04 червня 2018 р. Справа № 10/9/2012/5003
Господарський суд Вінницької області в складі : головуючий суддя Тісецький С.С., секретар судового засідання Поцалюк Н.В., розглянувши в приміщенні суду матеріали у справі
за заявою: Приватного підприємства "Промбудреєстр" (вул. 600-річчя, 17, м. Вінниця, 21021; код 32169112)
про банкрутство
за участю :
від арбітражного керуючого (ліквідатора) Василика В.В.: Святецька В.Л., за довіреністю
В провадженні Господарського суду Вінницької області перебуває справа №10/9/2012/5003 за заявою боржника - Приватного підприємства "Промбудреєстр" про банкрутство.
Постановою суду від 10.10.2013 року боржника - ПП "Промбудреєстр" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Ухвалами суду від 18.04.2018 року, продовжено строк ліквідаційної процедури Приватного підприємства "Промбудреєстр" та повноважень арбітражного керуючого (ліквідатора) Василика В.В. до 04.06.2018 року; призначено до розгляду в судовому засіданні клопотання ПАТ "ІмексБанк" № 376 від 09.11.2017 року (вх. № 06-54/482/17 від 14.11.2017 року) про скасування проведення аукціону з продажу майна банкрута на 04.06.2018 року.
На визначену дату в судове засідання 04.06.2018 року з'явилася представник ліквідатора боржника. Інші учасники провадження у справі про банкрутство ПП "Промбудреєстр" в судове засідання не з'явились.
В ході розгляду справи по суті, представник ліквідатора боржника, зазначила, що вищевказане клопотання є неактуальним, оскільки аукціон уже відбувся.
Суд заслухавши представника ліквідатора боржника, розглянувши клопотання ПАТ "ІмексБанк" № 376 від 09.11.2017 року про скасування проведення аукціону з продажу майна банкрута та дослідивши наявні у справі докази, встановив наступне.
Згідно поданого клопотання, 07.11.2017 року організатором аукціону ТОВ "Клірингова Палата" (код 38050409) на сайті ВГСУ розмішено оголошення про проведення аукціону з продажу майна банкрута, слідуючого змісту : № 46980 від 07.11.2017 року; найменування боржника - ПП "Промбудреєстр"; справа №10/9/2012/5003; дата аукціону - 05.12.2017 року; кінцева дата заявок - 09.11.2017 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Клірингова Палата" не визнавалось Господарським судом Вінницької області учасником провадження у даній справі та організатором аукціону з продажу майна банкрута.
Відтак, на думку заявника, зазначене оголошення є неправомірним, таким що суперечить вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", та положенням пп. 15.2 Інформаційного листа ВГСУ від 26.12.2013 р. №01-06/1862/2013.
За наведених обставин, ПАТ "ІмексБанк" просить суд : скасувати проведення аукціону з продажу майна банкрута ПП "Промбудреєстр" призначеного на 05.12.2017 року; зобов'язати ТОВ "Клірингова Палата" негайно розмістити повідомлення про скасування аукціону з продажу майна ПП "Промбудреєстр" призначеного на 05.12.2017 року на сайті ВГСУ, та в засобах масової інформації, в яких публікувалося оголошення про проведення аукціону, із зазначенням причин.
В свою чергу, арбітражним керуючим (ліквідатором) Василиком В.В., 18.04.2018 року надано суду письмові пояснення б/н від 16.04.2018 року по суті клопотання № 376 від 09.11.2017 року слідуючого змісту.
Ліквідатором боржника було замовлено здійснення оцінки майна ПП "Промбудреєстр", що підтверджується висновком незалежного оцінювача Байди Т.А., згідно висновку якого вартість майна боржника становить 1 734 340,00 грн. (без ПДВ).
На виконання вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або його банкрутом", ліквідатором було опубліковано оголошення про проведення конкурсу визначення торгуючої організації, яка буде задіяна як організатор торгів з продажу майна банкрута.
11.10.2017 року в газеті "Вінниччина" ліквідатором було розміщене оголошення про конкурс з визначення організатора аукціону з продажу майна банкрута.
За наслідками проведеного конкурсу, згідно Протоколу від 23.10.2017 року, організатором аукціону визначено ТОВ "Клірингова палата".
01.11.2017 року ліквідатором було укладено з ТОВ "Клірингова палата" договір про проведення аукціону.
З урахуванням ухвали Господарського суду Вінницької області від 29.07.2015 року, ліквідатором було замовлено нову незалежну оцінку майна боржника ПП "Промбудреєстр" у порядку визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну діяльність в Україні". Згідно висновку незалежного оцінювача Байди Т.А., ліквідаційна вартість майна боржника становить 1 734 340,00 грн.. Дана вартість, визначена незалежним оцінювачем, була визначена ліквідатором як початкова вартість продажу майна на аукціоні, відповідно до вимог ч. 1 ст. 57 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
З моменту укладення ліквідатором з ТОВ "Клірингова палата" договору про проведення аукціону від 01.11.2017 року, всі подальші дії по організації аукціону проводились організатором аукціону, тобто ТОВ "Клірингова палата".
Також, ліквідатор у поясненнях вказує, що твердження заявника - представника уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ "Імексбанк" про те, що ТОВ "Клірингова палата" не визнавалась господарським судом учасником провадження у справі про банкрутство, а тому не може бути організатором аукціону не ґрунтується на законі, оскільки як вбачається із ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", організатор аукціону не визнається учасником провадження згідно закону.
При цьому, за приписами ч. 6 ст. 49 ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", організатор аукціону визначається замовником.
Таким чином, особа визнається організатором аукціону не господарським судом, а замовником аукціону.
При цьому, абз. 4 п. 33 Інформаційного листа Вищого господарського суду України №31-06/1862/2013 від 26.12.2013 р., має зовсім інший зміст, ніж вказує заявник, а саме: "організатор аукціону залучається судом до участі у провадженні у справі про банкрутство тільки виключно в разі виникнення під час проведення ліквідаційної процедури спору відносно визначення організатора аукціону".
Отже, законом про банкрутство не встановлено обов'язку чи права суду залучати організатора аукціону як учасника провадження у справі про банкрутство.
Враховуючи той факт, що аукціон з продажу майна банкрута ПП "Промбудреєстр" відбувся 05.12.2017 року, а отже розгляд клопотання № 376 від 09.11.2017 року ПАТ "ІмексБанк" є недоцільним, в зв'язку з чим, задоволенню не підлягає.
Крім того, згідно акту про результати позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого Василика В.В. від 16.02.2018 року № 04, не виявлено жодних порушень, що свідчить про належне виконання своїх повноважень арбітражним керуючим та проведення аукціону у справі № 10/9/2012/5003 згідно всіх норм ЗУ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
В підтвердження наведених обставин, ліквідатором боржника додані до пояснень відповідні докази.
З врахуванням встановлених обставин, суд дійшов слідуючих висновків, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно ч. 6 ст. 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
В силу ч. 3 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
В силу ч. 1, ч. 2 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ч.1, ч.2 ст. 79 ГПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За змістом ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
У справі, "Руїз Торіха проти Іспанії" ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.
Як встановлено судом, 07.11.2017 року організатором аукціону - ТОВ "Клірингова Палата" (код 38050409) на сайті ВГСУ розмішено оголошення про проведення 05.12.2017 року аукціону з продажу майна банкрута - ПП "Промбудреєстр" по справі № 10/9/2012/5003.
Клопотання № 376 від 09.11.2017 року мотивано тим, що ТОВ "Клірингова Палата" не визнавалось судом учасником у даній справі та організатором аукціону з продажу майна боржника, а тому вищевказане оголошення суперечить вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та пп. 15.2 Інформаційного листа ВГСУ від 26.12.2013 р. № 01-06/1862/2013.
Згідно ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. ч. 4-6 ст. 49 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суб'єктами аукціону є його замовник, організатор та учасники. Замовником є ліквідатор, призначений господарським судом у порядку, встановленому цим Законом. Організатором аукціону є визначена замовником фізична або юридична особа, що має ліцензію на проведення торгів і з якою замовник аукціону уклав договір на проведення аукціону. Організатор аукціону визначається замовником за конкурсом, що проводиться у визначеному замовником порядку, основними критеріями якого вважаються наявність ліцензії, достатній, але не менш як три роки, досвід проведення аукціонів, запропонована найменша сума винагороди. Організатором аукціону не може бути заінтересована особа стосовно боржника, кредиторів та замовника аукціону.
Отже, за приписами наведеної вище норми Закону, організатор аукціону визначається ліквідатором боржника, а не судом. При цьому, організатор аукціону діє на підставі договору про проведення аукціону, а не ухвали суду.
Так, судом встановлено, що за резутатами проведеного ліквідатором конкурсу, згідно Протоколу від 23.10.2017 року, організатором аукціону визначено ТОВ "Клірингова палата".
В подальшому, 01.11.2017 року ліквідатором боржника було укладено з ТОВ "Клірингова палата" договір про проведення аукціону.
Слід зазначити, що Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не передбачає обов'язкового залучення організатора аукціону в якості учасника у справі про банкрутство.
Разом з тим, ухвалою суду від 05.04.2018 року було залучено до участі в якості учасника провадження у справі № 10/9/2012/5003 про банкрутство ПП "Промбудреєстр" - Товариство з обмеженою відповідальністю "Клірингова Палата" (код ЄДРПОУ 38050409), в зв'язку з призначенням до розгляду клопотання ПАТ "ІмексБанк" № 376 від 09.11.2017 року (вх. № 06-54/482/17 від 14.11.2017 року) про скасування проведення аукціону з продажу майна банкрута та заяви ПАТ "ІмексБанк" б/н від 29.11.2017 року (вх. № 06-73/87/17 від 29.11.2017 року) про зупинення проведення аукціону з продажу майна банкрута.
При цьому, суд звертає увагу на вказаний у поданому клопотанні пп. 15.2 Інформаційного листа ВГСУ від 26.12.2013 р. № 01-06/1862/2013, за змістом якого, організатор аукціону діє на підставі ухвали господарського суду про визнання його учасником провадження у справі про банкрутство.
Як вбачаєтсья із змісту даного підпункту Інформаційного листа, останнім внесено зміни до пункту 33 абзацу четвертого Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 N 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 N4212-VI)".
Так, згідно абз. 4 п. 33 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 N 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 N4212-VI)", організатор аукціону згідно з частиною шостою статті 49 Закону визначається замовником аукціону за конкурсом. Чинним законодавством не передбачено ліцензування діяльності з проведення торгів, тому організатором аукціону може бути особа, яка відповідно до установчих документів має право на здійснення такої діяльності. В разі виникнення під час проведення ліквідаційної процедури спору відносно визначення організатора аукціону, господарський суд перевіряє порядок визначення ліквідатором організатора аукціону. В такому випадку організатор аукціону залучається судом до участі у провадженні у справі про банкрутство. З моменту визнання організатора аукціону учасником провадження у справі про банкрутство, він має право на оскарження виключно тих судових рішень, які стосуються організації та проведення аукціону за його участю.
Отже, наведені приписи не визначають, що організатор аукціону діє на підставі ухвали суду про визнання його учасником провадження у справі про банкрутство, а передбачають залучення його до участі в справі, у випадку наявності спору в ході ліквідаційної процедури стосовно визначення ліквідатором організатора аукціону.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що твердження заявника стосовно неправомірності оголошення та його невідповідності вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і пп. 15.2 Інформаційного листа ВГСУ від 26.12.2013 р. № 01-06/1862/2013, суперечить наведеним приписам законодавства.
При цьому, заявником не надано суду доказів в підтвердження незаконності зазначеного оголошення.
Окрім того, згідно ч. 1 ст. 58 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", організатор аукціону не пізніше як за 15 робочих днів до дня початку аукціону оприлюднює на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України (при проведенні електронних торгів - також на своєму веб-сайті) оголошення про проведення аукціону, а також письмово повідомляє про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 59 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оголошення про проведення аукціону на веб-сайті повинно містити відомості про: майно, що продається, його характеристику та місцезнаходження; час та місце проведення аукціону (для електронних торгів - веб-сайт, на якому проводяться електронні торги, та період часу, протягом якого проводяться торги); початкову вартість та відомості про можливість її зниження на тому ж аукціоні; розмір та порядок внесення гарантійного внеску; можливість надання переможцю податкової накладної; продавця майна (найменування, місцезнаходження, засоби зв'язку); порядок, місце, строк і час представлення заявок на участь в торгах; порядок оформлення участі в торгах, перелік документів і вимоги, що пред'являються учасникам, до їх оформлення; порядок і критерії виявлення переможця торгів; строки платежів, реквізити рахунків, на які вносяться платежі; організатора аукціону (найменування, місцезнаходження, засоби зв'язку); спосіб отримання додаткової інформації про проведення аукціону. В оголошенні наводиться текст договору, що укладається на аукціоні, крім умови про ціну та зазначення особи покупця.
З огляду на вказані приписи Закону та обставини справи, не визнання судом організатора аукціону учасником у справі про банкрутство, не може свідчити про неправомірність оголошення стосовно проведення аукціону.
Також, згідно ч.ч. 1-4 ст. 54 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", організатор аукціону має право відмовитися від проведення аукціону не пізніше ніж за десять днів до його початку з негайним розміщенням повідомлення про це в друкованих засобах масової інформації, в яких публікувалося оголошення про проведення аукціону, із зазначенням причин. Повідомлення про скасування аукціону не пізніше ніж наступного дня після прийняття відповідного рішення надсилається організатором усім особам, що подали заяву про участь в аукціоні. У разі скасування аукціону організатор повертає учасникам сплачені ними гарантійні внески не пізніше ніж протягом п'яти банківських днів. Рішення про скасування аукціону може бути оскаржено до господарського суду.
Отже, із наведеної норми Закону, вбачається, що скасування аукціону відноситься до повноважень організатора аукціону, а не суду.
За наведених обставин, вимога про скасування аукціону з продажу майна ПП "Промбудреєстр" задоволенню не підлягає.
Водночас, зважаючи на те, що вимога про зобов'язання ТОВ "Клірингова Палата" негайно розмістити повідомлення про скасування аукціону з продажу майна боржника, призначеного на 05.12.2017 року на сайті ВГСУ та в засобах масової інформації є похідною від вимоги щодо скасування аукціону, в зв'язку з чим, відповідна вимога також задоволенню не підлягає.
Крім того, на момент розгляду клопотання, аукціон призначений на 05.12.2017 року минув, а тому є неактуальним. При цьому, згідно оприлюдненого на веб-сайті ВГСУ повідомлення про результати проведення аукціону з продажу майна ПП "Промбудреєстр", призначеного на 05.12.2017 р. № 47670 від 06.12.2017 р., яке наявне в матеріалах справи, аукціон визнано таким, що відбувся.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні клопотання ПАТ "ІмексБанк" № 376 від 09.11.2017 року (вх. № 06-54/482/17 від 14.11.2017 року) про скасування проведення аукціону з продажу майна банкрута в даній справі у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 1, 41, 42, 44, 49, 54, 58, 59, п. 1-1 ч.1 Розділу Х "Прикінцеві та Перехідні положення" Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції чинній з 19.01.2013 року), ст. ст. 2, 3, 12 (ч. 6), 13, 18, 42, 232, 234, 235, 236 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
1. Відмовити в задоволенні клопотання ПАТ "ІмексБанк" № 376 від 09.11.2017 року (вх. № 06-54/482/17 від 14.11.2017 року) про скасування проведення аукціону з продажу майна банкрута у справі № 10/9/2012/5003 повністю.
2. Копію ухвали надіслати згідно переліку рекомендованим листом.
Згідно ч. 1 ст. 235 ГПК України, ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом чи Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 254-256, пп. 17.5 п. 17 ч. 1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Тісецький С.С.
Віддрук. 12 прим.:
1 - до справи;
2 - Вінницькій ОДПІ (21027, м. Вінниця, вул. К.Василенка, 21);
3 - ПП "Промбудреєстр" (21021, м. Вінниця, вул. 600-річчя, 17);
4, 5 - ПАТ "Дельта Банк" (01133, м. Київ, вул. Щорса, 36-Б; 01014, бул. Дружби Народів, 38,
м. Київ);
6 - Управлінню Пенсійного фонду України у м. Вінниці (м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7);
7 - ПАТ "Імексбанк" (65058, м. Одеса, просп. Шевченка, 8а, 65039);
8 - ТБ "Подільський контракт" (21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 2, кім. 214);
9 - ОСОБА_4 (АДРЕСА_1);
10 - ПП "ТА-ЕКСПЕРТ-СЕРВІС" ( м. Київ, вул. Щекавицька, 9а, 04071);
11 - ТОВ "Клірингова Палата" (вул. Ярослава Мудрого, буд. 4, офіс, 1, м. Біла Церква, Київська область, 09100);
12 - Арбітражному керуючому Василику В.В. (01030, м. Київ, а/с № 23).