Рішення від 11.06.2018 по справі 806/1798/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2018 року м. Житомир справа № 806/1798/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

встановив:

04.04.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , у якому він просить:

- визнати незаконними дії Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням найбільш вигідного заробітку за періоди з 01.01.1987 до 31.12.1991 та з урахуванням надбавки до пенсії не як учаснику війни, а як учаснику бойових дій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що його було переведено на пенсію за віком з 11.02.2008 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, позивач не погоджується з узятим відповідачем для обчислення пенсії періодом роботи, вважаючи, що найбільш вигідним для нього був би період роботи з 01.01.1987 до 31.12.1991 на ПАТ «Кварцсамоцвіти». Крім того позивач зазначає, що з розшифровки пенсійних виплат йому стало відомо, що йому нараховується надбавка (підвищення) як учаснику війни, однак позивач зазначає, що він має статус учасника бойових дій, а не учасника війни. На звернення позивача із заявами до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перерахунок пенсії, позивачу було відмовлено, вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення у встановленому законом порядку.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

23.04.2018 на адресу суду від Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 18-20). В якому просив призначити розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін. В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що позивача за його заявою було переведено на пенсію за віком. Розмір середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії обчислено за нормами ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі довідки про заробітну плату, виданої ПАТ «Кварцсамоцвіти» від 04.02.2008 № 9 за період роботи з 01.01.1987 до 31.12.1991 та за період страхового стажу з 01.07.2000 до 02.03.2002 з середньомісячного заробітку 1296,53 грн (1197,91 грн - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік х 1,08233 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, обчислений шляхом ділення фактичної заробітної плати). Страховий стаж позивача становив 38 років 9 місяців 25 днів. Коефіцієнт страхового стажу (стаття 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу становив - 1,20% - 0,465 ((38х12+9) х 1,20:1200). У відзиві відповідачем зазначено, про те, що позивачу проводились виплати (підвищення) як учаснику бойових дій. Так, станом на 11.02.2008 загальний розмір пенсії позивача становив 821 грн 49 коп., у тому числі йому виплачувалось підвищення учасникам війни (бойових дій) у розмірі 117,50 грн. З 01.10.2017 загальний розмір пенсії позивача становив 2395,80 грн, у тому числі йому виплачувалось підвищення учасникам війни (бойових дій) у сумі 363,00 грн. З 01.12.2017 був проведений перерахунок через зміну надбавки згідно з заявою від 14.12.2017, проаналізовано усі варіанти розрахунку згідно з наданими довідками про заробітну плату від 13.12.2017 № 75-77, виданих ПАТ «Кварцсамоцвіти» за періоди роботи з 01.01.1972 до 31.12.1983 та з 01.01.1987 до 31.12.1991. Вибрано найбільш вигідний заробіток за період роботи з 01.06.1978 до 31.05.1983. Індивідуальний коефіцієнт заробітку становив 1.17492. Розмір пенсії позивача з 01.12.2017 становив 2395,80 грн, у тому числі підвищення учасникам війни (бойових дій) у розмірі 363,00 грн., а станом на 01.04.2018 розмір пенсії позивача становить 2628,21 грн. На підставі чого, відповідач вважає, що пенсія позивачу обрахована з врахуванням найбільш вигідного заробітку та згідно вимог законодавства.

26.04.2018 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом сторін, які беруть участь у справі на 07.06.2018 на 10:00 (а.с. 21).

07.06.2018 на адресу суду електронною поштою від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, у клопотанні відповідачем зазначено, що проти заявлених вимог він заперечує (а.с.24).

07.06.2018 в судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, проти розгляду справи у порядку письмового провадження не заперечував - так як представник відповідача не з'явився хоча й просив про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін (а.с. 44).

Зважаючи на викладене та керуючись приписами ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205, ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню із таких підстав.

Судом встановлено, що з 12.03.2002 позивачу була призначена пенсія за вислугу років.

Згідно з поданою ОСОБА_1 заявою його було переведено на пенсію за віком з 11.02.2008 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон України № 1058-IV).

Однак позивач не погодився з взятим відповідачем для розрахунку його пенсії періодом роботи, який є для нього менш вигідним ніж період роботи з 01.01.1987 до 31.12.1991 на ПАТ «Кварцсамоцвіти». Крім того, позивач вважає неправомірним, виплату йому підвищення до пенсії як учаснику війни, оскільки він має статус учасника бойових дій.

На звернення позивача, листами від 15.02.2018 та 22.03.2018 Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що ним проаналізовано усі варіанти розрахунку згідно з наданих довідок про заробітну плату, виданих ПАТ «Кварцсамоцвіти» періоди роботи з 01.01.1972 до 31.12.1983 та з 01.01.1987 до 31.12.1991 та вибрано найбільш вигідний заробіток за вищезгаданий період роботи з 01.06.1978 до 31.05.1983 (а.с. 8-11).

Позивач вважає, що згідно з довідкою № 9 від 04.02.2008 про заробіток для обчислення пенсії, виданої ПАТ «Кварцсамоцвіти», найбільш вигідний заробіток у нього був у період роботи з 01.01.1987 до 31.12.1991 (а.с. 14).

Крім того, згідно з розшифровкою про розмір пенсійних виплат зазначено, що ОСОБА_1 нарахована надбавка (підвищення) як учаснику війни, а позивач стверджує, що має статус учасника бойових дій, а не учасника війни, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 04.01.1997 (а.с. 4) та довідкою Хорошівського районного військового комісаріату Житомирської області від 05.02.2018 № 14 (а.с. 6).

Позивач на підтвердження своїх доводів посилається на абзац перший п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій» від 28.07.2010 № 656, де зазначено, що з 1 січня 2012 року інвалідам війни та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів війни І групи - 285 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 255, III групи - 225, учасників бойових дій - 165 відсотків, виплачується щомісячна держави, адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Позивач, вважаючи, що діями Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було порушено його право на пенсійне забезпечення у встановленому законом порядку, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до абзацу четвертого п. 22 ст. 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон України № 3551-XII) учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Хорошівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком.

До складових розміру пенсії позивача входить надбавка як учаснику бойових дій, яка призначена йому відповідно до вимог абзацу четвертого п. 22 ст. 12 Закону України № 3551-XII у розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що становить 363,00 грн (1452,00 - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на даний час) х 25%).

Згідно з Законом України № 1058-IV, розмір пенсії визначається індивідуально у залежності від набутого страхового стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.

При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (у залежності від кількості відпрацьованих місяців) та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, від якого залежить середньомісячний заробіток для обчислення пенсії.

Індивідуальний коефіцієнт заробітку визначається шляхом ділення фактичної заробітної плати па середню заробітну плату в Україні за відповідний рік у розрізі за кожен місяць.

Розмір середньомісячного заробітку для призначення (перерахунку) визначається відповідно до статті 40 Закону України № 1058-IV.

Згідно з ст. 40 Закону України № 1058-IV (у редакції, яка діяла на момент призначення пенсії) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з ч. 3 ст. 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата для обчислення пенсії відповідно до ст. 40 Закону України № 1058-IV визначається за відповідною формулою.

У матеріалах справи містяться довідки про заробітну плату від 13.12.2017 № 75, 76, 77, видані ПАТ "Кварцсамоцвіти" за періоди роботи з 01.01.1972 до 31.12.1983 та з 01.01.1987 до 31.12.1991 (а.с. 31-33).

З огляду на що відповідачем проаналізовано усі варіанти розрахунку згідно наданих довідок та вибрано найбільш вигідний заробіток позивача, це період роботи з 01.06.1978 до 31.05.1983.

Розмір середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії ОСОБА_1 обчислено на підставі довідки про заробітну плату, виданої ПАТ "Кварцсамоцвіти" від 04.02.2008 № 9 за період роботи з 01.01.1987 до 31.12.1991 та за період страхового стажу з 01.07.2000 до 02.03.2002 із середньомісячного заробітку 5126,32 грн (на даний час) (3764,40 грн - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016 рік х 1,36179 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, обчислений шляхом ділення фактичної заробітної плати на середню заробітну плату в Україні за відповідний рік у розрізі за кожен місяць) при страховому стажі 38 років 9 місяців 25 днів.

Коефіцієнт страхового стажу (згідно з ст. 25 Закону України № 1058-IV) з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу становить - 0,38750 ((38 х 12 + 9):1200).

Станом на 01.04.2018 загальний розмір пенсії позивача становить 2628,21 грн у тому числі:

- 1986,45 грн ((5126,32 (середньомісячний заробіток) х 0,38750 (коефіцієнт страхового стажу)) - основний розмір пенсії згідно з ст. 27 Закону України № 1058-IV;

- 188,76 грн - доплата за понаднормативний стаж згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України № 1058-IV (збільшення на 13% за стале понад 25 років для чоловіків від прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність 1452,00 грн);

- 50 грн - надбавка одинокому;

- 363,00 грн - підвищення учасникам бойових дій;

- 40,0 грн - цільова допомога інвалідам війни;

Стосовно найбільш вигідного для розрахунку середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії позивача, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Позивач вважає таким періодом період з 01.01.1987 до 31.12.1991, однак при проведенні розрахунку середньомісячного заробітну за вказаний період встановлено наступне.

Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за період роботи з 01.01.1987 до 31.12.1991 та за період страхового стажу з 01.07.2000 до 02.03.2002 менший і становить - 1,22298 (розрахунок пенсії позивача проводиться з урахуванням коефіцієнта - 1,36179, що є більшим) відповідно зменшується середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії - 4628,53 грн (розрахунок проводиться із середньомісячного заробітку - 5126,32 грн), і як наслідок - зменшується розмір пенсії: стає - 2435,35 грн.

На даний час розмір пенсії позивача становить - 2628,21 грн, що є відповідно більшим, розрахованим саме за період з 01.06.1978 до 31.05.1983.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позивачу виплачується пенсія у порядку і у розмірі, встановлених абзацом четвертим п. 22 ст. 12 Закону України № 3551-XII та статей 25, 27, 40 Закону України № 1058-IV.

Позивач помилково вважає, що якщо взяти суму його заробітної плати за період роботи з 01.01.1987 до 31.12.1991 то нарахування пенсії пенсії відбудеться у більшому розмірі, натомість не враховує, що індивідуальний коефіцієнт заробітку визначається шляхом ділення фактичної заробітної плати па середню заробітну плату в Україні за відповідний рік у розрізі за кожен місяць.

Судом встановлено, що вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії з урахуванням найбільш вигідного заробітку та з урахуванням надбавки до пенсії, як учаснику бойових дій, є безпідставними, оскільки відповідачем здійснюються нарахування та виплата підвищення до пенсії позивачу, як особі зі статусом учасника бойових дій та з урахуванням найбільш вигідного заробітку, на підставі та відповідно до чинного законодавства.

З огляду на що суд вважає, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250-251 Кодексу адміністративного судочинства України, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Древлянська, 1, смт. Хорошів, Хорошівський район, Житомирська область, 12101, код ЄДРПОУ 41246794) про визнання дій незаконними, зобов'язання провести перерахунок пенсії - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст рішення виготовлено: 11 червня 2018 року.