посадовий оклад (додаток 4 Постанови КМУ №988-2015-чинна) в розмірі, що дорівнює 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень, 00 копійок);
· оклад за спеціальним званням (додаток 1 Постанови КМУ №988) в розмірі, що дорівнює 2400,00 грн. (дві тисячі чотириста гривень, 00 копійок).
· премії 130 відсотків посадового окладу та економії фонду грошового забезпечення (пункт 1 та підпункт 2 пункту 5 Постанови КМУ №1294) в розмірі, що дорівнює 7436,00 грн. (сім тисяч чотириста тридцять шість гривень, 00 копійок);
· надбавка за вислугу років 40 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням (додаток 29 та п.6 Постанови №1294) в розмірі, що дорівнює 2320,00 грн. (дві тисячі триста двадцять гривень, 00 копійок);
· надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (Абзац третій підпункту 1 пункту 5 Постанови №1294) в розмірі, що дорівнює 4060,00 грн. (чотири тисячі шістдесят гривень, 00 копійок);
· надбавка за таємність 10 відсотків посадового окладу (п. 7 розділ 2 наказу МВС від 06.04.2016 року №260 та наказу МВС України від 23.04.2015 року №475) в розмірі, що дорівнює 340,00 грн. (триста сорок гривень, 00 копійок);
· надбавка за стаж служби 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням (додаток 11 Постанови КМУ №988) в розмірі, що дорівнює 3150,00 грн. (три тисячі сто п'ятдесят гривень, 00 копійок);
· вихідна допомога при звільненні в розмірі 91 008,13 грн. (дев'яносто одна тисяча вісім гривень, 13 копійок), що загалом становлять 114 114,13 грн. (сто чотирнадцять тисяч сто чотирнадцять гривень, 13 копійок);
- встановити строк для подання Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві до Окружного адміністративного суду м. Києва звіту про виконання постанови.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.12.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2018 року зупинено провадження в адміністративній справі №826/14558/17 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду в адміністративній справі №820/6514/17
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2018 провадження в адміністративній справі №826/14558/17 поновлено та призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні 16.05.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Зазначає, що звернувся з письмовою заявою до ГУ ПФУ в м. Києві щодо перерахунку розміру пенсії відповідно до чинного законодавства.
Листом від 06.06.2017 №13006/03 Головне Управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про те, що пенсія ОСОБА_1 призначена на підставі документів, які надані уповноваженим структурним підрозділом.
Перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача-1 у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив та просив відмовити в їх задоволенні з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача-2 в судове засідання не прибув з невідомих причин, у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не надав.
Представник відповідача-3 через канцелярію Окружного адміністративного суду надав відзив на позовну заяву у тексті якого заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування заперечення проти позову відповідач-3 зазначив, що Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в місті Києві є територіальним органом виконавчої влади, та на момент виникнення спірних правовідносин не було підстав здійснювати перерахунок пенсії позивача на умовах та в порядку закріплених нормою, що не набрала законної сили.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, у відповідному судовому засіданні, суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 червня 2018 року допущено заміну відповідача його правонаступником, а саме: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22899069) на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368).
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ України, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_2 від 13.06.2014. Перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017 Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органу внутрішніх справ відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Листом Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року №9493/02-23 повідомлено територіальні органи (головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.
На підставі вищевикладеного, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу МВС України від 06.04.2016 №260, Головним управлінням МВС України в місті Києві видано довідку від 09.06.2017 №45526 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії».
15.06.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою, в якій просив провести перерахунок та здійснити виплату пенсії відповідно до чинного законодавства починаючи з 01.01.2016 року.
У відповідь на звернення позивача від 15.06.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві листом від 06.06.2017 року №13006/03 повідомило позивача про те, що довідка щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 на момент розгляду звернення до ГУ ПФУ в м.Києві не надходила.
Разом з тим відповідачем визнано право позивача на перерахунок пенсії та повідомлено, що перерахунок та виплата пенсії буде проведена після надходження коштів з Державного бюджету України.
Позивач вважаючи таку бездіяльність відповідачів щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, звернувся до суду за захистом своїх порушених прав .
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18.11.2015 року №947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова №988 набрала чинності 02.12.2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393» (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008 року
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Судом встановлено, що на виконання пункту 3 Порядку №45, Міністерство внутрішніх справ України листом від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017, повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Листом від 28.03.2017 року №9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив своїм територіальним органам про підготовку та надання Ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
На підставі наданих списків, Головним управлінням МВС України в місті Києві на ім'я ОСОБА_1 видано довідку від 09.06.2017 року №45526 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Позивач 06.06.2017 року звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою для проведення перерахунку пенсії, однак отримав відмову з посиланням на те, що довідка щодо розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 на момент розгляду звернення до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві не надходила.
Разом з тим відповідачем визнано право позивача на перерахунок пенсії та повідомлено, що перерахунок та виплата пенсії буде проведена після надходження вказаної довідки та коштів з Державного бюджету України.
Суд вважає посилання відповідача у листі від 06.06.2017 року №13006/03 на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення перерахунку пенсії позивачу безпідставними, оскільки реалізація особою прав пов'язаних з отриманням бюджетних коштів, які базуються на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» від 08.11.2015 року).
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.8, ч. 2 ст.19 Основного Закону України).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою в Конституції України виокремлюються певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (рішення від 20.03.2002 року №5-рп/2002, від 17.03.2004 року №7-рп/2004).
В Рішенні від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 року у справі №21-399во10, від 07.12.2012 року у справі №21-977во10, від 03.12.2010 року у справі №21- 44а10).
Така правова позиція узгоджується з висновками Конституційного Суду України викладених у рішеннях від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, від 17.03.2004 року № 7-рп/2004, від 01.12.2004 року № 20-рп/2004, від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Крім того, Конституційний Суд України розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист певних категорій громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99, від 20.03.2002 року №5-рп/2002, від 20.12.2016 року №7-рп/2016).
У рішенні від 06.07.1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку.
Тобто, заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, не можуть бути скасовані у зв'язку з економічною доцільністю чи соціально-економічними обставинами.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що Головним Управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві безпідставно не було вчинено відповідних дій з перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Головного управління МВС України в м.Києві «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» від 09.06.2017 року №45526, з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року №900, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988, чим допущено протиправну бездіяльність, а відтак позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Такий висновок відповідає правовій позиції, яку висловив Верховий Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 року у справі №820/6514/17 (№Пз/9901/8/18).
Разом з тим, судом не встановлено, що Головним управління Національної поліції України у м. Києві та Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в місті Києві було допущено обмеження права на перерахунок розміру призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.
З огляду на вищевказане, позовна вимога в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції України у м. Києві та Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві задоволенню не підлягає.
Щодо позовної вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві суд дійшов висновку, що протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві порушено право позивача на перерахунок пенсії, передбачене Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідачів Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Національної поліції України у м. Києві та Ліквідаційну комісію Головного управління МВС України в місті Києві провести всі необхідні дії з перерахунку та виплати пенсії громадянину ОСОБА_1 з 01.01.2016 року виходячи із наступних складових грошового забезпечення:
· посадовий оклад (додаток 4 Постанови КМУ №988-2015-чинна) в розмірі, що дорівнює 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень, 00 копійок);
· оклад за спеціальним званням (додаток 1 Постанови КМУ №988) в розмірі, що дорівнює 2400,00 грн. (дві тисячі чотириста гривень, 00 копійок).
· премії 130 відсотків посадового окладу та економії фонду грошового забезпечення (пункт 1 та підпункт 2 пункту 5 Постанови КМУ №1294) в розмірі, що дорівнює 7436,00 грн. (сім тисяч чотириста тридцять шість гривень, 00 копійок);
· надбавка за вислугу років 40 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням (додаток 29 та п.6 Постанови №1294) в розмірі, що дорівнює 2320,00 грн. (дві тисячі триста двадцять гривень, 00 копійок);
· надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років (Абзац третій підпункту 1 пункту 5 Постанови №1294) в розмірі, що дорівнює 4060,00 грн. (чотири тисячі шістдесят гривень, 00 копійок);
· надбавка за таємність 10 відсотків посадового окладу (п. 7 розділ 2 наказу МВС від 06.04.2016 року №260 та наказу МВС України від 23.04.2015 року №475) в розмірі, що дорівнює 340,00 грн. (триста сорок гривень, 00 копійок);
· надбавка за стаж служби 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням (додаток 11 Постанови КМУ №988) в розмірі, що дорівнює 3150,00 грн. (три тисячі сто п'ятдесят гривень, 00 копійок);
вихідна допомога при звільненні в розмірі 91 008,13 грн. (дев'яносто одна тисяча вісім гривень, 13 копійок), що загалом становлять 114 114,13 грн. (сто чотирнадцять тисяч сто чотирнадцять гривень, 13 копійок), суд зазначає наступне.
Дослідивши матеріали справи суд встановив, що вказана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 року №820/6514/17 (№ Пз/9901/8/18), а саме:
- позивач: пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якій призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ»;
- відповідач: суб'єкт владних повноважень - територіальний орган Пенсійного фонду України, на обліку якого стоїть позивач та який здійснює виплату пенсії позивачу;
- предмет спору: бездіяльність відповідача (відмова вчинити дії) щодо перерахунку та виплати пенсії пенсіонеру органів внутрішніх справ з 01 січня 2016 року згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданих відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Відповідно до Пункту 56 висновку Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
З матеріалів справи вбачається, що вищевказана довідка від 09.06.2017 №4526 на підставі якої має бути проведено перерахунок пенсії є чинною, оскільки протилежних доказів на підтвердження її скасування або визнання такою, яка не може бути застосована для перерахунку пенсії позивача жодною зі сторін до суду не надано.
Крім того, судом не встановлено та матеріалами справи не підтверджено, що позивач звертався до суду з позовом щодо включення цих сум до такої довідки, або видачі нової довідки з врахуванням таких складових грошового забезпечення, а саме:
· посадового окладу - 3400,00 грн.;
· окладу за спеціальним званням - 2400,00 грн.;
· премії -130 % в розмірі, що дорівнює 7436,00 грн.;
· надбавки за вислугу років 40% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням в розмірі, що дорівнює - 2320,00 грн.;
· надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років- 4060,00 грн.;
· надбавки за таємність 10% посадового окладу- 340,00 грн.;
· надбавки за стаж служби 50% - 3150,00 грн.;
· вихідної допомоги при звільненні в розмірі 91 008,13 грн., що загалом становлять 114 114,13 грн. (сто чотирнадцять тисяч сто чотирнадцять гривень, 13 копійок).
Оскільки предметом цього спору є проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, а вказана справа підпадає під ознаки типової справи, відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачу необхідно здійснювати на підставі довідки від 09.06.2017 №45526 виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в місті Києві «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії».
Як вбачається з матеріалів справи у даній довідці відсутні вищевказані складові грошового забезпечення, з урахуванням яких позивач просить провести перерахунок пенсії, отже, за вказаних обставин, вимога в цій частині задоволенню не підлягає.
З огляду на те, що перерахунок та виплата пенсії відносяться до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, то відсутні підстави для зобов'язання Головного управління Національної поліції в місті Києві та Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в місті Києві на вчинення вказаних дій, а отже позовна вимога в цій частині задоволенню не підлягає.
Щодо вимоги про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що суду надано право, а не обов'язок зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За встановлених у даній справі обставин, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З матеріалів справи вбачається, що при пред'явленні позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1280,00 грн, що підтверджується оригіналами квитанцій від 13.12.2017 року №3436400, №3436413. Відтак, з урахуванням розміру задоволених позовних вимог, присудженню на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Керуючись статтями 139, 246, 257-263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 (04123, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Головного управління МВС України в місті Києві «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» від 09.06.2017 року № 45526.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (04123, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Головного управління МВС України в місті Києві «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» від 09.06.2017 року № 45526.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Присудити здійснені позивачем документально підтверджені судові витрати у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок грн. 00 коп.) на користь ОСОБА_1 (04123, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368).
Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Аверкова