12 червня 2018 рокуЛьвів№ 876/10532/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Пліша М.А.,
з участю секретаря судового засідання Копанишин Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 серпня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними,-
суддя (судді) в суді першої інстанції - ОСОБА_2,
час ухвалення рішення не зазначений,
місце ухвалення рішення - м.Тернопіль,
дата складання повного тексту рішення не вказана,
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області перевести її із пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 02.03.2017 року.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 серпня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Постанова мотивована тим, що відповідно до довідки Міжрегіонального управління національного агентства України з питань державної служби у Чернівецькій, Івано- Франківській та Тернопільській областях Національного агентства України з питань державної служби №82/Т01006-17 від 07.06.2017 року, період роботи ОСОБА_1 на посаді інспектора податкової служби з 15.10.1993 року по 29.11.2013 року зараховується до стажу державної служби.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання - не зараховується до стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу».
Відзиву на апеляційну скаргу від позивача не надходило.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 05.12.2013 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
02.03.2017 року позивач звернулась до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із письмовою заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Протоколом №25 засідання комісії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області для розгляду спірних питань, пов'язаних з призначенням та перерахунком пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до спеціальних законів від 19.04.2017 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовлено. В обґрунтування зазначеного рішення вказано, що період роботи ОСОБА_1 з 15.10.1993 року по 30.06.2013 року у Головному управлінні ДФС у Тернопільській області не підлягає зарахуванню до стажу державної служби, право на призначення пенсії відповідно до Закону України №3723-Х11 від 16.12.1993 року у позивача відсутнє, оскільки згідно статті 343.1 Податкового кодексу України 2755УІ від 02.12.2010 року, статті 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-Х11 від 04.12.1990 року та постанов Кабінету Міністрів України, якщо посадовим особам контролюючих органів присвоюються спеціальні звання, то ці посади не належить до посад, віднесених до категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України №3723-Х11 від 16.12.1993 року.
Як вбачається із записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії БТ-1 №6121368, остання 15.10.1993 року була прийнята на посаду старшого державного податкового інспектора відділу зборів та стягнень податків з юридичних осіб Державної податкової інспекції по Тернопільському району (наказ №36-л) та 18.01.1995 року прийняла присягу державного службовця. Відповідно до наказу №44-о від 01.09.1994 року ОСОБА_1 присвоєно персональне звання-інспектор податкової служби III рангу, наказом №182-о від 29.08.1997 року - інспектор податкової служби II рангу, наказом № 1072-О від 30.10.2000 року-радник податкової служби III рангу, наказом №278-о від 22.11.2002 року - радник податкової служби II рангу, наказом №2-о від 27.06.2013 року-присвоєно 12 ранг державного службовця, наказом №78-о від 29.11.2013 року ОСОБА_1 звільнено з роботи.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції і вважає його таким, що відповідає правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно грунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обгрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обгрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ст. 344 Податкового Кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до вищезгаданої статті 37 Закону України «Про державну службу», передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст.343 Податкового кодексу України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби; державний радник податкової служби І рангу; державний радник податкової служби II рангу; державний радник податкової служби III рангу; радник податкової служби І рангу; радник податкової служби II рангу; радник податкової служби III рангу; інспектор податкової служби І рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу.
Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, який вступив в законну силу 01.05.2016 року, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Як вбачається з п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (діючого до набрання Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року законної силу) до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті податкової служби та її територіальних органів.
Оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити, визнати неправомірною відмову Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з часу звернення із заявою при призначення пенсії, тобто з 02.03.2017 року.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і не дають підстав стверджувати про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10 серпня 2017 року у справі № 607/7808/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_3
судді ОСОБА_4
ОСОБА_5