Рішення від 12.06.2018 по справі 809/805/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" червня 2018 р. справа № 809/805/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Главача І. А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

10.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій щодо непроведення перерахунку пенсії неправомірними, зобов'язання здійснити такий перерахунок з урахуванням довідки про заробітну плату №08-4885, виданої 17.10.2017 ПАТ «РН Західна Сибір» та здійснювати виплату пенсії згідно проведеного перерахунку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно не взято до розрахунку архівну довідку про заробітну плату №08-4885, видану 17.10.2017 ПАТ «РН Західна Сибір» за період з січня 1982 року по лютий 1987 року. Зазначив, що на його звернення до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зарахування йому заробітної плати згідно довідки про заробітну плату №08-4885, виданої 17.10.2017 ПАТ «РН Західна Сибір», йому було відмовлено. Вважаючи відмову Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправною, позивач просить суд зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати пенсію з урахуванням отриманої заробітної плати за 1982-1987 роки у Нижньовартовському управлінні механізованих робіт №3 тресту «Нижньовартовськнафтоспецбуд» виробничого об'єднання «Нижньовартовськнафтогаз» згідно архівної довідки про заробітну плату №08-4885, виданої 17.10.2017 ПАТ «РН Західна Сибір».

14.05.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження за вказаною позовною заявою, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).

Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 22.05.2018, в якому позовних вимог не визнав. Представник Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області просив у задоволенні позову відмовити на тій підставі, що позивач надав довідку про заробітну плату №08-4885, видану 17.10.2017 ПАТ «РН Західна Сибір», однак дана довідка не підтверджена первинними документами. Зазначає, що управлінням було направлено запит в управління Пенсійного Фонду Російської Федерації в м. Нижньовартовськ Ханти-Мансійського автономного округу - Юрги, однак жодної відповіді на даний запит не надходило. Тому заробітна плата, отримана за вказаний період не врахована до розрахунку пенсії, оскільки її не можна підтвердити первинними документами.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.08.2017 року перебуває на обліку в Галицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2013 року.

Згідно записів трудової книжки позивач з 25.05.1980 по 12.02.1987 працював водієм, а згодом слюсарем по ремонту автомобілів у Нижньовартовському управлінні механізованих робіт №3 тресту «Нижньовартовськнафтоспецбуд» виробничого об'єднання «Нижньовартовськнафтогаз» (а.с.24).

07.02.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату №08-4885, виданої 17.10.2017 ПАТ «РН Західна Сибір» (а.с.14).

Листом Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 26.02.2018 № 13/Н-15р, позивачу відмовлено у зарахуванні періоду отримуваної заробітної плати за 1982-1987 роки до розрахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що така заробітня плата не підтверджена первинним документами (а.с.15-16).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Цим Законом держава визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Частиною 1 ст. 58 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до цього Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж та довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Документи про заробітну плату для призначення пенсії подаються лише в оригіналах, належним чином оформлених та завірених підписами уповноважених осіб. Основні вимоги до первинних та зведених документів, які є обов'язковими до виконання для всіх господарюючих суб'єктів, викладені у Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Наказі Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995 р. «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку».

З аналізу наведених вище положень законодавства вбачається, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період до 1 липня 2000 року є не лише наявність відповідної довідки про заробітну плату (дохід), але й підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з приписами статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату №08-4885, виданої 17.10.2017 ПАТ «РН Західна Сибір». Однак будь-яких первинних документів, які б підтверджували нарахування, а крім того й виплату позивачеві зазначених в довідці сум (платіжні відомості тощо), що є необхідною умовою для включення відомостей про заробітну плату до довідки й, відповідно, врахування при обрахунку розміру пенсії, позивачем не надано.

Суд зазначає, що неможливість подати первинні документи про нарахування заробітної плати не пов'язано з волею позивача, однак така обставина не означає, що відповідач має беззаперечно враховувати при призначенні пенсії довідку про заробітну плату, яка не підтверджена первинними документами.

З огляду на викладене, враховуючи встановлені судами обставини справи у їх сукупності, суд вважає, що відповідач, відмовляючи позивачу у врахуванні для розрахунку пенсії довідки про заробітну плату №08-4885, виданої 17.10.2017 ПАТ «РН Західна Сибір», діяв правомірно та в межах повноважень, передбаченим законом.

Аналогічна правова позиція у побідних правовідносинах викладена Верховним Судом України у постанові від 15 березня 2015 року (справа №2-а/576/29/14), згідно з якою обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, іншого чинним законодавством не передбачено.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, не підлягає задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1).

Відповідач: Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (77101, Івано-Франківська область, місто Галич, вулиця Шевченка, будинок №10, код ЄДРПОУ - 40385724).

Суддя Главач І.А.