07 червня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/626/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузьменко Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Гінтарас" ЛТД до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про скасування податкового повідомлення-рішення від 21 грудня 2017 року №0083371205 на суму 334994,86 грн, -
встановив:
02 квітня 2018 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Гінтарас" ЛТД (далі - позивач, ТОВ «Гінтарас» ЛТД) до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 21 грудня 2017 року №0083371205 на суму 334994,86 грн.
Ухвалою суду 04 квітня 2018 року адміністративний позов залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. 16 квітня 2018 року позивач недоліки адміністративного позову усунув.
Ухвалою від 17 квітня 2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 15 травня 2018 р. о 15:00 годині.
Ухвалою суду від 15 травня 2018 року замінено неналежного відповідача - Головне управління ДФС у Херсонській області на належного - Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - відповідач, ГУ ДФС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі) та відкладено розгляд справи на 09 год. 00 хв. 29 травня 2018 року.
Обґрунтовуючи свою правову позицію позивач зазначив, що на підставі акту «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма «Гінтарас» ЛТД (код 19224736) з питань повноти обчислення податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Козачелагерської сільської ради Олешківського району за період з 01.01.2015 по 31.12.2016» №20/21-22-12-05/19224736 від 29 листопада 2017 року податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення №0083371205 від 21 грудня 2017 року на суму 334994,86 грн. При визначенні грошових зобов'язань з орендної плати за землю, на думку позивача, відповідач не врахував, що товариство користується земельною ділянкою на підставі договору тимчасового користування, а не на підставі договору оренди. 08 грудня 2016 року Одеським апеляційним господарським судом залишено без змін рішення Господарського суду Херсонської області в справі №923/903/16 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 18.04.1997 року, який зареєстровано у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 18 квітня 1997 року №1 та викладено п.2.1 договору в такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік». Позивач вважає, що обов'язок сплати орендної плати в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виник у нього лише з грудня 2016 року. У відповідях на відзив від 15 травня та від 29 травня 2018 року представник позивача доповнила доводи адміністративного позову. Все це, на думку позивача є підставами для задоволення позовних вимог та скасування податкового повідомлення-рішення від 21 грудня 2017 року №0083371205 на суму 334994,86 грн.
Представник позивача 29 травня 2018 року подав до суду клопотання про розгляд справи №821/626/18 в порядку письмового провадження.
Відповідач 08 травня 2018 року подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає з таких підстав. Відповідно до пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. (в редакції чинній в 2015-2016 роках). Оскільки позивач за 2015-2016 роки сплачував суму в розмірі 0,1 та 0,03 відсотка від нормативної грошової оцінки землі, йому визначено суму грошового зобов'язання в належному розмірі. З наведеного відповідач робить висновок про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Представник відповідача 29 травня 2018 року подав до суду клопотання про розгляд справи №821/626/18 порядку письмового провадження.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч.9 ст.205 КАС України).
Розглянувши надані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно з договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 18.04.1997 року (зареєстрований 18.04.1997 року) №1 ТОВ «Гінтарас» ЛТД орендує у Козаче-Лагерської сільської ради Цюрупинського (зараз Олешківського) району Херсонської області земельну ділянку загальною площею 109,04 га, в тому числі: рілля 5,53 га, сади 26,77 га, виноградники 68,31 га, госпшляхи 5,38 га, лісосмуги 0,92 га, госпдвори 2,13 га (п.1.1 договору).
Земельна ділянка надається на умовах оренди строком на 49 років для сільськогосподарського використання та обслуговування цеху сухофруктів (п.1.2 договору).
Плата за землю вноситься землекористувачем щорічно у вигляді орендної плати за землю у розмірі земельного податку згідно оцінки землі не пізніше 15 серпня за звітний рік (п.2.1 договору).
Землекористувач зобов'язаний: дотримуватись вимог Земельного кодексу України та іншого чинного законодавства України, використовувати земельні ділянки для сільськогосподарського використання та своєчасно вносити плату за землю, підтримувати належний стан на закріпленій та прилеглій території (п.3.2 договору).
Рішенням господарського суду Херсонської області від 13.09.16 р. в справі №923/903/16 позов Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави в особі Козачелагерської сільської ради Олешківського району Херсонської області, в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області задоволено. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 18.04.1997 року, укладеного між Козачелагерською сільською радою Цюрупинського району Херсонської області та товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "Гінтарас" ЛТД, м. Херсон, який зареєстровано у книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 18.04.1997 р. за № 1, виклавши пункт 2.1 договору в наступній редакції - "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік" та зазначивши за текстом договору орендодавцем земельної ділянки Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, м. Херсон, замість Козачелагерської сільської ради Цюрупинського району Херсонської області.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 08 грудня 2016 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Гінтарас" ЛТД залишити без задоволення, рішення господарського суду Херсонської області від 13.09.16 р. без змін.
Станом на 01.01.2015 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,2101 га становить 1034469,37 грн; станом на 01.01.2016 року нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становить 1482570,65 грн (згідно з листом Міжрегінального управління у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим ГУ Держгеокадастру у Херсонській області від 05.09.2017 року №0-21-0.172-112/118-17).
Згідно з договором оренди земельної ділянки від 20.02.2008, зареєстрованим 20.03.2008 за №040871300061 ТОВ «Будівельна компанія Капітал-Буд» орендує у Херсонської міської ради земельну ділянку площею 0,3917 га під будівництво багатоповерхового житлового будинку, орендна плата сплачувалась у грошовій формі відповідно до рішення Херсонської міської ради №717 від 31.01.2008 року в розмірі 0,2 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Строк дії договору продовжено на 2015-2016 роки.
Рішенням Козачелагерської сільської ради від 26 квітня 2002 року №20 «Про вилучення земельних ділянок» у ТОВ «Гінтарас» ЛТД вилучено земельну ділянку площею 0,63 га по вул. Шевченко під цехом сухофруктів.
Розпорядженням голови Цюрупинської районної державної адміністрації від 17 грудня 2002 року №713 «Про внесення змін до договору оренди землі» у ТОВ «Гінтарас» ЛТД вилучено земельну ділянку площею 37,4 га.
19 січня 2018 року (вхідний номер 49-43) ТОВ «Гінтарас» ЛТД звернулось до відділу в Олешківському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області з клопотанням про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, просило надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01 січня 2015 року, кадастровий номер земельної ділянки 6525081500:05:073:0001, площа земельної ділянки 71,0067 га.
19 січня 2018 року (вхідний номер 50-43) ТОВ «Гінтарас» ЛТД звернулось до відділу в Олешківському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області з клопотанням про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, просило надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01 січня 2016 року, кадастровий номер земельної ділянки 6525081500:05:073:0001, площа земельної ділянки 71,0067 га.
У відповідь на клопотання №49-43 від 19 січня 2018 року відділ в Олешківському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повідомив, надання витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки наданої в оренду ТОВ «Гінтарас» ЛТД згідно договору оренди від 18 квітня 1997 року на території Козачелагерської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва неможливо тому, що грошова оцінка земельної ділянки не проведена. Для виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки товариство запропоновано звернутись до суб'єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель.
У відповідь на клопотання №50-43 від 19 січня 2018 року відділ в Олешківському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повідомив, надання витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки наданої в оренду ТОВ «Гінтарас» ЛТД згідно договору оренди від 18 квітня 1997 року на території Козачелагерської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва неможливо тому, що грошова оцінка земельної ділянки не проведена. Для виготовлення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки товариство запропоновано звернутись до суб'єктів оціночної діяльності у сфері оцінки земель.
Доказів звернення до суб'єктів оціночної діяльності в сфері оцінки земель позивач суду не надав.
На лист ГУ ДФС у Херсонській області від 18 серпня 2017 року №4447/9/21-22-12-05-11, відділ в Олешківському районі ГУ Держгеокадастру у Херсонській області листом від 28 серпня 2017 року №0-21-0.34-314/102-17 повідомив, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок, які орендує позивач, станом на 01.01.2015, 01.01.2016, 01.01.2017 не проводилася, витяги про розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок не надавались.
Позивач не заперечує, що він сплачував в 2015-2016 роках орендну плату з юридичних осіб в розмірі 0,1 та 0,03 відсотка від нормативної грошової оцінки.
Податковим органом на підставі наказу ГУ ДФС у Херсонській області №956 від 26.10.2017 року, на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.1. п.78.1 ст.78, п.79.1 ст.79, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Гінтарас» ЛТД з питань повноти обчислення податкових зобов'язань з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на території Козачелагерської сільської ради Олешківського району за період з 01.01.2015 року по 31.12.2016 року.
За результатами перевірки складено акт №20/21-22-12-05/19224736 від 29 листопада 2017 року.
Висновки акту перевірки стали підставою для винесення податкового повідомлення-рішення №0083371205 від 21.12.2017 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 334994,86 грн.
Вирішуючи спір суд зазначає, що з 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який, відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
Підпунктом 288.5.1 ст.285 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, суд дійшов висновку, що з набранням чинності Податковим кодексом України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 ста ті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.
При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області. (п.277.1 ст.277 ПК України).
В матеріалах справи знаходиться лист ГУ Держгеокадастру у Херсонській області «Про надання інформації» №1-21-0.5-10690/2-16 від 03 червня 2016 року, який є відповіддю на лист ГУ ДФС у Херсонській області від 19 травня 2016 року №1807/9/21-22-12-03-08 стосовно оподаткування земельних ділянок сільськогосподарського призначення, нормативну грошову оцінку яких не проведено. В листі, серед іншого, зазначено, що ПК України не передбачено інших можливостей оподаткування земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, крім як у відсотках від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. Станом на 01 січня 2016 року, з урахуванням коефіцієнтів індексації (за 2014 рік - 1,249, за 2015 рік - 1,2) та коефіцієнту 1,756, що застосовується до ріллі, нормативна грошова оцінка площі ріллі по Херсонській області становить 34698,86 грн за гектар.
Враховуючи, що позивач орендує земельну ділянку площею 71,01 га, то з урахування коефіцієнту 1,756 станом на 01.01.2015 року грошова оцінка вказаної земельної ділянки складала 4106355,14 грн; станом на 01.01.2016 року з урахуванням коефіцієнту 1,2 складала 4927626,16 грн.
Позивач не заперечує, що він не сплачував належний розмір орендної плати з юридичних осіб (сплачував 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 10,91 га та сплачував 0,03 відсотки від нормативної грошової оцінки землі за земельну ділянку площею 60,10 га), а викладені ним доводи є наслідком помилкового тлумачення ним норм податкового законодавства та на правильність висновків суду не впливають.
Таким чином, за 2015 рік позивач повинен був сплатити орендну плату з юридичних осіб в розмірі 123190,65 грн, натомість сплатив 1374,34 грн. За 2016 рік позивач повинен був сплатити орендну плату з юридичних осіб в розмірі 147828,78 грн, натомість сплатив 1649,20 грн.
Посилання позивача на судове рішення Одеського апеляційного господарського суду від 08 грудня 2016 року в справі №923/903/16, як на правову підставу для сплати орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі саме з цієї дати, є помилковим, оскільки ставки орендної плати передбачені в ПК України не залежать від наявності або відсутності судового рішення, а є нормами імперативної дії, до того ж вони доведені до невизначеного кола суб'єктів господарювання та учасників правовідносин оренди земельних ділянок комунальної та державної власності через офіційне оприлюднення.
Враховуючи викладене суд встановив, що позивач не сплатив належну суму орендної плати з юридичних осіб, в зв'язку з чим податковий орган визначив грошові зобов'язання на підставі висновків акту перевірки, шляхом винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач правомірно прийняв спірне податкове повідомлення-рішення, в якому визначено орендну плату, яку необхідно сплатити позивачу у 2015-2016 роках, розраховану в розмірі 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Оцінюючи наявні докази, суд дотримується позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у пункті 53 рішення у справі «Федорченко та Лозенко проти України», відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом».
Обов'язковою для застосування в Україні є практика Європейського суду з прав людини, яка статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визнана джерелом права.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифіковано Україною 17.07.1997 року, набула чинності для України 11.09.1997 року) "Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження".
Вирішуючи питання про застосування ст.13 Конвенції, суд бере до уваги, що в рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Аманн проти Швейцарії» (Заява N 27798/95 п.88) зазначено, що стаття 13 Конвенції вимагає, щоб кожен, хто вважає себе потерпілим внаслідок заходу, який, на його думку, суперечив Конвенції, мав право на засіб правового захисту у відповідному національному органі для вирішення свого спору, а в разі позитивного вирішення - для одержання відшкодування шкоди. Однак це положення не вимагає безумовного досягнення вирішення спору на користь заявника.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України).
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч.2 ст.77 КАС України).
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Позивач належними доказами не підтвердив правомірність своїх вимог.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Гінтарас" ЛТД (73000, м. Херсон, вул. Червоностудентська, буд.30, код ЄДРПОУ 19224736) до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73026, м. Херсон, проспект Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 39394259) про скасування податкового повідомлення-рішення від 21 грудня 2017 року №0083371205 на суму 334994,86 грн - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кузьменко Н.А.
кат. 8.3.13