Ухвала від 08.06.2018 по справі 810/1574/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

08 червня 2018 року м. Київ № 810/1574/18

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Арсірій Р.О., ознайомившись з позовною заявою і доданими до неї матеріалами

за позовом ОСОБА_1 ОСОБА_7 ОСОБА_4 ОСОБА_8

до Головне управління ДФС у Київській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

30 березня 2018 року до Київського окружного адміністративного суду міста Києва звернулися ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8 з позовом, в якому просять :

- скасувати наявні податкові повідомлення-рішення стосовно ОСОБА_1 (податкова вимога № 2131-10 від 19.09.2017 на суму 63 965,93 грн.) щодо сплати земельного податку на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_3 та заборонити ГУ ДФС у Київській області нараховувати ОСОБА_1, який має право здійснювати будь-які платежі та правочини без ідентифікаційного номеру, НОМЕР_1, земельний податок на зазначену земельну ділянку в майбутньому;

- скасувати наявний податковий борг по земельному податку з фізичних осіб, що обліковується в інтегрованій картці платника ОСОБА_7 станом на 22.11.2017 року (на суму 94013,57 грн.), кадастрові номера земельних ділянок НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6 та заборонити ГУ ДФС у Київській області нараховувати ОСОБА_7, який має право здійснювати будь-які платежі та правочини без ідентифікаційного номеру, паспорт НОМЕР_16, земельний податок на зазначені земельні ділянки в майбутньому;

- скасувати наявний податковий борг по земельному податку з фізичних осіб, стосовно ОСОБА_4 за 2017 рік (на суму 779,53 грн.) за земельні ділянки кадастрові номери НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_14, НОМЕР_15 та заборонити ГУ ДФС у Київській області нараховувати ОСОБА_4, РНОКПП: НОМЕР_2, земельний податок на зазначені земельні ділянки в майбутньому;

- скасувати наявний податковий борг по земельному податку з фізичних осіб, що обліковується в інтегрованій картці платника ОСОБА_8 станом на 08.12.2017 (на суму 58 305,90 грн.), за земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_17 та заборонити ГУ ДФС у Київській області нараховувати ОСОБА_8, який має право здійснювати будь-які платежі та правочини без ідентифікаційного номеру, паспорт НОМЕР_18, земельний податок на зазначені земельні ділянки в майбутньому

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.04.2018 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.05.2018 дану справу передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Супровідним листом від 02.05.2018 вих.№01-19/1945 дану справу передано до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Відповідно до протоколу автоматичного розподілу справ між суддями, справу передано на розгляд судді Арсірію Р.О.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.05.2018 дану справу повернуто Київському окружному адміністративному суду для доопрацювання.

07.06.2018 справу отримано Окружним адміністративним судом міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.06.2018 дану справу прийнято до свого провадження.

За змістом п.3 ч.1 ст.171 КАС України Суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам ст.ст.160, 161, 172 КАС України.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Як визначено в п. 2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Втім, позивачами не дотримано вказаних вище вимог процесуального Закону - в позовній заяві не зазначено офіційної електронної адреса або адреси електронної пошти та відомих номерів засобів зв'язку відповідача.

Як вбачається з пунктів 2-4 прохальної частини позовної заяви, позивачі просять суд скасувати наявний податковий борг по земельному податку з фізичних осіб, що обліковується в інтегрованій картці платника.

Проте, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності субєкта владних повноважень протиправною та зобовязання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) субєкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - субєкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень (частина 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України).

З огляду на наведені норми, суд дійшов висновку, що частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачає можливість звернення до суду з вимогою про «скасувати наявний податковий борг по земельному податку з фізичних осіб, що обліковується в інтегрованій картці платника».

Крім того, позивачами у позові не наведено правового обґрунтування звернення до суду з такими вимогами.

Також відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

При цьому, за змістом ч.1, 2 ст.9 Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Позовна заява не відповідає вимогам ч.3 ст.161 КАС України, як така, що не містить доказів сплати судового збору за розгляд Окружним адміністративним судом міста Києва заявлених позовних вимог.

Наявні в матеріалах справи квитанції №№ 49259 та 49158 від 26.03.2018 не приймається судом до уваги як доказ сплати судового збору, адже за вказаним платіжним документом судовий збір сплачений на користь іншого суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Статтею 59 Кодексу адміністративного судочинства України визначено документи, що підтверджують повноваження представників.

Згідно з п. 1 ч. 1 вищевказаної статті повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи.

Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою (частина 2 ст. 59 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до ч. ч. 5, 6 ст. 59 Кодексу адміністративного судочинства України відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді. Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.

У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання (ч. 8 ст. 59).

Згідно зі ст. 76 Закону України "Про нотаріат" вірність копії з копії документа може бути засвідчена нотаріусом, посадовою особою органу місцевого самоврядування, якщо вірність копії засвідчена в нотаріальному порядку або якщо ця копія видана підприємством, установою, організацією, що видала оригінал документа. В останньому випадку копія документа повинна бути викладена на бланку даного підприємства, установи, організації з відміткою про те, що оригінал документа знаходиться на даному підприємстві, в установі, організації.

Позовна заява від імені ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_8 підписана ОСОБА_1, як представником.

На підтвердження повноважень надано копії довіреностей не засвідчені належним чином, що не узгоджується з наведеними вище приписами.

Крім того, частина 4 ст. 161 КАС України, яка зобов?язує позивача додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

За змістом ч. 2 ст. 94 цього Кодексу письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Згідно з п. 5.27 Національного стандарту України "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 року № 55, копія документа засвідчується відміткою, що складається зі слів "Згідно з оригіналом", назвою посади, особистим підписом особи, яка засвідчує копію, її ініціалами та прізвищем, датою засвідчення копії, що проставляється у лівому нижньому куті документа. Одночасно підпис відповідальної особи на документі має бути засвідчений відбитком печатки організації (п. 5.26 цього Національного стандарту України).

Частиною ст.171 КАС України передбачено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Суд встановив, що позивачі додали до позовної заяви незавірені у встановленому порядку копії документів, що виключає можливість використання їх як доказів у справі.

Наведене дає суду підстави дійти висновку про невідповідність поданої позовної заяви вимогам, передбаченим п.2 частини 5 статті 160 КАС України, таким чином необхідно надати :

- позовної заяви, позовні вимоги якої відповідають положенням статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України у кількості для суду та відповідача;

- доказ сплати судового збору в сумі 2819,20 грн (704,80 грн за кожну позовну вимогу позивачів) за наступними реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Печерському районі міста Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача - ГУ ДКСУ у місті Києві, код банку отримувача (МФО) 820019, рахунок отримувача 31218206784007, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "Судовий збір, за позовом __ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Окружний адміністративний суд м.Києва";

- засвідчених належним чином копій усіх доданих до позову документів в одному примірнику

- належним чином оформлених довіреностей, які підтверджують повноваження ОСОБА_1 як представника в даній справі;

Вказані недоліки позовної заяви позивачам необхідно усунути протягом п'яти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Залишити позовну заяву без руху.

Встановити позивачам п'ятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

Попередити позивачів про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала, відповідно до ч. 2 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Р.О. Арсірій