25 травня 2018 року м.Київ № 810/1997/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головенко О.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації та Департаменту соціального населення київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмову у прийнятті документів для встановлення статусу особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І та зобов'язання прийняти документи для встановлення статусу особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та підготувати подання для направлення його до Депаратаменту соціального захисту населення для вирішення питання щодо видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проживає в Білоцерківському районі Київської області, який відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю. У 1996 році йому був встановлений статус громадянина, який постійно проживає або постійноо працівє на території зони посиленого радіоекологічного контролю та видано посвідчення категорії ІV серії НОМЕР_1 Київською обласною державною адміністрацією. Позивач стверджував, що відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він має право на визнання за ним статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І та отримання відповідного посвідчення, але відповідач протиправно відмовив йому у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, чим позбавив передбачених законом гарантій.
Представник відповідачів на день розгляду справи заяв, клопотань або відзивів на позовну заяву до суду не направляли.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Під час дослідження матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Білоцерківським РВ ГУ МВС України в Київській області 20.01.1999, зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 .
У 1996 році отримав статус особи, що постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, про що свідчить відповідне посвідчення.
Відповідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії від 27.02.2018 серії АВ № 0770777 позивачу встановлена перша група інвалідності, причина інвалідності - захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Згідно з експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 53 від 15.02.2018 за результатами розгляду звернення позивача та зареєстрованої в ЦМЕК документації на предмет встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС встановлено основний діагноз: злоякісне новоутворення 1/2 товстої кишки, ст. IV, рТ4N1M1, кл.гр. ІІ-А. Мts в печінку, злоякісне новоутворення прямої кишки, кл.гр. IV, Т3N0M0, канцероматоз, колостома.
Згідно експертного висновку захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
У березні 2018 року позивач звернувся із відповідною заявою до Білоцерківської районної державної адміністрації в особі Управління соціального захисту населення з проханням надати посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, додавши відповідний експертний висновок Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 53.
Відповідач листом від 16.03.2018 вих. № 02-01-14/404 відмовив позивачу в прийнятті документів, оформленні та направленні подання до Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання про присвоєння йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І та видачі відповідного посвідчення, мотивуючи відмову тим, що з 01.01.2015 відповідно до положень Закону України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України” від 28.12.2014 № 76-VІІІ, яким виключено абзац 5 ч. 2 ст. 2 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, тому з 01.01.2015 позивач не вважається особою, яка проживає на території забрудненої зони, і тому немає підстав для видачі йому довідки встановленого зразку.
Вважаючи відмову безпідставною, позивач оскаржив дії відповідача до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії ІV належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у тій зоні не менше 4 років.
Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях, відповідно до положень ст. 15 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст. 65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пункту 6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.
Отже, особи, які станом на 01.01.1993 постійно проживали або працювали на території зони посиленого радіоекологічного контролю понад чотири роки, визнаються потерпілими від Чорнобильської катастрофи та мають право на встановлення пільг і компенсацій, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст.ст. 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Факти постійного проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю, і того, що станом на 01.01.1993 ОСОБА_1 проживав і працював у цій зоні, підтверджується документально наявними у справі доказами.
Посилання відповідача - Бородянської районної державної адміністрації, на те, що Законом України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів” від 28.12.2014 № 76-VІІІ виключено абзац 5 ч. 2 ст. 2 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, що вказує на те, що позивач з 01.01.2015 не проживає на забрудненій території, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки право позивача на отримання посвідчення особи, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентовано не цією статтею, а ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Також суд зазначає, що обов'язковою умовою набуття статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи ІV категорії, було необхідність проживання або роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 не менше чотирьох років (п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Тобто саме по собі проживання або робота на території зони посиленого радіоекологічного контролю без дотримання вимог п. 4 ч. 1 ст. 14 вказаного Закону, не відносило особу до потерпілих ІV категорії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги про визнання неправомірною відмову відповідача - Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації, у прийнятті документів Вакуленко Ю.М. для вирішення питання про присвоєння йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, про зобов'язання відповідача прийняти документи ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі ОСОБА_1 посвідчення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги викладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-77, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області у прийнятті документів та оформлення подання для встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області прийняти документи для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, та підготувати подання для розгляду Департаментом соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання про присвоєння йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І та видачі відповідного посвідчення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Головенко О.Д.