Рішення від 05.06.2018 по справі 817/1169/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2018 року м. Рівне №817/1169/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доРівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач) про: визнання протиправним та скасування рішення №3/06-30 від 21.02.2018 про відмову у призначенні пільгової пенсії за віком починаючи із 03.01.2018, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 період роботи із 01.08.1996 по 22.12.2010; зобов'язання здійснити призначення та виплату пенсії починаючи із 03.01.2018, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 період роботи із 01.08.1996 по 22.12.2010.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, маючи загальний стаж роботи понад 25 років, в тому числі пільговий стаж за Списком №1 більше 10 років, 15.02.2018 звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою встановленого зразка про призначення пільгової пенсії за Списком №1. Рішенням від 21.02.2018 №3/06-30 позивачу було відмовлено в призначенні пільгової пенсії через відсутність необхідного стажу роботи за Списком №1. Свою позицію відповідач аргументував неможливістю зарахувати до пільгового стажу період зайнятості позивача із 01.08.1996 по 22.12.2010 на посаді завідуючого відділенням лікаря-рентгенолога рентгенологічного відділення через те, що вказана посада не передбачена в Списку №1. Позивач вважає таке рішення відповідача щодо відмови призначити йому пільгову пенсію за віком протиправним, таким, що підлягає скасуванню, та просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою суду від 02.05.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження, вирішено розгляд справи проводити без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов в разі невизнання позовних вимог.

Відповідач позов не визнав, подавши відзив на позовну заяву (а.с.34-35), в обґрунтування якого зазначив про неможливість зарахувати до пільгового стажу період зайнятості позивача із 01.08.1996 по 22.12.2010 на посаді завідуючого відділенням лікаря-рентгенолога рентгенологічного відділення у зв'язку з тим, що вказана посада не передбачена в Списку №1. За наведених обставин, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відрядженні справу розглянуто 05.06.2018.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, з урахуванням такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, 15.02.2018 звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої долучив документи про стаж та заробітну плату (а.с.10-11).

21.02.2018 відповідач прийняв рішення №3/06-30 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1, в якому зазначив, що період роботи з 01.08.1996 по 22.12.2010 на посаді завідуючого відділенням лікаря-ренгенолога не підлягає зарахуванню до пільгового стажу за Списком №1, а тому підстав для призначення пенсії немає (а.с.12).

Не погоджуючись з такими діями відповідача в частині відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Оцінюючи правомірність відмови відповідача у призначенні пенсії за віком, суд враховує наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV (в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно зі ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ) право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Відповідно до п. "а" ст. 13 Закону №1788-ХІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За змістом трудової книжки ОСОБА_1 серія БТ ІІ №6809953, дата заповнення 14.07.1991, судом встановлено:

запис №10 - з 01.08.1996 зарахований на посаду завідуючого рентгенологічним відділенням з виконанням обов'язків лікаря-рентгенолога на протязі робочого дня в Центральну міську лікарню м. Рівне (наказ №849-к від 30.07.1996);

запис №11 - з 23.12.2010 переведений на посаду лікаря-рентгенолога рентгенологічного відділення (наказ 743-к від 23.12.2010);

запис №12 від 01.07.2011 звільнений з займаної посади за власним бажанням (наказ №103 від 27.06.2011);

Згідно зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах зі шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення наступним категоріям працівників: рентгенологи, техніки-рентгенологи, інженери-рентгенологи, лаборанти-рентгенологи, лікарі-рентгенологи та інші працівники, зайняті в рентгенівських кабінетах та лабораторіях.

Відповідно до Списку № 1, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, передбачено право на пільгове пенсійне забезпечення лікарям-рентгенологам, а також лікарям, які постійно зайняті в рентгенопераційних і ангіографічних кабінетах.

Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36 передбачає право на пільгове забезпечення лікарям-рентгенологам, а також лікарям, які зайняті у відділеннях інтервенційної радіології.

Пунктом 3 "Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 за №383 (далі - Порядок №383), передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Таким чином, посада "лікар-рентгенолог" віднесена до Списку №1.

Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України №1788-ХІІ, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Згідно зі ст. 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналогічне за змістом положення міститься і у ст.48 Кодексу законів про працю України.

Відповідно до пункту 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 за №58 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 №110 (далі - Інструкція 58) усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Згідно з пп. 1, 2, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 "виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію, за віком на пільгових умовах" затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики від 18 листопада 2005 року № 383, визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і періоди виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці, у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок підтвердження трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" від 12 серпня 1993 року № 637.

Відповідно до п. 1 Інструкції №58 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з пунктом 20 Порядку №637 підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Згідно з уточнюючою довідкою про характер роботи та умови праці, що визначають право на пенсію на пільгових умовах від 21.12.2017 №2-26/448, виданою Центральною міською лікарнею Управління охорони здоров'я виконавчого комітету Рівненської міської ради, ОСОБА_1 працював в Центральній міській лікарні м. Рівне на посаді завідуючого відділенням лікар-рентгенолога рентгенологічного відділення з 01.08.1996 (наказ №849к від 30.07.1996), з 23.12.2010 переведений на посаду лікаря-рентгенолога рентгенологічного відділення, з 01.07.2011 звільнений з займаної посади за власним бажанням (ст. 38 КЗпП України). З довідки також слідує, що ОСОБА_1 працював повний робочий день та інших робіт не виконував, що передбачено Списком №1, розділом ХІХ, позиція 19, затверджено Постановою Кабміну України №36 від 16.01.2003 (а.с.16).

Відповідно до додатку №2 до наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23.02.2000 №33 (який був чинним до 02.09.2016) передбачено, що посади лікарів-рентгенологів встановлюються за наявності відповідного обладнання і апаратури із розрахунку 1 посада на 200 ліжок (п.9). Посада завідуючого лабораторією, рентгенівським, фізіотерапевтичним відділенням встановлюється у випадках, якщо в лікарні встановлено не менше 1 посади лікаря відповідної спеціальності. Кожна із посад завідуючих вводиться замість 1 посади лікаря (п.21).

Відтак, за наявності однієї посади лікаря-рентгенолога в закладі охорони здоров'я замість неї могла бути введена посада завідуючого відділенням з виконанням обов'язків лікаря-рентгенолога.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок №442) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 №41 (далі - Методичні рекомендації).

Згідно з п. 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 п.1 Методичних рекомендацій, періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-ХІІ та Порядку №442 є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списках, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Суд враховує, що лікарям-рентгенологам Центральної міської лікарні м. Рівне підтверджене право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1 згідно з наказами про проведення атестації робочих місць від 05.06.1997 №34, від 17.06.2002 №33, від 06.08.2007 №56 (а.с.21-25).

Згідно з п. п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996, ратифікованої Закону України "Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)" № 137-V 14.09.2006 усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Судом встановлено, що у період роботи ОСОБА_1 на посаді завідуючого рентгенологічним відділенням, він виконував функціональні обов'язки лікаря-рентгенолога, що підтверджено наявними у справі доказами та атестацією робочих місць, а тому має пільговий стаж за Списком №1 понад 10 років для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону № 1788-ХІІ.

Тому рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про відмову у призначенні пенсії за віком №3/06-30 від 21.02.2018 є протиправним та підлягає скасуванню.

Визначаючи дату, з якої слід відновити порушені права, свободи та інтереси позивача, суд враховує, що відповідно до ст.44 Закону №1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 ст. 45 Закону №1058-IV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії 15.02.2018, право на призначення пенсії він набув з 03.01.2018.

Для відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 03.01.2018, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 01.08.1996 по 22.12.2010.

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Щодо обгрунтованості заявленої позивачем вимоги про звернення рішення до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

При цьому, відповідно до пункту 1 частини другої статті 371 КАС, суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.

Враховуючи, що предметом спору є визнання протиправним та скасування рішення відповідача, зобов'язання вчинити певні дії та відсутність позовної вимоги про стягнення конкретно визначеного розміру суми пенсії, така вимога позивача не підлягає задоволенню.

Документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору (а.с.29) суд присуджує на користь позивача відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (вул. Київська, 83/172, м. Рівне; РНОКПП НОМЕР_1) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул.Яворницького, 34, м. Рівне; ЄДРПОУ 40373305) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області №3/06-30 від 21.02.2018 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії за віком починаючи із 03.01.2018, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 період роботи із 01.08.1996 по 22.12.2010.

Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи із 03.01.2018, зарахувавши до пільгового стажу за Списком №1 період роботи із 01.08.1996 по 22.12.2010.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 05 червня 2018 року.

Суддя Дорошенко Н.О.