15 травня 2018 року м. РівнеСправа №817/1973/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., за участю секретаря судового засідання Мидловець Л.О., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідача: представник ОСОБА_2,
співвідповідача: представник ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватного акціонерного товариство "Рівнеазот"
доКорецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
Приватне акціонерне товариство "Рівнеазот" (далі - ПрАТ "Рівнеазот") звернулося до суду з позовом до Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - Корецьке ОУ ПФУ Рівненської області) про:
визнання протиправними дії по визначенню, формуванню та направленню ПрАТ "Рівнеазот" розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 08.02.2017 щодо ОСОБА_4 за період з 25.03.2016 по 26.06.2021 (розрахунок від 09.02.2017 №360/06) та з січня 2017 року щодо ОСОБА_5 за період з 18.07.2015 по 18.07.2017; щодо ОСОБА_6 за період з 06.11.2014 по 06.11.2018 (розрахунок від 17.01.2017 №79/06), а також розрахунку фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня 2017 року щодо ОСОБА_7 за період з 21.04.2007 по 20.04.2017 та ОСОБА_8 за період з 26.02.2015 по 25.02.2025 (розрахунок від 17.01.2017 №79/06);
зобов'язання відкликати розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення": розрахунок від 09.02.2017 №360/06 щодо ОСОБА_4; розрахунок від 17.01.2017 №79/06 щодо ОСОБА_5 та щодо ОСОБА_6, а також розрахунок від 17.01.2017 №79/06 фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня 2017 року щодо ОСОБА_7 та ОСОБА_8.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорювані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в частині пенсій, призначених ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7 та ОСОБА_8, сформовані з порушенням вимог чинного законодавства.
Ухвалою суду від 02.01.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження. Разом з тим, встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву (відзив).
У вказаний судом строку відповідачем до суду подано відзив, у якому позов не визнав повністю.
В ході судового розгляду до участі у справі залучено Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - Рівненське ОУ ПФУ Рівненської області) в якості співвідповідача. Разом з тим, встановлено співвідповідачу строк для подачі відзиву на позовну заяву (відзив).
У вказаний судом строку співвідповідачем до суду подано відзив, у якому позов не визнав повністю.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та суду пояснила, що надіслані товариству Рівненським ОУ ПФУ Рівненської області розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в частині пенсій, призначених ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7 та ОСОБА_8, сформовані з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки до них включені донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за попередні періоди поза поточним роком. Крім цього, позивач вказує, що про існування оскаржених розрахунків ПАТ "Рівнеазот" стало відомо в ході розгляду адміністративної справи №817/730/17, а тому строк звернення до адміністративного суду ним не пропущений. Також вважає, що відповідачами не надано належних і допустимих доказів отримання позивачем копій оскаржених розрахунків. Відтак, вважає дії відповідача щодо визначенню, формуванню та направленню позивачу копій оскаржених розрахунків, в частині щодо окремих пенсіонерів, протиправними. Просила позовні вимоги задовольнити повністю.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив, надавши пояснення, тотожні відзиву. Зокрема, вказав, що позивач пропустив, встановлений ст.122 КАС України строк звернення до адміністративного суду за захистом свої прав, свобод та інтересів, а тому, позовна заява повинна бути залишена без розгляду. Крім того, при формуванні та надіслані позивачу оспорюваних розрахунків відповідач діяв в межах повноважень, порушень закону не вчиняв, а спірні суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій були включені до розрахунків у зв'язку з незначним підняттям в грудні 2016 року пенсій пенсіонерам. Також зазначив, що в разі задоволення позову частково суд може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення, а відтак, підстав для задоволення позову в повному обсязі немає. За наведених обставин, вважає, що оспорювані розрахунки сформовані та надіслані відповідно до вимог закону. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У судовому засіданні представник співвідповідача проти позову заперечила, надавши пояснення, тотожні відзиву. Зокрема, вказала, що оскаржувані розрахунки уже розглядалися Рівненським окружним адміністративним судом у справі №817/730/17 за позовом Рівненського ОУ ПФУ Рівненської області про стягнення з ПАТ "Рівнеазот" заборгованості з витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій, а відтак судом уже надана правова оцінка обґрунтованості їх сформування та надіслання. Також вказала, що оскаржені розрахунки сформовані і надіслані позивачу відповідно до вимог Інструкції про порядок обчисленні і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ПрАТ "Рівнеазот" зареєстроване як юридична особа 13.11.1995, перебуває на обліку в Рівненському ОУ ПФУ Рівненської області, як платник страхових внесків, що перераховуються до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, та відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) є страхувальником, який використовує працю найманих працівників (а.с.15).
На виконання вимог п.6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція), відповідачем сформовано розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 08.02.2017 щодо ОСОБА_4 за період з 25.03.2016 по 26.06.2021 (розрахунок від 09.02.2017 №360/06) та з січня 2017 року щодо ОСОБА_5 за період з 18.07.2015 по 18.07.2017; щодо ОСОБА_6 за період з 06.11.2014 по 06.11.2018 (розрахунок від 17.01.2017 №79/06), а також розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня 2017 року щодо ОСОБА_7 за період з 21.04.2007 по 20.04.2017 та ОСОБА_8 за період з 26.02.2015 по 25.02.2025 (розрахунок від 17.01.2017 №79-06) (а.а.с.8-10,65-70).
У зв'язку з реєстрацією ПрАТ "Рівнеазот" за адресою: 33017, м. Рівне-17, Корецьке ОУ ПФУ Рівненської області надіслало до Рівненського ОУ ПФУ Рівненської області зазначені розрахунки із проханням вжити заходів щодо своєчасності надходження коштів до Пенсійного фонду України (а.а.с.71,81).
На підтвердження факту надіслання позивачу оскаржених розрахунків Рівненське ОУ ПФУ Рівненської області надало суду реєстри відправлених листів та квитанції про здачу таких листів до поштової служби (а.а.с.85,86).
Позивач зазначає, що при формуванні спірних розрахунків відповідач протиправно донарахував додаткові суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період. Також зазначає, що спірні розрахунки на адресу ПрАТ "Рівнеазот" не надсилались, а про їх існування позивач дізнався лише під час звернення співвідповідача до суду із позовом про стягнення заборгованості у справі №817/730/17. У зв'язку з чим звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Правовідносини щодо призначення, перерахунку та виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058- ІV).
Відповідно до ст.26 Закону №1058-ІV (в редакції, що діяла на момент призначення пенсій застрахованій особі), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
В силу вимог абз.4 ч.1 ст.24 Закону №1058-ІV, до страхового стажу для призначення пенсії за віком, відноситься також стаж роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
За кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (абз.10 ч.3 ст.25 Закону №1058-ІV).
З матеріалів справи вбачається, що працівникам ПрАТ "Рівнеазот", ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6, призначено та виплачуються пільгові пенсії за Списками №1, №2. Позивач не оспорює визначені співвідповідачем відсоткові частки плати, яка підлягає відшкодуванню органу пенсійного фонду.
Разом з тим, ПрАТ "Рівнезазот" стверджує, що відсутні підстави донарахування при формуванні спірних розрахунків додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період.
Судом встановлено, що до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від 09.02.2017 №360/06 стосовно ОСОБА_4 відповідачем включено суму фактичних витрат за період з дати призначення пенсії до дати формування розрахунку 466,39грн. (з 25.03.2016 по 01.02.2017) (а.с.8).
Крім того, пільгова пенсія за віком ОСОБА_4 призначена та виплачується з 25.03.2016 на виконання постанови Корецького районного суду Рівненської області від 10.11.2016 у справі №563/1225/16-а, якою зобов'язано Корецьке ОУ ПФУ Рівненській області здійснити призначення та виплату такої пенсії. Протокол про призначення пенсії прийнятий відповідачем 03.01.2017 із виплатою заборгованості по призначеній пенсії за період з 25.03.2016 (а.а.с.73-76,77,78).
Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №79/06 від 17.01.2017 та від17.01.2017 №79-06 сформованих відповідачем, суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсії за період з дати призначення пенсії по дату формування розрахунку складають: щодо ОСОБА_5 18,16грн.; щодо ОСОБА_6 11,30 грн.; щодо ОСОБА_7 - 120,47грн., щодо ОСОБА_8 - 22,16грн.
Сторони не заперечують того факту, що вказані суми заборгованості нараховані позивачу у зв'язку з перерахунками пенсій у грудні 2016 року.
Разом з тим, спірними правовідносинами є включення різниці, яка виникла після перерахунку пенсій, до оскаржених розрахунків у січні та лютому 2017 року.
Відповідно до ст.26 Закону №1058-ІV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Так, згідно з ч.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV та п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, підприємства зобов'язані відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Даний порядок врегульований положеннями Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка має нормативний характер, як така, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663, та якою встановлено, що підприємства зобов'язані відшкодовувати витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.
Згідно з пунктом 6 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За приписами пункту 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом десяти днів з новопризначених пенсій.
Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, передбачено дві підстави для донарахування підприємству додаткових витрат понад місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій: 1) за новопризначеними пенсіями (за період з дати призначень пенсії до дати складання розрахунку; 2) за результатом звірки за попередній період (стягується недоплачена сума).
При цьому, стягнення недоплаченої суми за попередній рік, виявленої за результатами звірки, повинно здійснюватись одноразово, лише у першому поточному місяці року, тобто разом із сплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень поточного року, що вбачається з приміток з позначкою "**" у доданої №6, №7 до п.6.4 вказаної Інструкції.
Друга підстава для стягнення донарахувань за попередні періоди передбачена ч.3 п.6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованим особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, згідно якої, суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій сплачуються одночасно з оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Додатком 6 до Інструкції - у графі "№15" розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (тобто за Списком №1, 2). У примітках до розрахунку вказано, що зазначена сума сплачується одночасно із сплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Отже, вищевказаною Інструкцією передбачено стягнення витрат за попередній період лише відносно осіб, яким призначені пенсії напередодні періоду стягнення (за період з дати призначення пенсій до дати складання розрахунку), тобто за новопризначеними пенсіями. Інших підстав для стягнення донарахувань за попередній період, у тому числі для стягнення суми недоплати за попередній місяць, діючим законодавством України не встановлено.
Згідно з пунктом 6.5. Інструкції, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Відповідно до п.6.8. вказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
В абзаці 2 пункту 6.8. Інструкції зазначено, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону №1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Таким чином, із системного аналізу вказаних правових норм, слідує, що у випадку зміни розміру пенсії або настання обставин, які безпосередньо впливають на суму відшкодування, органи пенсійного фонду мають право для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередні періоди.
Як встановлено судом, суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсії за період з дати перерахунку у грудні 2016 року пенсій ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, включені до спірних розрахунків у січні 2017 року. Сума різниці фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_4, яка призначена відповідно до протоколу від 03.01.2017 №583, включена до спірного розрахунку у лютому 2017 року.
Разом з тим, суд зазначає, що Інструкцією не визначено обов'язку Пенсійного органу надсилати страхувальникам розрахунки фактичних витрат на виплату пенсії рекомендованою поштовою кореспонденцією або ж кореспонденцією із описом вкладення поштового відправлення.
Крім того, суд зазначає, що порушення Пенсійним органом строку надіслання сформованих розрахунків витрат та виплату та доставку пенсії не може бути самостійною достатньою підставою для визнання таких розрахунків протиправними та їх скасування.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, та не спростував правомірності дій відповідача та співвідповідача, в той час як Корецьким ОУ ПФУ Рівненської області та Рівненським ОУ ПФУ Рівненської області обґрунтованість дій при визначенні, формуванні та направленні оскаржених розрахунків, підтверджена належними та допустимими доказами, а відтак, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Підстави для застосування вимог ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Рівнеазот" до Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05 червня 2018 року.
Суддя Щербаков В.В.