Справа № 127/13855/18
Провадження № 3/127/3575/18
"07" червня 2018 р.м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
у складі:
головуючого судді Каленяка Р.А.
при секретарі Сташко В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи, що надійшли з Вінницької митниці відносно ОСОБА_1 (ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Тирново, Дондюшанський район, Р.Молдова, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, тимчасово не працюючого, паспорт НОМЕР_1, виданий 29.01.2014 року IS «CRIS «REGISTRU» Р.Молдова, у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 471 МК України,
29.04.2018 року о 09 годині 30 хвилин в пункт пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення «Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці в напрямку «вхід в Україну» зайшов гр. Р.Молдова ОСОБА_1 (ОСОБА_1), який на свій розсуд обрав проходження митного контролю через зону (коридор) спрощеного митного контролю.
При проведені митного огляду багажу та особистих речей гр. ОСОБА_1 інспектором митниці було виявлено 10,9 кг. воску бджолиного нерафінованого, що знаходився в поліетиленовому пакеті.
Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Згідно ч. 4-6 зазначеної статті МК України, громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до ст. 378 Митного кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року №434 «Пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1-24 групах УКТЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється».
Таким чином, гр. ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, обравши на свій розсуд проходження митного контролю через таку зону (коридор) при наявності у нього товарів, які заборонені до переміщення через митний кордон України, тим самим вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України.
Згідно довідки ПП «ОСОБА_3» від 04.05.2018 №386вартість товарів, вилучених у ОСОБА_1, становить 1 635,00 гривень.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, суду надав заяву в якій просив суд розглянути справу про адміністративне правопорушення без його участі.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, підтверджується:
? протоколом про порушення митних правил №0446/40100/18 (а.с. 2-5);
? описом предметів (а.с. 8);
? доповідною запискою державного інспектора ВМО «Автомобільний» митного поста «Дністер» Вінницької митниці ДФС Ткачука В.І., який виявив правопорушення (а.с. 10).
Представник митниці Вихристюк В.Д.в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій просила адміністративну справу відносно ОСОБА_1 розглядати у відсутність представника Вінницької митниці ДФС, протокол про порушення митних правил підтримала.
Суд, дослідивши матеріали справи, заяву ОСОБА_1, прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні.
Згідно ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватись як електронні документи, так документи на паперовому носії.
Відповідно до ст. 4 п. 57 МК України товари це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Відповідно до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень МК України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 16 КУпАП іноземці і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України.
З санкції ст. 471 МК України вбачається, що розмір накладення штрафу на правопорушника становить сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, також конфіскацією цих товарів.
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винним ОСОБА_1 за ст. 471 МК України та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян та з конфіскацією цих товарів.
Відповідно до ст. 519 МК України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару.
На підставі викладеного, керуючись ст. 471 Митного Кодексу України, ст. 283, 284 КУпАП, суд,-
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу сто неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) гривень на користь держави з конфіскацією вилученого товару, а саме: 10,9 кг. воску бджолиного нерафінованого, що зберігаються на складі Вінницької митниці в м. Могилів - Подільському.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 352,40 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці витрати пов'язанні із зберіганням вилученого товару в розмірі 24,43 грн.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: