05.06.2018
227/2062/18
05 червня 2018 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Хандурін В.В., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Шахтинськ Карагандинської області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-20 КУпАП
04 червня 2018 року об 11:30 годині, знаходячись на території базового табору військової частини НОМЕР_1 , старший солдат ОСОБА_1 при виконанні службових обов'язків знаходився у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та статтю 241 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України. Стан алкогольного сп'яніння старшого солдата ОСОБА_1 підтверджується довідкою № 1180 від 04.06.2018 року наданою КЛПУ «Міський наркологічний диспансер міста Покровськ».
В судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив факт скоєння правопорушення, просив суворо не карати.
Суд, вислухавши пояснення правопорушника та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного:
Зі змісту протокола вбачається, що 04 червня 2018 року об 11:30 годині, знаходячись на території базового табору військової частини НОМЕР_1 , старший солдат ОСОБА_1 при виконанні службових обов'язків в умовах особливого періоду знаходився у стані алкогольного сп'яніння.
Згідно ст.1 Закону України «Про оборону», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
В умовах відсутності рішення про оголошення війни або мобілізації, чи закінчення строків, встановлених для проведення мобілізації, особливий період не діє.
Посилання у протоколі на вчинення ОСОБА_1 правопорушення в особливий період є безпідставним.
Указ в.о. Президента України від 17 березня 2014 року «Про часткову мобілізацію» № 303/2014 затверджено ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 1126-VII. Згідно п. 8 цього Указу він набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України. ЗУ від 17 березня 2014 року № 1126-VII «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» набрав чинності з дня його опублікування, а саме 18 березня 2014 року. Відповідно до п. 3 зазначеного Указу мобілізація проводиться протягом 45 діб із дня набрання чинності цим Указом. Таким чином, 18 березня 2014 року в Україні відповідно до абзацу 11 ст. 1 ЗУ «Про оборону України» та абзацу 4 ст. 1 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» настав особливий період, тривалість якого пов'язується з тривалістю мобілізації, строк якої встановлено п. 3 Указу, тобто 45 діб. Отже, тривалість особливого періоду відповідно до Указу в.о. Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 становила 45 діб: з 18 березня 2014 року по 02 травня 2014 року.
Згідно Указів Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014, від 06 травня 2014 року № 454/2014, від 21 липня 2014 року № 607/2014, від 14 січня 2015 року № 15, затверджених Законами України, особливий період в Україні діяв з 18 березня 2014 року по 02 травня 2014 року; з 07 травня 2014 року по 21 червня 2016 року; з 24 липня 2014 року по 07 вересня 2014 року; з 20 січня 2015 року по 22 серпня 2015 року.
В Постанові Вищого адміністративного суду України, яка долучена до матеріалів справи, зазначено, що особливий період діяв в 2014 році. Тобто жодних доказів на підтвердження того, що в 2018 році діє особливий період до суду надано не було.
Таким чином, станом на момент вчинення адміністративного правопорушення, а саме 04 червня 2018 року, особливий період не діяв.
У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне виключити кваліфікуючу ознаку з протоколу як вчинив правопорушення «в умовах особливого періоду».
В протоколі про адміністративне правопорушення невірно зазначено частину, за якою кваліфікуються дії правопорушника, тобто дії правопорушника кваліфікуються за ч. 4 ст. 172-20 КУпАП, а санкція статті передбачає відповідальність лише за ч.3 ст. 172-20 КУпАП, ч. 4 у ст. 172-20 взагалі немає.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, передбачена відповідальність за діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Але в матеріалах справи відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 протягом року було притягнуто до адміністративної відповідальності.
Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 статті 172-20 КУпАП.
При визначенні виду і розміру стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу
Відповідно п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», ст. ст. 172-20, 221, 283, 284 КУпАП
України, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_2 виданий Павлоградським МВ УМВС України в Дніпропетровській області 11 серпня 1995 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , визнати винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-20 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190,00 грн. (одна тисяча сто дев'яносто гривень 00 коп.), який слід сплатити на розрахунковий рахунок 31112106700035, ЄДРПОУ 37755456, МФО 834016, код платежу 21081100, одержувач платежу УДК м. Добропілля, банк отримувач ГУ ДКСУ у Донецькій області.
У разі несплати правопорушником штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, постанова про накладання штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова суду може бути оскаржена в Апеляційний суд Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Хандурін