05 червня 2018 р. м. ХерсонСправа № 821/1051/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Міністерства оборони України до Херсонської міської медико-соціальної експертної комісії № 1, третя особа - ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення № 1,
встановив:
Міністерство оборони України звернулося із адміністративним позовом до Херсонської міської медико-соціальної експертної комісії № 1, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення відповідача, яке оформлене у формі довідки, щодо експертизи ОСОБА_1
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 240 КАС України суд залишає позов без розгляду, якщо його подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Позов МО України з цих підстав підлягає залишенню без розгляду виходячи з наступного.
Статтею 43 ч.1 КАС України визначено адміністративну процесуальна правоздатність як здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві, яка визнається за громадянами ... органами державної влади.
Для органів державної влади, суб'єктів владних повноважень, право звернення до суду не є безмежним, а є таким, що визначено законом який регулює діяльність цього органу і в якому повинно бути передбачено таке право та зазначено у яких випадках суб'єкт владних повноважень має право звернення до суду на реалізацію повноважень які він здійснює.
Відповідно до "Положення про Міністерство оборони України" затвердженого Постановою КМУ від 26.11.2014 року № 671, МО України не наділено жодними владними чи управлінськими функціями стосовно відповідача і не передбачено цим нормативним актом взагалі право звернення до суду щодо оскарження висновків МСЕК.
Сам факт того, що МО України в подальшому буде нараховувати та виплачувати гр. ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу з урахуванням, в тому числі, і висновку МСЕК, не є обставиною яка надає право звернення до суду з вимогою про оскарження такого висновку. Кошти, що підлягають виплаті громандянам не є коштами МО України, а є такими, що виділені цьому органу із державного бюджету України.
Згідно з ч. 1 ст. 53 КАС України у випадках, встановлених законом .... державні органи, юридичні особи можуть звертатись до адміністративного суду із позовними заявами в інтересах інших осіб і брати участь в цих справах. При цьому вони повинні надати суду документи та інші докази, які підтверджують наявність визначених законом підстав для звернення до суду в інтересах інших осіб.
Такий позов МО України є позовом в інтересах держави, але повноважень на звернення до суду з такими вимогами не встановлено і не надано.
У відповідності до ч. 4, 5 ст. 53 КАС України таке право, за відсутності повноважень у органа влади, має прокурор.
Крім того, пунктами 23-25 постанови КМУ від 03.12.2009 № 1317 "Питання медико соціальної експертизи" передбачено, що у разі незгоди з рішенням районної, міжрайонної, міської комісії право на її оскарження має хворий, потерпілий від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання або особа з інвалідністю протягом місяця після одержання висновку комісії письмову заяву до Кримської республіканської, обласної, Київської та Севастопольської центральних міських комісій або до комісії, в якій він проходив огляд, чи до відповідного управління охорони здоров'я. Комісія, що проводила огляд, або управління охорони здоров'я надсилає у триденний строк після надходження відповідного запиту всі наявні документи на розгляд Кримської республіканської, обласної, центральної міської комісії, яка протягом місяця з дня подання зазначених документів проводить повторний огляд заявника і приймає відповідне рішення (п. 23).
Рішення комісії може бути оскаржене до суду в установленому законодавством порядку. (п. 25)
Таким чином, законодавством передбачено два порядки оскарження рішення МСЕК: позасудовий та судовий.
Правом звернення щодо оскарження рішення МСЕК наділені хворий, потерпілий від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання або особа з інвалідністю, тобто фізична особа відносно якої проводилась медико-соціальна експертиза.
Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 240 КАС України суд залишає позовну заяву без розгляду позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що Міністерство оборони України не наділено процесуальною дієздатністю щодо оскарження рішення МСЕК, на підставі чого позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ч. 1 ст. 240, 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву Міністерства оборони України до Херсонської міської медико-соціальної експертної комісії № 1, третя особа - ОСОБА_1, про визнання протиправним та скасування рішення № 1, - залишити без розгляду.
Ухвалу надіслати особам, які беруть участь у справі.
Роз'яснити позивачу, що постановлення ухвали про залишення без розгляду не позбавляє його права звернутись до суду повторно в загальному порядку, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Суддя Попов В.Ф.
кат. 10.3.4