Справа № 826/13412/17 Суддя (судді) першої інстанції: Маруліна Л.О.
07 червня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Земляної Г.В., Мельничука В.П., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Тернопільській області на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 березня 2018 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Октава Фінанс» до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Октава Фінанс» (надалі за текстом - «ТОВ «Октава Фінанс») подано позов про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0007201403 від 14.09.2017 р., яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції за порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 р. № 265/95-ВР (надалі за текстом - «Закон № 265/95-ВР») у розмірі 1 699 грн.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що норми статті 3 Закону № 265/95-ВР не можуть бути до нього застосовані оскільки він не фінансовою компанією яка провадить діяльність з переказу коштів та обміну валют на підставі генеральної ліцензії виданої Національним банком України.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 березня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.
В апеляційній скарзі Головне управління ДФС у Тернопільській області просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Зокрема, скаржник звертає увагу на те, що в силу приписів Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти уповноважені фінансові установи, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти у пунктах обміну іноземної валюти, зобов'язані зареєструвати РРО, виконати його персоналізацію, опломбувати та перевести у фіскальний режим роботи.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 20 листопада 2015 р. Національний банк України видав ТОВ «Октава Фінанс» генеральну ліцензію № 165 на право здійснення операцій, зазначених у пункті 3 (діяльність з обміну валют) частини 1 статті 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», якщо вони є валютними операціями.
Наказом заступника начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області від 12.07.2017 р. зобов'язано провести фактичну перевірку позивача щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій.
На виконання цього наказу посадовими особами Головного управління ДФС у Тернопільській області здійснено фактичну перевірку пункту обміну валют, розташованого по вул. Грушевського, 25, в смт. Козова, Тернопільської області, у якому провадить господарську діяльність позивач.
За результатами перевірки складено акт № 0110/19/00/1403/39628794 від 13.05.2017р.
Згідно цьому акту ТОВ «Октава Фінанс» порушено вимоги пунктів 1, 2 статті 3 Закону № 265/95-ВР внаслідок не проведення розрахункової операції з купівлі-продажу іноземної валюти через РРО та не видачі розрахункового документа встановленої форми.
Такий висновок контролюючого органу обґрунтовано наступним.
До початку перевірки було здійснено продаж іноземної валюти (10 доларів США) по курсу 26 грн. 15 коп. за один долар США.
Від касира обмінного пункту отримано готівкові кошти в сумі 261 грн. 50 коп. без відповідного розрахункового документа, так як операція не проведена через РРО.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003251403 від 19.05.2017 р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1 грн.
ТОВ «Октава Фінанс» оскаржило назване податкове повідомлення-рішення в адміністративному порядку.
Рішенням Державної фіскальної служби України № 15650/6/99-99-11-03-01-25 від 20.07.2017 р. скаргу позивача залишено без задоволення та збільшено суму грошового зобов'язання, в частині донарахування фінансових санкцій, на 1 699 грн.
З урахуванням зазначеного рішення про результати розгляду скарги Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0007201403 від 14.09.2017 р., яким до ТОВ «Октава Фінанс», за порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону № 265/95-ВР та на підставі підпункту 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, пункту 1 статті 18 Закону № 265/95-ВР, застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 699 грн.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Пунктом 2 частини 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР установлено обов'язок названих суб'єктів видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно пункту 1 Розділу 2 Глави ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 547 від 14 червня 2016 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 липня 2016 р. за № 919/29049, уповноважені банки, уповноважені фінансові установи, національний оператор поштового зв'язку та їх агенти, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти у пунктах обміну іноземної валюти, касах фінансових установ, касах відокремлених підрозділів фінансових установ, касах відділень поштового зв'язку національного оператора поштового зв'язку, для здійснення операцій з купівлі-продажу валюти зобов'язані зареєструвати РРО відповідно до положень цього Порядку, виконати його персоналізацію, опломбувати та перевести у фіскальний режим роботи.
Підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначає, що постачання послуг - це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Пунктом 3 частини 1 статті 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 р. № 2664-III діяльність з обміну валют віднесено до фінансових послуг.
Таким чином, обмін валют є послугою в розумінні Податкового кодексу України, а отже на діяльність ТОВ «Октава Фінанс» поширюються вимоги статті 3 Закону № 265/95-ВР.
Приймаючи до уваги, що при здійсненні валютно-обмінної операції відповідач не провів її через реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідного розрахункового документу та не видав особі, яка отримала послугу, такий документ, колегія суддів погоджується з висновками та мотивуваннями відповідача про те, що ТОВ «Октава Фінанс» було порушено вимоги пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР.
Ухвалюючи рішення у справі, суд попередньої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти відсутні правові підстави для застосування позивачем реєстратора розрахункових операцій, а до відповідальності за порушення порядку здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти може бути притягнуто лише уповноважений банк або його агентів з посиланням на статті 4, 18 Закону № 265/95-ВР.
Стаття 4 Закону № 265/95-ВР визначає обов'язок уповноважених банків, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти, а також суб'єктів господарювання, які здійснюють ці операції на підставі агентських угод з уповноваженими банками, зокрема, проводити операції з купівлі-продажу іноземної валюти через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням у двох примірниках розрахункових документів, що підтверджують виконання цих операцій.
Статтею 18 Закону № 265/95-ВР передбачено застосування фінансових санкцій до уповноважених банків та суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками, у разі порушення встановленого цим Законом порядку виконання операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Тобто, наведеними правовими нормами визначено особливості діяльності з валютно-обмінних операцій та передбачено відповідальність за порушення порядку виконання цих операцій лише для особливих суб'єктів господарювання - уповноважених банків та суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на підставі агентських угод з уповноваженими банками.
Зазначені статті Закону № 265/95-ВР не скасовують відповідальності уповноважених фінансових установ за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері послуг.
Така відповідальність передбачена статтею 17 Закону № 265/95-ВР.
Так, за змістом пункту 1 частини 1 статті 17 Закону № 265/95-ВР у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки фактів непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи та нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
- вчинене вперше - 1 гривня;
- за кожне наступне вчинене порушення - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
Матеріали справи свідчать, що порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері послуг було допущено ТОВ «Октава Фінанс» у 2017 р. вперше.
Отже, до позивача підлягала застосуванню фінансова санкція у розмірі 1 грн.
Приймаючи до уваги, що спірним податковим повідомленням рішенням до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 699 грн. на підставі пункту 1 статті 18 Закону № 265/95-ВР, який не підлягає застосуванню до спірних правовідносин, колегія суддів приходить до висновку про його протиправність.
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на те, що окружний адміністративний суд помилково вдався до аналізу положень чинного законодавства, яким врегульовано питання оприбуткуванням готівки в касах підприємств, оскільки такого порушення під час перевірки виявлено не було і податкове повідомлення-рішення № 0007201403 від 14.09.2017 р. не містить відомостей про те, що до ТОВ «Октава Фінанс» застосовувались фінансові санкції за це порушення.
Разом з тим, оскільки помилкові міркування суду першої інстанції не призвели до неправильного вирішення справи по суті, судова колегія не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.
Керуючись статтями 312, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 07 березня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанова складена в повному обсязі 12 червня 2018 р.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Г.В.Земляна
суддя В.П.Мельничук