12 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/615/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулася з позовом до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень від 20.12.2017 № 817-2 «Про відмову підприємцю ОСОБА_1 у розміщенні стаціонарної тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23» та від 21.03.2018 № 173-10 «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.03.2018 позивачу було вручено рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.03.2018 № 173-10 «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23», яким позивача зобов'язано протягом семи днів з дати ухвалення цього рішення демонтувати тимчасову споруду, що розташована без відповідних правовстановлюючих та дозвільних документів на вул. Кравчука, 23 (кіоск), та відновити благоустрій території.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням з підстав незаконності іншого рішення відповідача від 20.12.2017 № 817-2 про відмову у розміщенні тимчасової споруди, а також у зв'язку із тим, що відповідач не наділений повноваженнями приймати рішення про демонтаж об'єктів нерухомого майна, які належать особам на праві приватної власності.
Позивач, з урахуванням заяви від 12.04.2018 (а. с. 29), просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.03.2018 № 173-10 «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23».
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 13.04.2018 про відкриття провадження в адміністративній справі позовну заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень в частині позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.12.2017 № 817-2 «Про відмову підприємцю ОСОБА_1 у розміщенні стаціонарної тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23» залишено без розгляду, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 21.03.2018 № 173-10 «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23», ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 1).
Крім того, у даній справі ухвалою суду від 13.04.2018 відмовлено у задоволенні заяви про забезпечення позову (а. с. 32-33), а ухвалою суду від 14.05.2018 витребувано у відповідача копію оскаржуваного рішення разом з документами, на підставі яких воно було прийняте (а. с. 40).
Станом на 11.06.2018 відповідач не подав відзив на позовну заяву.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак, справу вирішено на підставі наявних у ній матеріалів.
Крім того, від учасників справи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні не надходило.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення від 21.03.2018 № 173-10 «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23» необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 21.03.2018 виконавчий комітет Луцької міської ради прийняв рішення № 173-10 «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23», яким фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 зобов'язано протягом семи днів з дати ухвалення цього рішення демонтувати тимчасову споруду, що розташована без відповідних правовстановлюючих документів та дозвільних документів на вул. Кравчука, 23 (кіоск), та відновити благоустрій території (пункт 1), а у разі невиконання фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 пункту 1 цього рішення департаменту муніципальної варти міської ради демонтувати тимчасову споруду в законом встановлений спосіб та метод (пункт 3) (а. с. 43).
Як убачається із пояснювальної записки до проекту рішення виконкому «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23» (а. с. 44), інспекторами департаменту муніципальної варти в ході інспектування (відпрацювання) по вул. Кравчука, 23 в м. Луцьку було виявлено тимчасову споруду (торговельний кіоск), виконавчим комітетом Луцької міської ради ухвалено рішення від 20.12.2017 № 817-2 «Про відмову підприємцю ОСОБА_1 у розміщенні стаціонарної тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23» та ухвалено рішення від 20.12.2017 № 816-4 «Про розміщення підприємцем ОСОБА_2 стаціонарної тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23». На фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 за розміщення без відповідних дозвільних документів тимчасової споруди (кіоск) на вул. Кравчука, 23, що у м. Луцьку, було складено протокол від 14.02.2018 № 0531 за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення та підпунктами 9.3.5, 2.5.5.1.13 Правил благоустрою м. Луцька. Також фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 видано припис від 14.02.2018 № 0185 з пропозицією самостійного усунення порушення шляхом демонтажу даного об'єкта до 19.02.2018, проте вказаний об'єкт демонтовано не було. Отже, тимчасова споруда (кіоск) на вул. Кравчука, 23 встановлена без правовстановлюючих та дозвільних документів, а тому підлягає демонтажу. Реалізація рішення сприятиме відновленню порушеного благоустрою на території міста Луцька та формуванню сучасного міського середовища.
Відповідно до підпункту 7 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 2807-IV) благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
За приписами частини другої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належить: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.
Як передбачено частиною першою статті 73 Закону № 280/97-ВР, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Рішенням Луцької міської ради від 29.07.2009 № 44/2 «Про Правила благоустрою міста Луцька» затверджені Правила благоустрою міста Луцька (а. с. 51-53).
Згідно із пунктом 1 цих Правил Правила благоустрою міста Луцька (далі - Правила) установлюють порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою міста Луцька, визначають права та обов'язки учасників правовідносин у сфері благоустрою на території міста. Правила спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини і містять загальнообов'язкові норми, щодо порядку здійснення благоустрою, належного утримання та раціонального використання територій міста, організації упорядкування і охорони об'єктів благоустрою міста, за порушення яких настає відповідальність, передбачена законодавством України.
Відповідно до підпункту 2.5.5.1.13 Правил на об'єктах благоустрою міста забороняється: самовільно встановлювати рекламоносії, різноманітні конструкції, інформаційно-рекламні плакати, стаціонарні малі архітектурні форми.
Пунктом 9.3.5 Правил передбачено, що малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами, тимчасовими спорудами чи конструкціями, а використання земельної ділянки під ці споруди класифікується, як самовільне зайняття/захоплення землі. Вищезазначені об'єкти підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення. Якщо особа, що здійснила самовільне встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, не здійснила демонтаж у визначені приписом строки, демонтаж малих архітектурних форм та тимчасових споруд здійснюється в порядку, встановленому цими Правилами. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, не набуває права власності на них.
Пунктом 9.4 Правил регламентований порядок демонтажу самовільно встановлених малих архітектурних форм, тимчасових споруд та конструкцій, який включає в себе такі положення: демонтаж, перевезення, зберігання самовільно встановлених малих архітектурних форм, тимчасових споруд та конструкцій, власники яких ухиляються від демонтажу (або власники яких не відомі), відновлення благоустрою на місці самовільного їх встановлення, здійснюється за кошти місцевого бюджету. Відшкодування завданих збитків здійснюється в установленому порядку (підпункт 9.4.1; рішення про демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, тимчасових споруд чи конструкцій приймається виконавчими органами Луцької міської ради. (підпункт 9.4.2).
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.03.2018 № 173-10 «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23» прийняте виконавчим комітетом Луцької міської ради у межах його повноважень та з передбачених законодавством підстав, оскільки належна позивачу тимчасова споруда на вул. Кравчука, 23 у м. Луцьку була розташована без відповідних правовстановлюючих та дозвільних документів, що підтверджується листом управління містобудування та архітектури Луцької міської ради від 16.02.2018 № 20-13/6.3 (а. с. 48).
При вирішенні даного спору суд враховує, що позивач не надала суду правовстановлюючих та дозвільних документів на тимчасову споруду на вул. Кравчука, 23, в м. Луцьку (зокрема, доказів придбання зазначеної тимчасової споруди із дозвільними документами, як про це вказано у позовній заяві).
Крім того, суд враховує, що рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 20.12.2017 № 817-2 «Про відмову підприємцю ОСОБА_1 у розміщенні стаціонарної тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23» позивачу відмовлено у погодженні розміщення стаціонарної тимчасової споруди для продовження підприємницької діяльності (торговельного кіоску) на вул. Кравчука, 23 (біля ТЦ «Слон») у зв'язку з визначенням пріоритету підприємцю ОСОБА_2 у розміщенні стаціонарної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності (торговельного кіоску) на вул. Кравчука, 23 (біля ТЦ «Слон») (а. с. 12), при цьому, доказів скасування вказаного рішення до суду не подано.
Суд також не бере до уваги доводи позивача про відсутність у відповідача повноважень на прийняття оскаржуваного рішення, оскільки рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.03.2018 № 173-10 «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23» правомірно прийняте відносно не об'єкта нерухомого майна, а щодо тимчасової споруди, розташованої без відповідних правовстановлюючих та дозвільних документів.
Відтак, з наведених вище мотивів та підстав позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.03.2018 № 173-10 «Про демонтаж тимчасової споруди на вул. Кравчука, 23» до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, суд
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх