61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
іменем України
07.06.2018 Справа № 905/685/18
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Поліщук А.І., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення штрафу за несвоєчасну доставку вантажу у розмірі 205617 грн. 76 коп.,-
За участю представників сторін:
від позивача - Костікова О.О.;
від відповідача - Соколова В.П.;
У квітні 2018 року Приватне акціонерне товариство «Металургійний комбінат Азовсталь» (далі - ПрАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь») звернулося з позовом до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» про стягнення штрафу за несвоєчасну доставку вантажу у розмірі 205617,76 грн. (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 25.05.2018р. №09-5/23).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив терміни доставки вантажу.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 16.04.2018 відкрито провадження у справі №905/685/18 та призначене підготовче судове засідання.
Відповідач у відзиві на позовну заяву та в заяві від 11.05.2018 факт прострочення термінів доставки не заперечив, проте просив суд зменшити розміру штрафу до 10% від суми позову посилаючись на наступне.
Безпосередньо позивача (як вантажоодержувача) обслуговує регіональна філія «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця», яка знаходиться за адресою: 84404 Донецька обл. м. Лиман вул. Привокзальна, 22.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей. Відповідно до ст. 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014. Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України Президентом України наразі не видавався.
Згідно з частиною 3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» наведеного Закону, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, на думку відповідача, Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Статуту залізниць України.
Крім того, Закон № 1669-VІІ прийнято у часі пізніше ніж Статут залізниць України.
Пунктом 5 ст. 11 Закону № 1669-VІІ передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» у період з 14.04.2014 до її закінчення. Остаточний перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, буде затверджено у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції (абз. 3 п. 5 ст. 11 Закону № 1669-VІІ). Кабінетом Міністрів України 02.12.2015 прийнято розпорядження № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Згідно з додатками до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р та № 1053-р від 30.10.2014, до зазначених населених пунктів належать м. Лиман, м. Маріуполь та інші.
Тобто, практично вся залізнична мережа регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» знаходиться в зоні проведення АТО.
Проведення АТО значно ускладнило транспортне сполучення у межах регіональної філії «Донецька залізниця» та забезпечення виконання вимог та положень Статуту залізниць України і Правил перевезення вантажів, які були затверджені задовго до початку проведення АТО.
Так, до початку АТО переважна більшість вантажів прямувала до м. Маріуполь зі ст. Авдіївка та ст. Ясинувата через ст. Донецьк до станцій міста Маріуполя. Зазначена ділянка мала дві залізничні колії та була електрифікованою. Наразі ст. Ясинувата та ст. Донецьк знаходяться на непідконтрольній українській владі території і рух потягів у бік Маріуполя припинено з осені 2014 року, а ст. Авдіївка знаходиться на підконтрольній українській владі території, але фактично є тупиковою так як з літа 2014 року припинено сполучення зі ст. Донецьк та ст. Ясинувата.
В зв'язку з цим єдиним залізничним сполученням з м. Маріуполь є ділянка залізниці між ст. Волноваха та ст. Камиш Зоря. Зазначена ділянка має одну не електрифіковану колію, яка до початку проведення АТО була допоміжною та резервною ланкою транспортного сполучення з м. Маріуполь. Враховуючи, що в м. Маріуполь крім позивача знаходяться чимало великих підприємств (ПрАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь», ДП «Маріупольський торгівельний морський порт», ПрАТ «Азовмаш» та інші) обсяги перевезень вантажів значно перевищують пропускну здатність ділянки між ст. Волноваха та ст. Камиш Зоря.
Крім того, з моменту набрання чинності Тимчасовим порядком здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей було ускладнено перевезення вантажів з непідконтрольної українській владі території на адресу позивача. Так, для здійснення перевезення було встановлено необхідність отримання дозволу на перевезення, перевірку вантажів підрозділами ДФСУ та інших правоохоронних органів, та визначено окремі пункти перетину лінії зіткнення (КПВВ на залізниці). Наслідком цього стали затримки вантажів на КПВВ та спрямування вантажопотоків не за найкоротшою тарифною відстанню, а в об'їзд.
Таким чином, порушення термінів доставки вантажу мали місце з поважних та незалежних від перевізника причин.
Крім того проведення АТО та бойові дії у межах Донецької та Луганської областей суттєво вплинули на фінансове становище регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця». За підсумками роботи за 2016 рік філія отримала збиток у сумі 77031,0 тис. грн., що підтверджується звітом про фінансові результати за 2016 рік.
Також відповідач зазначив, що позивач не вказує на те, що йому були завдані збитки у зв'язку з порушенням термінів доставки вантажу залізницею.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 29.05.2018р. закрито підготовче провадження у справі №905/685/18 та призначено розгляд справи по суті на 07.06.2018р.
У судовому засіданні 07.06.2018 позивач проти зменшення суми штрафу заперечував, посилаючись на відсутність в залізничних накладних відміток про причини затримки вантажу, недоведеність відповідачем скрутного фінансового стану та систематичність порушень строків доставки вантажів залізницею вже протягом кількох років. Просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні просив задовольнити заяву про зменшення розміру штрафу до 10% від суми позову посилаючись скрутний фінансовий стан регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця».
Згідно ст. 222 Господарського процесуального кодексу України фіксування судового засідання здійснювалось за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про наступне.
Протягом січня - лютого 2018 року ПАТ «Укрзалізниця» в особі своєї Регіональної філії «Донецька залізниця» (далі - Відповідач), здійснила на адресу ПрАТ "МЕТАЛУРГІЙНИЙ КОМБІНАТ «АЗОВСТАЛЬ" (далі - Позивач) доставку вантажів (сировини для металургійного виробництва) по наступним залізничним накладним:
за накладною 48024624 від 25.01.2018 прибув 02.02.2018 у вагоні 60703543
за накладною 48009401 від 24.01.2018 прибув 02.02.2018 у вагоні 67922773
за накладною 48062608 від 28.01 2018прибув 02.02.2018 у вагоні 52763372
за накладною 48273239 від 10.02.2018 прибув 16.02.2018 у вагоні 26209992
за накладною 48348908 від 15.02.2018 прибув 21.02.2018 у вагоні 24629552
за накладною 48374482 від 17.02.2018 прибув 25.02.2018 у вагоні 24627804
за накладною 36178325 від 24.01.2018 прибув 04.02.2018 у вагоні 65283434
за накладною 36184737 від 24.01.2018 прибув 04.02.2018 у вагоні 67660308
за накладною 36211878 від 26.01.2018 прибув 09.02.2018 у вагоні 68472208
за накладною 36282275 від 30.01.2018 прибув 12.02.2018 у вагоні 65691859
за накладною 36399194 від 06.02.2018 прибув 18.02.2018 у вагоні 60515574
за накладною 36517431 від 13.02.2018 прибув 26.02.2018 у вагоні 67922302
за накладною 45684271 від 07.02.2018 прибув 15.02.2018 у вагоні 3 ваг.
за накладною 45713088 від 08.02.2018 прибув 15.02.2018 у вагоні 50234327
за накладною 45842325 від 12.02.2018 прибув 19.02.2018 у вагоні 3 ваг.
за накладною 41046251 від 24.01.2018 прибув 03.02.2018 у вагоні 59725960
за накладною 41275603 від 31.01.2018 прибув 12.02.2018 у вагоні 66940339
за накладною 43803204 від 31.01.2018 прибув 09.02.2018 у вагоні 67662320
за накладною 43803584 від 31.01.2018 прибув 09.02.2018 у вагоні 65941387
за накладною 43813054 від 01.02.2018 прибув 09.02.2018 у вагоні 68566561
за накладною 43895259 від 10.02.2018 прибув 28.02.2018 у вагоні 66108408
за накладною 33462193 від 18.01.2018 прибув 31.01.2018 у вагоні 65810202
за накладною 33491432 від 21.01.2018 прибув 02.02.2018 у вагоні 68749589
за накладною 33493677 від 21.01.2018 прибув 02.02.2018 у вагоні 59327304
за накладною 33514605 від 23.01.2018 прибув 03.02.2018 у вагоні 68779388
за накладною 33565334 від 28.01.2018 прибув 07.02.2018 у вагоні 59327262
за накладною 33557943 від 27.01.2018 прибув 08.02.2018 у вагоні 67673657
за накладною 33610759 від 31.01.2018 прибув 12.02.2018 у вагоні 65159949
за накладною 33640962 від 03.02.2018 прибув 16.02.2018 у вагоні 67678177
за накладною 3694480 від 08.02.2018 прибув 18.02.2018 у вагоні 67919266
за накладною 33697665 від 08.02.2018 прибув 18.02.2018 у вагоні 68821255
за накладною 33673906 від 06.02.2018 прибув 18.02.2018 у вагоні 60795663
за накладною 33688607 від 07.02.2018 прибув 18.02.2018 у вагоні 65293250
за накладною 3709890 від 09.02.2018 прибув 19.02.2018 у вагоні 68717586
за накладною 3675208 від 06.02.2018 прибув 19.02.2018 у вагоні 60918257
за накладною 33705625 від 09.02.2018 прибув 21.02.2018 у вагоні 68704584
за накладною 33720442 від 10.02.2018 прибув 21.02.2018 у вагоні 67662536
за накладною 33767526 від 14.02.2018 прибув 24.02.2018 у вагоні 59542274
Одержувач вантажу - ПрАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь».
За всіма зазначеними накладними Відповідачем було допущено прострочення термінів доставки вантажів.
Згідно з відбитком календарного штемпеля на накладних, відповідач доставив вантаж позивачу із порушенням встановленого терміну доставки, визначеного ст. 41 Статуту залізниць України та Правилами обчислення термінів доставки вантажу.
За розрахунком позивача, який судом прийнято як вірний, з відповідача підлягає стягненню 205617,76 грн. штрафу.
Відповідно до ст. 307, 313 Господарського кодексу України, положення яких кореспондуються із положеннями ст. 909 Цивільного кодексу України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
У відповідності з пунктом 2 статті 908 ЦК України, пунктом 5 статті 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються транспортними кодексами, транспортними уставами та іншими нормативно-правовими актами і правилами.
Згідно з ст. 2 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457 (далі - Статут залізниць України) Статут залізниць України визначає обов'язки, права та відповідальність залізниць, підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
Відповідно до ст. 41 Статуту залізниць України, залізниці зобов'язані доставити вантажі за призначенням в установлені терміни. Терміни доставки вантажів і правила обчислення термінів доставки вантажів встановлюються Правилами, виходячи з технічних можливостей залізниць. Обчислення терміну доставки починається з 24-ої години дати приймання вантажу до перевезення. Вантаж вважається доставленим вчасно, якщо на станції призначення він вивантажений засобами залізниці, про що повідомлено одержувача, або якщо вагон (контейнер) з вантажем подано під вивантаження засобами одержувача до закінчення встановленого терміну доставки. У разі затримки подачі вагонів (контейнерів) під вивантаження внаслідок зайнятості вантажного фронту або з інших причин, залежних від одержувачів, вантаж вважається доставленим вчасно, якщо він прибув на станцію призначення до закінчення встановленого терміну доставки.
Згідно з пунктами 1.1, 1.2 Правил обчислення термінів доставки вантажу, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 № 644 (далі - Правила), термін доставки вантажу визначається, виходячи з відстані, за яку обчислюється провізна плата.
Відповідно до підпункту 1.1.1 Правил обчислення термінів доставки вантажів (статті 41, 116 Статуту залізниць України) у разі перевезення вантажною швидкістю залізниці надається термін доставки вантажу: одна доба на кожні повні та неповні 320 км щодо маршрутних відправок, та одна доба на кожні повні та неповні 200 км щодо вагонних відправок. Згідно з п. 2.4. Правил обчислення термінів доставки вантажів, терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1, збільшуються на одну добу на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу.
Згідно з п. 2.4 наведених Правил, терміни доставки вантажів, які обчислюються згідно з пунктом 1 збільшуються, зокрема, на одну добу на операції, пов'язані з відправленням і прибуттям вантажу.
Про причини затримки вантажу, які дають право залізниці на збільшення терміну доставки, та тривалість цієї затримки повинна бути зроблена відмітка в перевізних документах, яка завіряється підписом працівника станції (п. 2.9. Правил).
Відповідно до ст. 116 Статуту залізниць України за несвоєчасну доставку вантажів і порожніх вагонів, що належать підприємствам, організаціям, установам, громадянам - суб'єктам підприємницької діяльності або орендовані ними, залізниця сплачує одержувачу штраф (якщо не доведе, що прострочення сталося не з її вини) у розмірі:
10 відсотків провізної плати - за прострочення на дві доби;
20 відсотків провізної плати - за прострочення на три доби;
30 відсотків провізної плати - за прострочення на чотири і більше діб.
Зазначений штраф не сплачується, якщо вантаж не було вивезено одержувачем із станції впродовж доби після одержання повідомлення про прибуття вантажу або якщо в цей же термін одержувач не розкредитує перевізні документи на вантаж, що прибув.
Згідно з п. 8 Правил видачі вантажів, оформлення видачі вантажу засвідчується календарним штемпелем станції у відповідній графі накладної. Датою фактичної видачі вантажу вважається дата його вивозу з території станції в разі вивантаження засобами залізниці або дата подачі вагона під вивантаження, якщо воно здійснюється одержувачем на місцях загального або незагального користування.
Відповідач просив суд зменшити розмір заявленої до стягнення суми штрафу до 10 % від суми позову.
Згідно із ч.1 ст.233 Господарського кодексу України у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому, повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником, майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
За приписами ч.4 ст.551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
В обґрунтування своєї заяви відповідач посилається на проведення бойових дій на території Донецької області, що ускладнило транспортне сполучення у межах Регіональної філії Донецька залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця та забезпечення виконання вимог Статуту залізниць України та Правил перевезення вантажів. Водночас, як зазначає відповідач, з моменту набрання чинності Тимчасовим порядком здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей було ускладнено перевезення вантажів з непідконтрольної українській владі території на адресу позивача, що зумовило затримку вантажів на контрольних пунктах в'їзду/виїзду та спрямування вантажопотоків не за найкоротшою тарифною відстанню, а в об'їзд.
Судом враховано, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України, на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, до якого включено м. Лиман, де проводить свою господарську діяльність Регіональна філія Донецька залізниця, м. Лиман.
При цьому, події на території Донецької області, якими є активна фаза антитерористичної операції у Донецькій області, проведення бойових дій у регіоні, а також інші численні порушення у зв'язку з цими обставинами, загальновідомі та додаткового підтвердження не вимагають.
Майже вся залізнична мережа регіональної філії "Донецька залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" знаходиться в зоні проведення АТО, що значно ускладнило транспортне сполучення у межах регіональної філії "Донецька залізниця" та забезпечення виконання вимог та положень Статуту залізниць України і Правил перевезення вантажів.
Крім того, за твердженнями відповідача, проведення антитерористичної операції на території Донецької області суттєво вплинуло на фінансове становище Регіональної філії Донецька залізниця Публічного акціонерного товариства Українська залізниця, а саме за змістом звіту про фінансові результати (звіту про сукупний дохід) за 2017р. у останнього наявний збиток у сумі 955118 тис. грн. (код рядка 2295).
На підставі вищенаведеного, та з огляду на всі фактичні обставини справи, приймаючи до уваги відсутність доказів, що свідчили б про погіршення фінансового стану, ускладнення в господарській діяльності чи завдання позивачу збитків в результаті дій відповідача, беручи до уваги наявність обставин проведення антитерористичної операції у Донецькій області на теперішній час, відсутність в діях відповідача прямого умислу на порушення зобов'язання, з урахуванням матеріальних інтересів позивача, який здійснює господарську діяльність у м. Маріуполі, яке входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція та враховуючи фінансовий стан відповідача, суд вважає за можливе задовольнити клопотання відповідача частково та зменшити розмір штрафу на 30 відсотків, а саме до 143932 грн. 43 коп.
Відповідно до ст.129 Конституції України та ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно ст.ст. 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Усупереч вказаним нормам, відповідач не надав господарському суду доказів, які спростовують доводи позивача, отже позовні вимоги ПрАТ "Металургійний комбінат Азовсталь" до ПАТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Донецька залізниця" ПАТ "Українська залізниця" про стягнення штрафу за несвоєчасну доставку вантажу підлягають задоволенню на суму 143932 грн. 43 коп.
Судовий збір, який з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог складає 3084,26 грн., відповідно до ч.9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
В И Р I Ш И В:
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» до Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» про стягнення штрафу за несвоєчасну доставку вантажу у розмірі 205617 грн. 76 коп. - задовольнити частково.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (84400, Донецька область, м. Лиман, вул. Привокзальна, 22, ідентифікаційний код 40150216) на користь Приватного акціонерного товариства «Металургійний комбінат Азовсталь» (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Лепорського, 1, ідентифікаційний код 00191158) суму штрафу за несвоєчасну доставку вантажу у сумі 143 932 (сто сорок три тисячі дев'ятсот тридцять дві) грн. 43 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 3084 (три тисячі вісімдесят чотири) грн. 26 коп.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення прийняте у нарадчій кімнаті, його вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 07 червня 2018 року.
Повний текст рішення буде складено та підписано 11 червня 2018 року.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.
Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили за правилами, встановленими статтею 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому главою 1 розділу ІV Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Е.В. Зекунов