Постанова від 11.06.2018 по справі 809/988/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" червня 2018 р. Справа № 809/988/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Грицюка П.П.,

при секретарі судового засідання Ткачуку І.М.,

за участю:

представників заявника - ОСОБА_1, ОСОБА_2,

свідків - ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна у зв'язку із недопуском до проведення перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС в Івано-Франківській області 08.06.2018 року о 11 год. 39 хв. звернулося в суд із заявою, в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України до фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, шляхом обмеження фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 реалізації права власності на майно платника податків, що полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника ГУ ДФС в Івано-Франківській області на здійснення фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 будь-яких операцій з таким майном, у зв'язку із недопуском посадових осіб до проведення перевірки.

Вимоги заяви мотивовані тим, що 07.06.2018 року в приміщенні ГУ ДФС в Івано-Франківській області довіреній особі ФОП ОСОБА_5 ОСОБА_6 пред'явлено для ознайомлення копію наказу № 788 від 07.06.2018 року та направлення № 970 та № 971 від 07.06.2018 року. Проте, вказана довірена особа відмовилась в отриманні зазначеного наказу і направлень та повідомила про відмову у допуску головних державних ревізорів - інспекторів до проведення планової виїзної документальної перевірки. На підставі приписів статті 94 Податкового кодексу України, заявником 08.06.2018 року о 10 год. 28 хв. прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків № 6860/10/09-19-13-05-20 у зв'язку із відмовою уповноваженого представника ФОП ОСОБА_5 у допуску посадових осіб заявника до проведення перевірки.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 року о 15 год. 30 хв. відкрито провадження у справі. Судовий розгляд заяви призначено на 11.06.2018 року о 13 год. 30 хв.

Представники заявника вимоги викладені в заяві підтримали, просили підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна у зв'язку із недопуском до проведення перевірки.

ФОП ОСОБА_5 чи його представники в судове засідання не з'явились, хоча про дату час і місце розгляд справи повідомлялись судом належним чином.

Так, ухвала про відкриття провадження, матеріали заяви та повістка направлені відповідачу за адресою зазначеною в заяві, яка підтверджена витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 37-38).

Згідно довідки по справі від 08.06.2018 року ОСОБА_5 про розгляд справи повідомлявся за номером телефону, який вказаний в заяві та підтверджений витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Однак, за вказаним номером зазначається: вказаний номер не існує.

Відповідно до довідки по справі від 11.06.2018 року про розгляд справи повідомлявся представник відповідача ОСОБА_6 за номером мобільного телефону, який їй належить згідно рапорту посадових осіб заявника. Однак, особа, яка відповідає за даним номером телефону зазначає, що не являється ОСОБА_6

Крім того, текст повістки направлено на номер мобільного телефону, який згідно рапорту посадових осіб заявника належить ФОП ОСОБА_5 Телефонограму за даним номером телефону отримала ОСОБА_7, яка зазначила, що отриману інформацію передасть ФОП ОСОБА_5

Будь-які інші номери телефонів, електронних адрес, факсів, електронної пошти чи інших технічних засобів зв'язку в заяві та у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ФОП ОСОБА_5 щодо нього та його представників не зазначені та судом не встановлені.

Відповідно до частини 1 статті 268 КАС України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку.

Частиною 2 статтею 268 КАС України, передбачено, що учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.

Згідно з частини 3 статті 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

З врахуванням вказаних обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі ФОП ОСОБА_5 та його представників.

Вислухавши пояснення заявника, свідків, дослідивши подану заяву про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна та додані до неї документи, та інші письмові докази, судом встановлено наступне.

Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області видано наказ № 788 від 07.06.2018 року (а.с.11) та виписано направлення № 970, № 971 від 07.06.2018 року (а.с.12-13), на проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 з питань дотримання вимог чинного податкового, валютного та іншого законодавства.

07.06.2018 року Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області складено акт № 148/09-19-13-05/НОМЕР_1 про відмову з ознайомленням з наказом № 788 від 07.06.2018 року «Про проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_5 та підписанням у направленнях на перевірку від 07.06.2018 року №970, 971 (а.с.26).

Також, посадовими особами заявника 07.06.2018 року складено акт № 149/09-19-13-05/НОМЕР_1 про відмову (представника ФОП ОСОБА_5.) ОСОБА_6 у допуску посадових осіб ГУ ДФС в Івано-Франківській області до проведення планової виїзної документальної перевірки ФОП ОСОБА_5, з питань своєчасності, достовірності повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), первинних документів, які використовуються в податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків і зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДФС, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 року по 31.12.2017 року (а.с. 22-23).

Актом № 150/09-19-13-05/НОМЕР_1 від 07.06.2018 року зафіксовано факт відмови у підписанні та отриманні акту від 07.06.2018 року № 149, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки ФОП ОСОБА_5 посадових осіб ГУ ДФС в Івано-Франківській області (а.с. 24-25).

Як встановлено судом, ОСОБА_6 представляє інтереси ФОП ОСОБА_5 згідно довіреності від 25.11.2015 року (а.с. 19).

Вказані обставини підтверджені в судовому засіданні поясненнями свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4

В зв'язку із недопуском посадових осіб заявника, на підставі звернення № 233/09-19-13-05 від 07.06.2018 року про застосування адміністративного арешту майна ФОП ОСОБА_5 (а.с.27-28), в 10 год. 28 хв. 08.06.2018 року прийнято рішення № 6860/10/09-19-13-05-20 про застосування арешту майна платника податків щодо ФОП ОСОБА_5 (а.с.9).

З метою підтвердження обґрунтованості накладення арешту, заявник звернувся до суду в порядку статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом.

Згідно з пунктами 77.1, 77.2 статті 77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Пунктом 94.1 статті 94 Податкового кодексу України передбачено, що адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Відповідно до підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України, арешт майна може бути застосовано, зокрема, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Згідно з пунктом 94.10 статті 94 Податкового кодексу України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Згідно пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України керівник контролюючого органу (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається: платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна; іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.

Таким чином, з наведеного суд доходить висновку, що Головне управління ДФС в Івано-Франківській області, приймаючи 08.06.2018 року рішення № 6860/10/09-19-13-05-20 про застосування адміністративного арешту майна платника податків - фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 діяла підставно, обґрунтовано та у відповідності до вимог податкового законодавства, а адміністративний арешт майна платника податків - фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 застосовано обґрунтовано та за наявності підстав, встановлених підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 255, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити повністю.

Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна фізичної особи - підприємця ОСОБА_5, застосованого на підставі рішення № 6860/10/09-19-13-05-20 від 08 червня 2018 року.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4 частини першої статті 283 КАС України, підлягає негайному виконанню. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених статтею 283 КАС України, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4 частини першої цієї статті, не перешкоджає його виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Грицюк П.П.