про залишення позовної заяви без розгляду
м. Черкаси
13 червня 2018 року справа № 823/2000/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гордієнка Ю.П.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Управління поліції охорони в Черкаській області, Ліквідаційна комісія Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Управління поліції охорони в Черкаській області, ліквідаційна комісія Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати висновок про результати розгляду його заяви від 10.03.2017 щодо виплати одноразової грошової допомоги, який затверджений МВС України 02.11.2017;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги за його заявою від 10.03.2017 і надіслати це рішення до Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області та до Державної казначейської служби України для виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до норм постанови КМУ № 850 від 21.10.2015.
Розгляд справи призначено в підготовчому засіданні на 11год. 00хв. 13.06.2018.
Позивач до зали судового засідання не прибув, натомість 08.06.2018 від представника позивача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, яке останній просив розглянути за його відсутності.
Представник відповідача, а також представники третіх осіб належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи до зали судового засідання не прибули, причини неявки суду не повідомили.
Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Вирішуючи питання про можливість залишення позовної заяви без розгляду, суд бере до уваги, що право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист, що передбачено ст.55 Конституції України. Це право є диспозитивним правом у адміністративному процесі.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.183 КАС України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє, зокрема, ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті (ч.2 ст.240 КАС України).
Суд зазначає, що заява про залишення позову без розгляду подана до початку розгляду справи по суті.
З урахуванням вищевказаного, суд дійшов до висновку про залишення позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Управління поліції охорони в Черкаській області, Ліквідаційна комісія Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - без розгляду.
Керуючись ст.ст. 240, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 про залишення позовної заяви без розгляду - задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи - Управління поліції охорони в Черкаській області, Ліквідаційна комісія Управління Державної служби охорони при МВС України в Черкаській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, що передбачені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та в строки, що передбачені ст.ст.295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.М. Гарань