Справа № 569/7335/18
05 червня 2018 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі: головуючого судді Тимощука О.Я.
при секретарі Рибачик О.А.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального Управління юстиції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2018 року в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору,-
Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області звернулось до суду із позовною заявою до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального Управління юстиції у Рівненській області визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2018 ВП № 56137051 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору (п. 3 постанови). В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 12.04.2018 р. позивач отримав від відповідача постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2018 р. ВП № 56137051, якою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 569/16656/17, виданого 05.04.2018 р. (п. 1 постанови); постановлено стягнути з головного управління виконавчий збір у розмірі 14892,00 грн. (п. 3 постанови). Вважає, що постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору є незаконною та необґрунтованою. При цьому вказує, що відповідно до пунктів 1, 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а також виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів. Просить суд визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2018 р. ВП № 56137051 в частині стягнення виконавчого збору (п. 3 постанови).
Представник позивача надала заяву про розгляд справи в її відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
Дослідивши письмові матеріали справи суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05 квітня 2018 року Рівненським міським судом Рівненської області було видано виконавчий лист в справі № 569/16656/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області протиправною та зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію. Із виконавчого листа вбачається, що суд вирішив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у непроведенні перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_1, починаючи з 01 січня 2016 року, з врахуванням виплачених сум.
10.04.2018 року постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального Управління юстиції у Рівненській області було відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 569/16656/17, виданого 05.04.2018 року Рівненським міським судом Рівненської області. Крім того, у п. 2 постанови зазначено, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів, а у п. 3 цієї постанови стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 14892 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, вищевказану постанову державного виконавця разом із супровідним листом від 10.04.2018 року позивачем було отримано 12.04.2018 року, що підтверджується відміткою про реєстрацію вхідної кореспонденції.
17.04.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області було направлено державному виконавцю відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ в Рівненській області заяву за вихідним № 4296/09 про закінчення виконавчого провадження, у якій повідомлено відповідача про те, що ними було в добровільному порядку виконано постанову суду №566/16656/17, з урахуванням постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяких інших категорій осіб», та 28.03.2018 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року із розрахунком на доплату. У зв'язку із фактичним виконанням управління просило закінчити виконавче провадження.
Позивач повідомив відповідача про виконання в межах повноважень зазначеного виконавчого листа суду в добровільному порядку, до цього листа було додано копію розрахунку на доплату, копію інформації щодо виплати пенсії за відомостями. При цьому зазначив, що головне управління не наділене правом самостійно без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати виплату коштів. Відповідно, як рішення про стягнення пенсій (інших соціальних виплат), так і рішення про зобов'язання виплатити пенсії (інші соціальні виплати) виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому, інші кошти, які б могли бути спрямовані на виконання рішення суду, в головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні.
У відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Пунктом 1 частини 2 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно частин 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Статтею 27 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Частиною 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» визначено у яких випадках виконавчий збір не стягується, а зокрема:
1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень";
4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
5) у разі виконання рішення приватним виконавцем;
6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пунктів 1, 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 40/26485 (далі Положення), головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду. Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Згідно із підпунктами 2, 4 пункту 4 Положення Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами).
На підставі аналізу зазначених норм суд приходить до висновку про те, що дії державного виконавця щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 10 квітня 2018 року були законними та спрямованими на виконання виконавчого листа, виданого 05 квітня 2018 року Рівненським міським судом Рівненської області по справі № 569/16656/17.
Водночас щодо стягнення з боржника виконавчого збору законних підстав немає, оскільки відповідно до пунктів 1, 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а також виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів. До періодичних платежів в розумінні положень цього Закону відносяться і пенсійні виплати, перераховані і виплачені за судовим рішенням.
Із урахуванням вищевикладеного та вимог діючого законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області від 10.04.2018 року про відкриття виконавчого провадження №56137051 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору (п.3 постанови).
На підставі викладеного, керуючись ЗУ «Про виконавче провадження», ст.ст. 6-8, 19, 30, 77, 120, 205,229, 241-251, 287 КАС України,суд,-
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального Управління юстиції у Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 10.04.2018 року в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області від 10.04.2018 року про відкриття виконавчого провадження №56137051 в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області виконавчого збору (п.3 постанови).
Апеляційна скарга на рішення подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що рішення суду не набрало законної сили.
Суддя Рівненського
міського суду О.Я. Тимощук