06 червня 2018 р. Справа № 818/1467/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1М.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі - відповідач, ГУ НП в Сумській області) про:
1) визнання бездіяльності відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у задоволенні його заяви стосовно підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років протиправною;
2) зобов'язання відповідача підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно, всупереч Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, якою затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", відмовив у підготовці необхідних документів для призначення пенсії за вислугою років. Вважає, що має більше 24 років вислуги, в той час як достатньою підставою для призначення пенсії за вислугу років є 22 роки та 6 місяців.
В матеріалах справи міститься відзив на позовну заяву (а.с.37-40), відповідно до якого відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю. Так, зокрема, зазначає, що відповідно до п.а ч.1 ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 12 Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше. Виходячи з того, що на день звільнення зі служби позивач не мав 22 календарних років та 6 місяців вислуги, як це передбачено ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", стверджував, що підстави для підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України за місцем проживання необхідних документів, для призначення пенсії за вислугу років відповідно до положень Закону, відсутні. Крім того, зазначив, що пільгове обчислення вислуги років застосовується при призначенні пенсії після набуття права на пенсію.
Ухвалою суду від 16.04.2018 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що у період з 14.08.1996 по 06.11.2015 позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України на посадах рядового та середнього начальницького складу, в період з 07.11.2015 по 07.04.2016 - на посадах середнього начальницького складу у ГУ НП в Сумській області (а.с.15,16-27,49-55).
Відповідно до витягу з наказу ГУ НП в Сумській області від 07.04.2016 № 74 о/с, позивача з 07.04.2016 звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с.11).
Крім того, згідно даного витягу з наказу ГУ НП в Сумській області від 07.04.2016 № 74 о/с (а.с.11) та послужного списку (а.с.16-23), станом на 07.04.2016 стаж для виплати відсоткової надбавки за вислугу років у календарному обчисленні, вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні становить 19 років 07 місяців 22 дні, вислуга років у пільговому обчисленні становить 04 роки 04 місяці 23 дні.
23.03.2018 з метою підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років позивач звернувся до ГУНП в Сумській області із відповідною заявою (а.с.12).
Однак, листом від 02.04.2018 №12/Г-56 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову в задоволенні його вимог з підстави відсутності у позивача календарної вислуги для призначення пенсії за вислугу років (а.с.13-14).
Надаючи правову оцінку, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон), а також регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» ( далі - постанова КМУ №393).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону.
Так, зокрема, відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема:
- з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону, а саме: до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до ст.ст. 17-1, 17-2 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 постанови КМУ №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
в) один місяць служби за півтора місяця: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств;
час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ (абзац виключено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780, пунктом 2 якої установлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає).
Як вбачається із послужного списку, позивач у період з 14.08.1996 по 07.04.2016 проходив службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України в таких підрозділах (а.с.16-29,49-55):
-у період з 14.08.1996 по 26.06.2001 - курсант Університету внутрішніх справ;
-у період з 28.07.2001 по 08.07.2002 - старший психолог окремої роти міліції швидкого реагування «Беркут» УМВС;
-у період з 08.07.2002 по 12.02.2003 - старший психолог групи психологічного супроводження оперативно-службової діяльності центру практичної психології при УМВС;
-у період з 12.02.2003 по 20.09.2003 - старший психолог групи профілактичної роботи в спецпідрозділах центру практичної психології при УМВС;
-у період з 20.09.2003 по 28.07.2005 - старший уповноважений групи по боротьбі з правопорушеннями в сфері інтелектуальної власності і високих технологій при ВДСБЕЗ УМВС;
-у період з 28.07.2005 по 15.06.2007 - старший уповноважений відділення по боротьбі з правопорушеннями в сфері інтелектуальної власності та високих технологій при ВДСБЕЗ УМВС;
-у період з 15.06.2007 по 19.10.2007 - начальник відділення боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності та високих технологій підпорядкованого управлінню ДСБЕЗ) при УМВС;
-у період з 19.10.2007 по 09.08.2009 - начальник сектора боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності та комп'ютерних технологій УДСБЕЗ УМВС;
-у період з 09.08.2009 по 12.09.2011-начальник сектора боротьби з правопорушеннями у сфері інтелектуальної власності та комп'ютерних технологій УДСБЕЗ УМВС (зміни в штатах);
-у період з 12.09.2011 по 11.10.2012 - начальник сектору протидії злочинам у сфері інтелектуальної власності УДСБЕЗ УМВС (зміни в штатах);
-у період з 11.10.2012 по 29.01.2015 - начальник сектору захисту прав інтелектуальної власності УДСБЕЗ УМВС (у зв'язку зі змінами в штатах);
-у період 29.01.2015 по 09.04.2015 - тимчасово виконуючий обов'язки начальника Тростянецького РВ;
-у період з 09.04.2015 по 22.10.2015 - начальник Тростянецького РВ;
-у період з 22.10.2015 по 07.11.2015 - начальник Роменського МВ;
-у період з 07.11.2015 по 07.04.2016 - начальник Роменського відділу поліції ГУНП.
Обґрунтовуючи відмову в задоволенні заяви позивача від 23.03.2018, відповідач у своїй відповіді від 02.04.2018 та у відзиві на позов зазначає, що при призначенні пенсії за вислугою повинна враховуватися лише календарна вислуга років без урахування вислуги в пільговому обчисленні. Тому, оскільки позивач на день звернення з заявою мав календарну вислугу меншу, ніж 22 роки 6 місяців, то він не має права на призначення такої пенсії у розумінні статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Однак, із аналізу норм даного Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ №393 вбачається, що приписи останніх не ставлять у залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги. Крім того, нормами вказаних нормативно-правових актів не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватися до вислуги років для призначення особі відповідної пенсій, а впливають лише на розмір пенсії.
Як уже зазначалося, вислуга позивача в органах внутрішніх справ та Національної поліції України складає: в календарному обчисленні - 19 років 07 місяців 22 дні; у пільговому обчисленні - 04 роки 04 місяці 23 дні.
Отже, станом на дату звільнення зі служби загальна вислуга позивача становить 24 роки 00 місяців 15 днів, що є достатньою підставою для набуття права на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У свою чергу, відповідач помилково вважає, що позивач на день звільнення не набув права на пенсію за вислугу років, посилаючись на положення статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не враховуючи при цьому норми статті 17-1 цього ж Закону, яка чітко вказує, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Тобто дана норма є спеціальною по відношенню до статті 12 Закону, яка визначає загальні умови призначення пенсій за вислугу років.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовляючи позивачу в направленні до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років, не дотримався вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ №393, дане рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги про визнання бездіяльності ГУ НП в Сумській області щодо відмови у задоволенні заяви стосовно підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та про зобов'язання ГУ НП в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України відповідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За приписами ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ НП в Сумській області на користь ОСОБА_1 в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір в розмірі 704,80грн., сплаченого згідно з квитанцією від 10.04.2018 (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 (40007, Сумська область, м.Суми, вул.Н.Сироватська, буд.65, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Сумській області (40000, Сумська область, м.Суми, вул.Герасима Кондратьєва, буд.23, код в ЄДРПОУ 40108777) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у задоволенні його заяви стосовно підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років протиправною.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Сумській області (40000, Сумська область, м.Суми, вул.Герасима Кондратьєва, буд.23, код в ЄДРПОУ 40108777) на користь ОСОБА_1 (40007, Сумська область, м.Суми, вул.Н.Сироватська, буд.65, РНОКПП НОМЕР_1) в рахунок повернення сплачений при подачі позову до суду судовий збір в розмірі 704,80грн. (сімсот чотири грн. 80коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 06.06.2018.
Суддя І.Г. Шевченко