Рішення від 06.06.2018 по справі 707/2485/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2018 року справа № 707/2485/17 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання: Пруднікової В.О.,

позивача - ОСОБА_1,

представників третьої особи - ОСОБА_2 (за довіреністю), ОСОБА_3 (за довіреністю),

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Парафія храму Пресвятої Троїці УАПЦ про визнання протиправним і скасування рішення,

встановив:

15 грудня 2017 року до Черкаського районного суду Черкаської області з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області, в якій просить визнати протиправним і скасувати рішення №34-8 від 23.11.2017 34-а сесії Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області 7-ого скликання “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1908 га в постійне користування Парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ”.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням №34-8 від 23.11.2017 року 34 -а сесії Червонослобідської сільської ради 7 -го скликання «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1908 га в постійне користування Парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1908 га в постійне користування Парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ за рахунок земель загального користування для будівництва та обслуговування будівель, громадських та релігійних організацій, які розташовані в с. Червона Слобода, на розі вулиць Жовтнева(Чигиринський шлях) - Святотроїцька (0,6945 га) та на розі вулиць Радянська (ОСОБА_4) - Леніна(Небесної сотні) (0,4963 га), Черкаського району Черкаської області, який розроблений ФОП ОСОБА_5

При ознайомленні із проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1908 га в постійне користування Парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ за рахунок земель загального користування для будівництва та обслуговування будівель, громадських та релігійних організацій, які розташовані в с. Червона Слобода, на розі вулиць Жовтнева(Чигиринський шлях) - Святотроїцька (0,6945 га) та на розі вулиць Радянська (ОСОБА_4) - Леніна (Небесної сотні) (0,4963 га), Черкаського району Черкаської області, який розроблений ФОП ОСОБА_5, позивачем встановлено, що зазначений проект землеустрою 02.08.2016 отримав висновок №215 відділу архітектури та містобудування Черкаської районної державної адміністрації, яким погоджено даний проект.

При цьому, відділ наклав такі обмеження:

- використання земельної ділянки забороняється без отримання документів на право користування земельною ділянкою;

- заборона будь - яких будівельних робіт без одержання дозволу державного архітектурно - будівельного контролю на початок будівництва.

У разі невиконання умов висновок втрачає чинність.

Незважаючи на вказані обмеження, 19.03.2017 Парафією храму Пресвятої Троїці УАПЦ розпочались активні роботи по використанню земельної ділянки, а саме ними встановлено релігійну атрибутику - дерев'яний хрест та розпочато підготовчі будівельні роботи.

За таких обставин позивач вважає, що висновок №215 відділу архітектури та містобудування Черкаської районної державної адміністрації, яким погоджено проект землеустрою втратив чинність у зв'язку з невиконанням обмежень накладених даним висновком.

Крім того, позивач зазначив, що його земельна ділянка практично межує (знаходиться через дорогу) із земельними ділянками, що виділяються. На даний час весь масив, на якому розміщені ці земельні ділянки відноситься до земель загального користування, вкритий зеленими насадженнями та використовується жителями села, як парк. Крім того, на місці, яке планується для виділення розміщений та змонтований дитячий та спортивний майданчик. Приймаючи рішення про виділення такої значної земельної ділянки, сільська рада не врахувала інтереси громади, у т. ч. і його, як жителя села, що підтверджується численними зверненнями жителів села до сільської ради.

Також позивач зазначив, що приймаючи оскаржуване рішення не проводилися громадські слухання.

Позивач в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов, зокрема зазначила, що Парафія храму Пресвятої Троїці УАПЦ дотримувалась обмежень зазначених у висновку №215 від 02.08.2016, оскільки встановлення релігійної атрибутики не є підтвердженням того, що Парафією храму Пресвятої Троїці УАПЦ розпочато будівельні роботи. Щодо тверджень позивача про невідповідність проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1908 га в постійне користування Парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ вимогам ст. 186-1 ЗК України, зазначала, що рішенням Господарського суду Черкаської області від 17.10.2017 у справі №925/1094/17, яке набрало законної сили 06.11.2017, встановлено, що проект землеустрою погоджено відділом архітектури та містобудування Черкаської районної державної адміністрації згідно з його висновком від 02.08.2018 №215 і управлінням Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області згідно з його висновком від 29.08.2016 №871/41-16. Крім того, представник відповідача зазначила, що позивачем не доведено, що оскаржуваним рішенням порушуються його права та інтереси.

Представники третьої особи у судовому засіданні підтримав позицію відповідача та просили відмовити у задоволенні позову, пояснивши, що громадські слухання проводилися неодноразово і докази повинні бути у відповідача. Щодо встановлення релігійної атрибутики, а саме хреста зазначили, що на сьогодні хрест демонтований на вимогу громадськості.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, представників третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено таке.

Рішення Господарського суду Черкаської області від 17.10.2017 у справі №925/1094/17, яке набрало законної сили 06.11.2017, зобов'язано Червонослобідську сільську раду Черкаського району Черкаської області (вул. Соборна, 2/1, с. Червона Слобода, Черкаський район, Черкаська область, 19604, ідентифікаційний код 26323717) на найближчій з дня набрання законної сили цим судовим рішенням сесії Червонослобідської сільської ради розглянути за заявою Парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ с. Червона Слобода від 02 червня 2017 року №8 питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1908 в постійне користування Парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ за рахунок земель загального користування для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій, які розташовані в с. Червона Слобода на розі вулиць Жовтнева-Свято-Трощька (0,6945 га) та на розі вулиць Радянська-Леніна (0,4963 га), Черкаського району, Черкаської області, та прийняти з цього питання рішення.

На виконання рішення господарського суду Черкаської області від 17.10.2017 у справі №925/1094/17 34-ю сесією Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області 7-ого скликання розглянуто заяву Парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ с.Червона Слобода від 02 червня 2017 року №8 та рішення №34-8 від 23.11.2017 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1908 га в постійне користування Парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ», яким затвердила проект землеустрою, щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1908 га в постійне користування Парафії храму Пресвятої Троїці за рахунок земель загального користування для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій, які розташовані в с. Червона Слобода, на розі вулиць Жовтнева(Чигиринський шлях) - Святотроїцька (0,6945 га) та на розі вулиць Радянська (ОСОБА_4) - Леніна (Небесної сотні) (0,4963 га), Черкаського району Черкаської області, який розроблений ФОП ОСОБА_5

Не погоджуючись з даним рішенням позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Як встановлено, вищезазначеним рішенням Господарського суду Черкаської області в 2016 році фізична особа-підприємець ОСОБА_5 з дозволу Червонослобідської сільської ради, наданого її рішенням від 25.03.2010 №50-11, і на замовлення позивача виготовив проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 1,1908 га в постійне користування парафії храму Пресвятої Троїці УАПЦ за рахунок земель загального користування для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій, які розташовані в с. Червона Слобода на розі вулиць Жовтнева Свято-Троїцька (0,6945 га) та на розі вулиць Радянська-Леніна (0,4963 га) Черкаського району Черкаської області.

Вказаний проект землеустрою погодили відділ архітектури та містобудування Черкаської районної державної адміністрації згідно з його висновком від 02.08.2016 № 215 і управління Держгеокадастру у Черкаському районі Черкаської області згідно з його висновком від 29.08.2016 № 871/41-16.

Відповідно до пункту «в» статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Згідно статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування” рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання)… Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються:

затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;

вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності);

надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Частини 1 та 2 ст. 186-1 Земельного кодексу України передбачають, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Таким чином, суд зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання позивача на виконання умов висновку відділу архітектури та містобудування Черкаської районної державної адміністрації від 02.08.2016 №215, оскільки розпочались активні роботи по використанню земельної ділянки, а саме встановлено релігійну атрибутику (дерев'яний хрест) та розпочато підготовчі будівельні роботи не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи.

Суд зазначає, що встановлення релігійної атрибутики не є свідченням про початок будівельних робіт.

Так, відповідно до Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт від 13 квітня 2011 № 466, будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, а підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.

Крім того, листом від 08.06.2017 №961/02-14 Червонослобідська сільська рада Черкаського району Черкаської області проінформувала ОСОБА_1, що дерев'яний хрест демонтовано (а.с.19).

Враховуючи вищевикладене, встановлення дерев'яного хреста не ні будівельними роботами, ні підготовчими роботами.

Щодо аргументів позивача на порушення оскаржуваним рішенням його законних прав та інтересів суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Таким чином, нормативно-правові акти чи індивідуальні акти, прийняті суб'єктом владних повноважень з порушенням закону, підлягають визнанню нечинними чи скасування лише у разі порушення прав, свобод чи інтересів фізичної особи і необхідності судового захисту з метою поновлення порушеного права.

Разом з цим, суд прийшов до висновку, що внаслідок прийняття оскаржуваного рішення жодні негативні наслідки для позивача не настали, тому порушення прав позивача відсутнє.

Вирішуючи даний спір, суд, керуючись ч. 2 статті 2 КАСУ, зобов'язаний перевірити рішення суб'єктів владних повноважень, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Частиною 1 ст. 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позивач скористався своїм правом на судовий захист і його право не може бути обмежене, однак при встановлених обставинах підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складене 12 червня 2018 року.

Суддя В.П. Тимошенко