Постанова від 11.06.2018 по справі 803/128/18

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/3023/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :

головуючого судді: Запотічного І.І.,

суддів: Матковської З.М., Затолочного В.С.,

при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,

з участю представників відповідача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 ОСОБА_4" на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року (суддя: Плахтій Н.Б., ухвалена в м.Луцьку о 10:32, повний текст складено 19.03.2018р.) у справі № 803/128/18 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 ОСОБА_4" до Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення в частині,-

ВСТАНОВИВ:

В січні 2018р. Товариство з обмеженою відповідальністю “ВЕСТ ОЙЛ ГРУП” звернулося в суд з позовом до Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №797-1 від 20.12.2017р. в частині затвердження акта з визначення збитків власнику землі від 20.11.2017р., що нанесений територіальній громаді міста Луцька в особі Луцької міської ради внаслідок використання ТзОВ “ВЕСТ ОЙЛ ГРУП” земельних ділянок міської комунальної власності територіальної громади міста Луцька без правовстановлюючих документів.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, його в апеляційному порядку оскаржив позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 ОСОБА_4", вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове , яким позов задоволити повністю.

Як на доводи апеляційної скарги посилається на те, що відповідачем прийняте рішення від 20.12.2017р. №797-1, яким затверджено акт з визначення збитків ТзОВ “ВЕСТ ОЙЛ ГРУП”, завданих використанням земельних ділянок комунальної власності загальною площею 81651 кв. м., 14742 кв.м. та 837 кв.м., що розташовані в м.Луцьку на вул.Єршова, 1 за періоди з 01.01.2015р. по 31.12.2015р., з 01.01.2016р. по 31.12.2016р. та з 01.01.2017р. по 31.10.2017р. без правовстановлюючих документів. Вважає, що вказане рішення є незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки позивачем за період лютий 2015 - січень 2016 перераховано до бюджету м.Луцька земельного податку в загальній сумі 788255,78 грн., що не враховано комісією відповідача при складанні вищевказаного акта. Крім того, зазначає, що нарахування відповідачем суми збитків за період з 27.07.2016 по 28.01.2017 включно та період з 03.07.2017 по 31.10.2017 включно є неправомірним, оскільки у вказані періоди діяли відповідні рішення Луцької міської ради про передачу товариству земельних ділянок в оренду. Апелянт вважає, що рішення разом із затвердженим актом розрахунку збитків стане підставою для подання позову про стягнення збитків, однак питання правомірності такого нарахування можна спростувати у порядку звернення до адміністративного суду. Відтак вважає, що суд першої інстанції безпідставно відмовив в позові.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу вважає оскаржуване рішення суду законним та просить залишити його без змін.

Клопотання апелянта про відкладення розгляду справи відхилене судом як таке, що є необґрунтоване, оскільки апелянт не надав доказів неможливості забезпечити в судове засідання будь-якого іншого представника, який працює в ТзОВ “ВЕСТ ОЙЛ ГРУП” замість представника ОСОБА_5, яким подано клопотання .

В судовому засіданні представники відповідача заперечили проти апеляційної скарги, просили оскаржуване рішення суду залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників відповідача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, відзив на апеляційну скаргу, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції вірно встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Луцькою міською радою прийнято рішення від 26.02.2014 №55/103 “Про затвердження Порядку визначення та відшкодування Луцькій міській раді збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів”, зі змінами, внесеними рішеннями Луцької міської ради від 25.06.2014 №61/32 та від 25.10.2017 №32/50, яким затверджено Порядок визначення та відшкодування Луцькій міській раді збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів, форму Акта з визначення збитків та форму договору про добровільне відшкодування збитків.

В подальшому виконавчим комітетом Луцької міської ради прийнято рішення від 17.02.2016 №97-1, зі змінами, внесеними рішеннями від 03.08.2016 №463-1, від 28.04.2017 №214-1, яким створено комісію з визначення збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів, та затверджено її персональний склад.

20.12.2017 виконавчий комітет Луцької міської ради прийняв рішення №797-1 про затвердження актів комісії з визначення збитків власнику землі, пунктом 2 якого затверджено акт з визначення збитків власнику землі від 20.11.2017, нанесених територіальній громаді міста Луцька в особі Луцької міської ради внаслідок використання ТзОВ “ВЕСТ ОЙЛ ГРУП” земельних ділянок міської комунальної власності територіальної громади м.Луцька без правовстановлюючих документів, загальними площами 81651 кв. м., 14742 кв.м. та 837 кв.м., що розташовані в м.Луцьку на вул.Єршова, 1 за періоди з 01.01.2015 по 31.12.2015, з 01.01.2016 по 31.12.2016 та з 01.01.2017 по 31.10.2017 без правовстановлюючих документів.

З даним рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 ОСОБА_4" не погодилось та звернулось в суд з позовом.

Відповідно до статті 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Як передбачено ч.1,3 ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам (далі - Порядок №284).

Згідно пункту 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 №284, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Також пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Поряд з цим підпунктом 1 пункту “б” частини першої статті 33 Закону України Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997р. №280/97-ВР передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Враховуючи наведені вище норми колегія суддів погоджується з висновком суду першої першої інстанції, що виконавчий комітет Луцької міської ради, вважаючи, що ТзОВ “ВЕСТ ОЙЛ ГРУП” завдало органу місцевого самоврядування збитків у вигляді недоодержаних доходів, мав право та повноваження скласти акт з визначення збитків власнику землі від 20.11.2017 та затвердити його відповідним рішенням виконкому Луцької міської ради від 20.12.2017 №797-1.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що в даному випадку повноваження виконкому Луцької міської ради обмежуються лише прийняттям рішення про затвердження акту, оформленого комісією з визначення збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів. Що стосується відшкодування виявлених збитків, то вони не можуть бути примусово відшкодовані на підставі оскаржуваного рішення. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

Аналогічний правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 18.10.2016 у справі №21-51а16, який в силу вимог частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає врахуванню судом.

Відтак, оскільки рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.12.2017 №797-1 не порушує права, обов'язки чи інтереси позивача, не створює для апелянта жодних негативних наслідків, судом першої інстанції вірно відмовлено в позові.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що до повноважень виконавчого органу міської ради належить прийняття рішень про затвердження акта комісії з питань визначення розміру збитків, завданих внаслідок використання земельних ділянок міської комунальної власності без правовстановлюючих документів, при цьому міська рада не наділена такими повноваженнями, що в свою чергу виключає в даному випадку будь-які порушення відповідачем прав та інтересів ТзОВ “ВЕСТ ОЙЛ ГРУП”.

Посилання апелянта на те, що відповідачем в розрахунку суми збитків

не враховано суму сплачених позивачем коштів за період лютий 2015р.- січень 2016р. є безпідставним, оскільки вирішення питання щодо достовірності нарахування суми завданих збитків власнику землі, а також можливості їх стягнення здійснюється в порядку господарського судочинства.

Враховуючи наведене судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відтак підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.

Доводи апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 308, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_3 ОСОБА_4" залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16 березня 2018 року у справі № 803/128/18 без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.

На постанову протягом 30 днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_6

судді ОСОБА_7

ОСОБА_3

Повне судове рішення складено 13.06.2018р.