13 червня 2018 року м.Кропивницький Справа № 811/1591/18
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Пасічник Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 25031, код НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:- визнати притиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року відповідно до ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року "1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №250 від 10.05.2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року "1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та довідки про розмір грошового забезпечення №250 від 10.05.2018 року з 01 грудня 2015 року.
В обґрунтування вимог вказав, що відповідачем протиправно не прийнято рішення щодо перерахунку пенсії відповідно до наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №250 від 10.05.2018 р., в якій зазначено про зміну посадового окладу.
Представником відповідача подано відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні вимог, посилаючись на те, що перерахунок пенсії не здійснюється, оскільки листом Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області від 18.03.2016 року за №1386/10/11-28-05-37, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року за № 77 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 і від 09.12.2015 № 1013”, довідки що були надані у лютому 2016 року, були відкликані, як недійсні (а.с.51-52).
Позивачем до суду подано відповідь на відзив, відповідно до змісту якого із відзивом відповідача не погоджується. Зазначає, що відомості у відзиві не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на законі (а.с.74-79).
Ухвалою суду від 29.05.2018 р. до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору залучено Головне управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (а.с.1).
Представником третьої особи подано до суду письмові пояснення в яких зазначено, що в результаті внесення змін до постанови №1013, постановою КМУ № 77 від 11.02.2016 року, посадовий оклад працівників податкової міліції та відповідно у відсотковому еквіваленті надбавки до посадового окладу залишилися без змін, внаслідок чого і фактичний розмір грошового забезпечення за посадою з якої було звільнено на пенсію позивача, згідно штатного розпису на 2016 рік затвердженого Головою ДФС України 01 лютого 2016 р., не збільшувався. Щодо обставин складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №250 від 10.05.2018 р. за посадою ОСОБА_1, зазначено, що довідку було складено відповідно до положень постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, без врахування змін внесених постановою КМУ від 11 лютого 2016 року № 77. Вказана довідка сформована в результаті звернення позивача (а.с.30-34).
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що позивач, є пенсіонером податкової міліції Державної податкової адміністрації України з 30.11.2006 року, відповідно до Наказу за №404-о, та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (а.с.43).
27.04.2018 року позивач звернувся до начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав перед звільненням, для перерахунку пенсії за постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів” (а.с.42).
Головним управлінням ДФС у Кіровоградської області сформована довідка за №250 від 10.05.2018, в якій вказано грошове забезпечення за посадою яку обіймав позивач, а саме - начальник відділу оперативного реагування УПМ ДПА у Кіровоградській області, за нормами чинними на 01 грудня 2015 року (а.с.44)
Позивач з вищевказаною довідкою звернувся до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області для здійснення перерахунку пенсії (а.с.15-16).
Головне управління ПФУ листом від 21.05.2018 р. за № 9231/03-19 відмовило в перерахунку пенсії позивачу, пославшись на порушення порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 р. за №45.
Додатково зазначено, що листом Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області, від 18.03.2016 року за №1386/10/11-28-05-37, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року за № 77 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 і від 09.12.2015 № 1013” були відкликані як недійсні 161 довідка, що були надані на адресу відповідача у лютому 2016 року, у т.ч. й довідка на позивача - ОСОБА_1.
Як зазначено вище, пенсію позивачу призначено на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсії регулюється статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ, якою передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до вимог пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Крім того, згідно із пунктом 3 вищезазначеного Порядку, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду України, на підставі довідок для перерахунку пенсії про розмір грошового забезпечення кожної особи, які видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. Довідки надаються за встановленою у додатку до Положення формою.
Підпунктом 3 п.1 Постанови КМУ, від 09.12.2015, № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (в редакції, що діяла з 15.12 2015) встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема додатками 1 - 37, 43 1, 43 2, 48 - 55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. N 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Відповідно до підпункту 2 п. 2 Постанови КМУ, від 11.02.2016, № 77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 і від 9 грудня 2015 р. № 1013", у пункті 1 Постанови КМУ від 9 грудня 2015 р. № 1013: підпункт 3 викладено в такій редакції:
"3) у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено, зокрема додатками 1 - 37, 43 1, 43 2, 48 - 55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Згідно пояснень представника третьої особи, в зв'язку із зазначеними змінами, з 01.01.2016 року не відбувалося підвищення окладів співробітникам податкової міліції ГУ ДФС у Кіровоградській області.
Доказів підвищення грошового забезпечення співробітникам податкової міліції ГУ ДФС у Кіровоградській області з 01.01.2016 позивачем до суду не надано.
Отже, відсутня безумовна підстава для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника податкової міліції, починаючи з 01.01.2016, а саме збільшення грошового забезпечення.
Аналогічна позиція викладена у постановах від 24.04.2012 р., 16.01.2013 року та 01.07.2014 р. (№№ 21-84а12, 21-416а12, 21-252а14 відповідно) Верховний Суд України, в яких зазначено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про правомірність бездіяльності відповідача щодо не перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №250 від 10.05.2018 р. та відсутність підстав для зобов'язання відповідача провести ОСОБА_2 перерахунок розміру раніше призначеної пенсії та виплати пенсію з 01.12.2015 р.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вже встановлено судом, порядок проведення перерахунку пенсії регулюється статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
01 березня 2018р. набрала чинності Постанова КМУ від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова 704).
Пунктом 1 Постанови 704 затверджено схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11.
Додатком 11 до Постанови 704 затверджено Схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби, зокрема вказана схема містить посаду начальник: управління, самостійного відділу, тобто посаду аналогічну займаній позивачем перед виходом на пенсію.
Отже, саме з дати набрання чинності Постанови 704, можливе підвищення розміру грошового забезпечення начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби, а отже і перерахунок пенсії позивачеві.
А тому, доводи позивача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" є помилковим, а отже не підлягають застосуванню.
Враховуючи вищевикладене суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Судових витрат, які б підлягали стягненню на користь відповідача судом не встановлено.
Керуючись ст.ст. 139, 243, 246, 371 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 25031, код НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_3