05 червня 2018 року ЛуцькСправа № 803/791/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулася з позовом до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Камінь-Каширське ОУ ПФУ, відповідач) про визнання дій щодо не проведення перерахунку та виплати із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад нормативний стаж роботи 15 років, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорновбильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад нормативний стаж роботи 15 років.
Позовні вимоги обгрунтовані ти, що 17.05.1998 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII). При цьому позивачу проводилась доплата до пенсії в розмірі одного відсотку від заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж - 15 років. У 2004 році у зв'язку із прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» їй було частково змінено умови нарахування пенсії, внаслідок чого її розмір зменшився. Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 14.09.2016 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області починаючи з 09.08.2016 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно з рішенням суду позивачу проводилась доплата до пенсії в розмірі одного відсотку від заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж - 15 років, але не вище 75% заробітку.
Однак у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» з 03.10.2017 умови нарахування пенсії позивачу знову неправомірно змінено та припинено виплату доплати за понаднормовий стаж роботи в розмірі, визначеному постановою Любешівського районного суду Волинської області від 14.09.2016. Так, при обрахунку розміру пенсії позивача були змінені складові, а саме: не було включено доплату за понаднормативний стаж роботи, яка раніше нараховувалась на виконання вказаного рішення суду та виплачувалась. Вказані дії відповідача призвели до зменшення доплати за понаднормативний стаж роботи, з огляду на що вважає їх протиправними.
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 16.05.2018 (а.с.18-20) позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та просив відмовити в їх задоволенні з тих підстав, що на виконання постанови Любешівського районного суду Волинської області від 14.09.2016 позивачу проведено перерахунок та виплату пенсії згідно з частиною другою статті 56 Закону №796-XII, починаючи з 09.08.2016. З 11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VІІ від 03.10.2017. Вказаним Законом пункт 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Цією нормою передбачено обчислення пенсії за двоскладовою формулою: частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (до 01 січня 2004 року), визначається відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після 01 січня 2004 року, відповідно до цього Закону. Розмір пенсії визначається згідно із статтею 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а доплата за понаднормовий стаж - згідно зі статтею 28 цього ж Закону, якою передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам та понад 30 років жінкам (для пенсій, призначених до 01 жовтня 2011 року - понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам), пенсія за віком збільшується на один відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але не більше як на один відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Відповідач вважає, що частина друга статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено право на пенсію для громадян, віднесених до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків і 15 років для жінок, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, застосовується лише при обчисленні частини пенсії за першою складовою відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку зі змінами до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чергове проведення перерахунку пенсії позивачки за рішенням Любешівського районного суду Волинської області від 14.09.2016 спричинить зменшення розміру пенсії. Тому ОСОБА_1 правомірно проведено перерахунок пенсії у зв'язку із вступом у дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до норм чинного законодавства. Крім того, відповідач стверджує, що для перерахунку пенсії за рішенням суду відповідно до вимог частини другої статті 56 Закону України №796-XII із вступом в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» немає підстав, оскільки призначення та перерахунок пенсії позивача до 01.10.2017 проводилися на основі частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З зазначених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, що підтверджується копією відповідного посвідчення серії НОМЕР_2 (а.с.10). Позивач перебуває на обліку в Камінь-Каширському ОУ ПФУ та отримує пенсію по віку з 17.05.1998 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 14.09.2016 у справі №162/756/16-а визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови в проведенні розрахунку пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини 2 статті 56 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області починаючи з 09.08.2016 провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад ста 15 років. Але не вище 75% заробітку (а.с.12-13).
З розпорядження від 26.10.2017 №117709 вбачається, що з 01.10.2017 позивачу був проведений перерахунок пенсії за новою формулою у зв'язку із набранням з 11.10.2017 року чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (а.с.22-23).
06.02.2018 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, в якій просила надати інформацію про складові її пенсії та її розмір до 01.10.2017 року та після проведення перерахунку відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» на даний час (а.с.8).
Листом від 16.02.2018 №150/П-01 відповідач повідомив позивача, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII проведено усучаснення (перерахунок) пенсій за єдиними правилами обрахунку, із використанням показника за останні три роки (2014-2016) у розмірі 3764,40 грн., із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, враховуючи розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 01.12.2017 Законом України «Про Державний бюджет на 2017 рік» - 1373 грн., збільшеного на 79 грн. (1452 грн.). Перерахунок пенсії проведено відповідно до вимог чинного законодавства.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.03.2003 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №1058-ІV), який набрав чинності 01 січня 2004 року, передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII).
Згідно зі статтею 55 Закону 796-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Статтею 56 Закону 796-XII встановлені пільги щодо обчислення стажу роботи (служби). Так згідно з пунктом 2 цієї статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого пункт 2 статті 56 Закону №796-XII доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з частиною другою статті 27 Закону №1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України №1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Абзацом 2 цієї частини встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Системний аналіз вказаних правових норм свідчить про те, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за нормами Закону №1058-ІV і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом України №796-XII. Іншими словами, норми спеціального закону в даному випадку застосовуються субсидіарно із нормами загального закону, доповнюють і конкретизують їх.
Відповідно до цього для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина, визначена у абзаці 2 частини першої статті 28 Закону №1058-ІV (понаднормовий страховий стаж) має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII.
Верховний Суд України у постанові від 20.09.2016 у справі №21-1255а16 висловив свою позицію стосовно того, що особам, яким призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на відсоток заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 червня 2008 року (справа № 21-1748во07) та 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) від 20 вересня 2016 року (справа №1601/12900/12).
Матеріалами справи підтверджено, що позивач віднесена до потерпілих від Чорнобильської катастрофи (категорія 1), перебуває на обліку у Камінь-Каширському ОУ ПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV та статті 55 Закону №796-ХІІ.
Позивач фактично обрала умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме Законом №796-ХІІ.
Отже, суд погоджується з твердженням позивача, що згідно з частиною другою статті 56 Закону №796-ХІІ вона має право на пенсію в повному розмірі як громадянка, віднесена до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з подальшим обчисленням надбавки за понаднормовий стаж до пенсії 1% за кожний рік роботи понад установлений стаж 15 років для жінок.
Внесення змін до частини другої статті 56 Закону №796-XII не могло бути підставою для відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача без урахування частини другої статті 56 Закону №796-XIІ та невиконання судового рішення.
При цьому, суд не приймає до уваги твердження відповідача про те, що у зв'язку зі змінами, внесеними до частини другої статті 56 Закону №796-ХІІ чергове проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 спричинить зменшення такої виплати останній, оскільки на підтвердження вказаної обставини належних доказів суду не надано.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Беручи до уваги зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позивачу, якій призначена пенсія на підставі Закону №796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для неї мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік, тобто з 01.10.21017, тому позовні вимоги слід задовольнити шляхом прийняття судом рішення про: визнання протиправними дій Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не проведення з 01.10.2017 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років; про зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії з урахуванням його права на збільшення такої пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII з 01.10.2017.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо не проведення із 01.10.2017 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років.
Зобов'язати Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (44500, Волинська область., місто Камінь-Каширський, вулиця 1-го Травня, будинок 1-а, код ЄДРПОУ 41248058) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) з 01.10.2017 відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж - 15 років.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій