Справа №621/156/18
Пр. 2/621/504/18
Заочне Рішення
іменем України
12 червня 2018 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді - Шахової В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Міненко Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Змієві цивільну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної станції до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, -
25.01.2018 року позивач, ПАТ "Центренерго" в особі Зміївської ТЕС, звернулось до суду із позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за комунальні послуги з урахуванням інфляційних та 3% річних на загальну суму 13148,04 грн., а також понесені витрати по сплаті судового збору за подання позову до суду.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ПАТ "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної станції зазначено, квартира АДРЕСА_2, рахується за ОСОБА_1 Відповідно до Статуту та Положення про Зміївську ТЕС, позивач здійснює свою господарську діяльність, одним з видів якої є надання послуг з централізованого опалення, водопостачання та водовідведення. Рішенням Комсомольської селищної ради від 02.08.2013 року №732-VI, позивач визнаний постачальником та виконавцем житлово-комунальних послуг на території Комсомольської селищної ради на термін 2013-2017 рік. Відповідач ОСОБА_1 всупереч нормам діючого законодавства щодо оплати комунальних послуг здійснювала їх оплату не в повному обсязі, а лише частково, у зв'язку із чим станом на 30.11.2017 року за нею рахується заборгованість у розмірі 9717 грн. 81 коп., яка до теперішнього часу не погашена. З урахуванням індексу інфляції та 3% річних, заборгованість складає 13148 грн. 04 коп., що підтверджується відповідними розрахунками.
Оскільки відповідач ОСОБА_1 зобов'язання щодо оплати наданих послуг не виконує, а позивач має право на отримання вказаної плати за житлово-комунальні послуги, ПАТ "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної станції змушене звернутись до суду з вказаним позовом про стягнення заборгованості.
У судове засідання представник позивача Чебаненко В.Л. не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. До канцелярії суду подав заяву, в якій підтримав в повному обсязі заявлені позовні вимоги та просив провести судовий розгляд без його участі. На фіксуванні судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не наполягав. Просив ухвалити заочне рішення у справі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 128, ч. ч. 2, 4 ст. 129 ЦПК України, що підтверджується наявними в матеріалах справи конвертами про направлення відповідачу судової кореспонденції. Причин неявки суду ОСОБА_1 не повідомила, відзиву на позов не надала.
Оголошення про виклик відповідача ОСОБА_1 розміщено з додержанням вимог, передбачених ч. 11 ст. 128 ЦПК України.
Згідно ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, не подано відзиву на позов, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, на підставі п. 4 ст. 280 ЦПК України, враховуючи згоду позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим ухвалити заочне рішення.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи позицію представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, прийшов до наступного висновку:
Ухвалою судді Зміївського районного суду Харківської області від 01.12.2017 року, відмовлено у прийнятті заяви ПАТ "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної станції про видачу судового наказу про стягнення з відповідача заборгованості за житлово-комунальні послуги. (а.с. 12)
Із копії розрахунку нарахування оплати за житлово-комунальні послуги по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 вбачається, що заборгованість на 30.11.2017 року становить 9717,81 грн. (а.с. 7 - 9)
Із копії розрахунку заборгованості за особовим рахунком НОМЕР_1 ОСОБА_1 з урахуванням інфляційних та 3% річних, вбачається, що сума заборгованості становить 13148,04 грн. (а.с. 10)
Із копії рішення Комсомольської селищної ради від 02.08.2013 року №732-VI вбачається, що ПАТ "Центренерго" в особі Зміївської ТЕС визначено постачальником та виконавцем житлово-комунальних послуг (послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної та гарячої води, централізованого водовідведення) на території смт. Комсомольське, Зміївського району Харківської області на термін 2013-2017 роки. (а.с. 11)
Згідно з ч. 4 ст. 319, ч. 1 ст. 322 ЦК України власність зобов'язує. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 11 ЦК України, цивільні права і обов'язки виникають з дій осіб, передбачених актами цивільного законодавства. Підставами для виникнення цивільних прав і обов'язків, крім договору, можуть бути і інші юридичні факти (наприклад, фактичне надання житлово-комунальних послуг). Цивільні права і обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до п. 18 "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" затверджених Постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 року (далі - Правила), розрахунковим періодом для оплати послуг, якщо інше не визначено договором, є календарний місяць. Оплата послуг здійснюється не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом (місяцем), якщо договором не встановлено інший строк.
Відповідно до п. 20 Правил, плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку.
Відповідно до п. 21 Правил, у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку води і теплової енергії плата за надані послуги справляється згідно з установленими нормативами (нормами) споживання:
- з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення - з розрахунку на одну особу та на ведення особистого підсобного господарства; з централізованого опалення - з розрахунку за 1 кв. метр (куб. метр) опалюваної площі (об'єму) квартири (будинку садибного типу) та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці, який є розрахунковим.
Згідно з ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов на допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Також, відповідно до ст. 526 ЦК України, Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов'язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов'язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов'язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
Згідно ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" споживачем житлово-комунальних послуг є - індивідуальний споживач. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником
(співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Закон України «Про житлово-комунальні послуги» зазначає, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 21, 23, 24 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» послуга з постачання теплової енергії, централізованого водопостачання, водовідведення надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до ст. 22 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», тарифи на комунальну послугу з постачання гарячої води, що виробляється за допомогою систем автономного опалення та/або індивідуального теплового пункту, формуються та встановлюються окремо для кожного багатоквартирного будинку з урахуванням собівартості виробництва надання такої послуги, а також рентабельності суб'єкта господарювання, що провадить таку діяльність.
Відповідно до ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг само по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Вказаний висновок міститься у Постанові Верховного Суду України від 30 жовтня 2013 року у цивільній справі № 6-59цс13, що відповідно до ст. 360-7 ЦПК України має враховуватись судами всіх інстанцій при здійсненні ними правосуддя.
В ході судового розгляду встановлено, що договір про надання комунальних послуг між сторонами не укладався.
Позивачем надано докази виникнення між сторонами правовідносин у зв'язку з наданням позивачем комунальних послуг та наявності з боку відповідача невиконаних зобов'язань щодо оплати спожитих житлово-комунальних послуг.
Доказів, які б спростовували зазначену суму заборгованості або обов'язок щодо її погашення, відповідачем не надані.
Відповідно до ч. 1 - 4 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
В силу ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно зі ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ПАТ "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної станції, стягнувши з відповідача на користь позивача заборгованість за комунальні послуги з урахуванням інфляційних та 3% річних.
В силу ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, відтак, з відповідача на користь ПАТ "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної станції належить стягнути судовий збір в розмірі 1762 грн.
Виходячи з вищенаведеного, керуючись ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", ст. ст. 319, 322, 509, 526 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 19, 76, 81, 141, 247, 258, 259, 263-265, 273, 280-284, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -
Позовну заяву ПАТ "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної
станції до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2 (місце проживання: 63460, АДРЕСА_2) на користь ПАТ "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної станції (місцезнаходження: 63460, Харківська область, Зміївський район, смт. Слобожанське, вул. Балаклійське шосе, 2, ЄДРПОУ 05471247) заборгованість за наданні житлово-комунальні послуги в розмірі 9717 (дев'ять тисяч сімсот сімнадцять) грн. 81 коп, 2922 (дві тисячі дев'ятсот двадцять дві) грн. 26 коп. інфляційних нарахувань, 507 (п'ятсот сім) грн. 97 коп. 3% річних, а всього за житлово-комунальні послуга з урахуванням інфляційних та 3% річних в сумі - 13148 (тринадцять тисяч сто сорок вісім) грн. 04 коп., які зарахувати на р/р 260053013540 в АТ "Ощадбанк" м. Харків, МФО 351823, код ЄДРПОУ 05471247.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2 (місце проживання: 63460, АДРЕСА_2) на користь ПАТ "Центренерго" в особі відокремленого підрозділу Зміївської теплової електричної станції (місцезнаходження: 63460, Харківська область, Зміївський район, смт. Слобожанське, вул. Балаклійське шосе, 2, ЄДРПОУ 05471247) судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд Харківської області в тридцяти денний строк з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Дата складення рішення 12 червня 2018 року.
Головуючий: